Naga Markets


Miniony tydzień na rynku krytpowalut był niezwykle emocjonujący. Z jednej strony obserwowaliśmy zdecydowane ożywienie rynku, które przełożyło się na znaczna aprecjację wielu coinów, z drugiej zaś strony byliśmy świadkami wydarzeń, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość gospodarki cyfrowej.


Na skutek trwającej od początku kwietnia aprecjacji, wartość całego rynku kryptowalut wzrosła o niemal 60% z niespełna 245 mld USD do ponad 390 mld USD obecnie. Co ciekawe, na notowaniach wielu coinów dostrzec możemy jeszcze przestrzeń do dalszej aprecjacji, co skutkować może dalszym wzrostem wartości całego rynku walut cyfrowych w najbliższej przyszłości.

Źródło: coinmarketcap.com

Inwestorzy triumfują. PCC od kryptowalut obalone

Jednym z głośniejszych tematów ostatnich dni i tym, co dotyczy nas bezpośrednio była piątkowa manifestacja przed Ministerstwem Finansów a właściwie nie tyle sama pikieta co decyzja Ministerstwa dot. opodatkowania samych kryptowalut.

Jak informowaliśmy już wcześniej, w miniony piątek (20 kwietnia 2018 r.) Wiceminister Finansów, Paweł Gruza przyznał, że gospodarka innowacyjna wyprzedziła regulacje w efekcie czego prawo podatkowe nie nadążyło za tymi zmianami.

Przypomnijmy, że 4 kwietnia Ministerstwo Finansów opublikowało informację na temat rozliczania podatków od kryptowalut. Traktując kryptowaluty jako zbywalne prawa majątkowe Ministerstwo Finansów przekonywało, że każda transakcja kupna/sprzedaży kryptowalut powoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 1% wartości rynkowej nabywanego prawa majątkowego.

Wiceminister przyznał w piątek, że podatek ten odbiegał od rzeczywistej treści ekonomicznej transakcji kryptowalutwych i niszczył wiele sposobów dotychczas wykorzystywanych przez osoby handlujące kryptowalutami.

Zdecydowaliśmy się rozpocząć prace nad zmianami legislacyjnymi, które doprowadzą do odstąpienia od podatku od czynności cywilno prawnych wobec tego typu instrumentów – powiedział wiceminister. Te rozwiązania legislacyjne, które będziemy opracowywać mają charakter tymczasowy, do czasu wypracowania docelowych regulacji – dodał Gruza.

W tym zakresie Ministerstwo Finansów współpracuje z Komisją Nadzoru Finansowego by o ile to jest możliwe, ten rynek był bezpieczny.

Polska nie chce być w tyle gospodarki cyfrowej

Chcemy płacić podatki ale sprawiedliwe podatki, które nie będą nas rujnować (…) Cieszymy się, że Ministerstwo dzisiaj wydało taką a nie inną decyzję, że tego PCC nie trzeba płacić (…) Dla nas jest oczywistością, że w przypadku każdej rewolucji, czy internetowej, technologicznej przepisy nie nadążają za gospodarką, która rozwija się bardzo szybko a Polska nie chce być w tyle gospodarki cyfrowej na świecie i myślę, że jeżeli tu wejdziemy we współpracę, to nie wylejemy dziecka z kąpielą” – komentował dzisiejszą decyzję MF Rafał Zaorski, Prezes Fundacji Trading Jam.

Warto jednak podkreślić, że w chwili obecnej mamy jedynie zapewnienia Ministra Gruzy, że PCC nie trzeba płacić. Niestety słowa te nie mają jeszcze swojego poparcia w żadnej ustawie, nowelizacji czy rozporządzeniu więc pozostaje nam wierzyć, że Wiceminister nie rzuca słów na wiatr i dotrzyma danego słowa. Ponadto, warto przypomnieć, że jest to jedynie rozwiązanie tymczasowe a ministerstwo wraz ze specjalnie powołaną grupą roboczą zamierza dopiero opracować właściwe normy prawne umożliwiające (miejmy nadzieję) proste i sprawiedliwe rozliczanie podatków od handlu kryptowalutami.

Regulacje prawne nie nadążają za prężnie rozwijającym sie rynkiem kryptowalut. W rządzie nadal brakuje kompetentnych osób sporządzających te ustawy. Za sukces mozna uznać uświadomienie Ministerstwa Finansów, że dotychczasowe interpretacje prawa dotyczące opodatkowania kryptowalut były absurdalne. Czekamy na rozwój sytuacji – komentuje piątkową decyzje MF Jakub Bartoszek, Wiceprezesem Pracowni Nowych Technologii oraz CEO Polskiego Instytutu Kryptowalut.

Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z polską giełdą BitBay oferującą darmowe konta do handlu na cyfrowych walutach. Zapoznaj się z ofertą BitBay i już teraz rozpocznij handel na BTC i altcoinach!

Eurodeputowani głosują za surowszymi przepisami AML

W miniony czwartek, w Parlamencie Europejskim odbyło się również głosowanie w sprawie zaostrzenia regulacji kryptowalut. Jak się okazało, posłowie byli w tej kwestii niemal jednogłośni. Aż 574 osoby zagłosowały bowiem za zaostrzeniem regulacji, zaledwie 13 osób było przeciwko a 60 wstrzymało się od głosu.

Porozumienie, zwane potocznie “5AMLD”, jest piątą aktualizacją unijnej dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy. Nowe ustalenia wzmacniają zasady przejrzystości mające na celu walkę z anonimowością umożliwiającą ukrywanie dochodów i pranie brudnych pieniędzy. W efekcie giełdy kryptowalut zmuszone będą aby weryfikować swoich użytkowników oraz złożyć wniosek o rejestrację, by móc kontynuować swoją działalność zgodnie z prawem.

Przestępcy wykorzystują anonimowość do prania nielegalnych dochodów lub finansowania terroryzmu. Przepisy te pomagają rozwiązać te zagrożenia i chronić naszych obywateli. – komentował tę decyzję Krišjānis Kariņš. Przez pranie brudnych pieniędzy, finansowanie terroryzmu i uchylanie się podatków tracimy miliardy euro rocznie. To pieniądze, które powinny iść na finansowanie naszych szpitali, szkół i infrastruktury – dodała jego koleżanka, Judith Sargentini.

Państwa członkowskie UE będą miały 18 miesięcy na dostosowanie swojego prawa do unijnej dyrektywy.

Bitcoin nie jest walutą, nie może zastąpić dolara

Pomimo wciąż rosnącego zainteresowania kryptowalutami, w dalszym ciągu pojawiają się niepochlebne opinie na temat Bitcoina i jemu podobnych. Jedną z ostatnich wygłosił John Williams, szef Banku Rezerw Federalnych w San Francisco.

Bitcoin i inne kryptowaluty nie mogą zastąpić dolara amerykańskiego, ponieważ nie zdają podstawowego testu na to, jaka powinna być waluta. Jego zdaniem wirtualne waluty nigdy nie zastąpią papierowych pieniędzy, ponieważ mają problemy. Przede wszystkim mają problemy z oszustwami, praniem pieniędzy i finansowaniem terroru. Jest wiele problemów – dodał.


Partnerem tygodniowych przeglądów kryptowalut jest BitBay.net. Zapoznaj się z ofertą polskiej giełdy Bitcoin i zacznij spekulację na cyfrowych walutach już teraz!Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułRelacja z piątkowego protestu pod Ministerstwem Finansów
Następny artykułLudzka tragedia na tle wzrostów cen kakao
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here