whitebit

Jednym z najgorętszych tematów ostatnich dni niewątpliwie jest ostatnia decyzja Ludowego Banku Chin o całkowitym zakazie ICO. Była to zaskakująca informacja, która wstrząsnęła całym światem kryptowalut. Takiego ruchu ze strony Banku Chin nie spodziewał się bowiem chyba nikt. Co to jednak oznacza dla przedsiębiorców, inwestorów, spekulantów i posiadaczy kryptowalut?


Na początku przypomnijmy może czym jest owo ICO (Initial Coin Offerings). Jest to nic innego jak zbiórka crowdfundingowa oparta o cyfrowe tokeny. Różnica między standardową zbiórką środków na rozwój projektu jest jednak taka, że w przypadku ICO inwestorzy nie dostają udziałów danego projektu lecz cyfrowe tokeny, na których dany projekt bazuje.Dzięki ICO deweloperzy pozyskują fundusze na dalsze prace nad projektami, które bardzo często w chwili ICO są jeszcze jedynie w fazie koncepcji i nie ma pewności, że w ogólne powstaną. Jeżeli jednak dany projekt się powiedzie, inwestorzy mogą liczyć na szybki wzrost wartości tokenów, które otrzymali poprzez ICO i zwrot z inwestycji sięgający niekiedy nawet kilkuset tysięcy procent.

źródło: icostats.com

Warto również zauważyć, że tylko w tym roku z ICO skorzystało już 139 projektów a wartość zebranego kapitału liczona jest już w miliardach dolarów. Dla porównania, w całym 2016 roku odbyło się jedynie 46 ICO co obrazuje jak dynamiczny jest wzrost popularności i zainteresowania tą formą pozyskiwania kapitału.

Źródło: coinschedule.com

Warto jednak przypomnieć, że nie wszystkie ICO były organizowane z myślą o rozwoju jakiegoś projektu. Niektórzy zrobili z tego pomysł na biznes w efekcie czego inwestorzy potracili ogromne pieniądze. Fakt ten sprawił, że tematem zainteresował się Ludowy Bank Chin, który w minionym tygodniu oficjalnie zdelegalizował ICO.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
Źródło: http://www.miit.gov.cn

Mimo ogólnie przyjętego porządku, że prawo nie działa wstecz, to w tym przypadku, wszystkie osoby, organizacje czy przedsiębiorstwa, które wykorzystały ICO (Initial Coin Offerings) są zobowiązane do oddania inwestorom całego pozyskanego w ten sposób kapitału. Na osoby, które się do tego nie ustosunkują mogą zostać nałożone sankcje karne. Pozostaje tylko pytanie skąd wziąć te środki. W wielu przypadkach mogły one zostać już sprzeniewierzone alby wsparły konkretne projekty i osoby odpowiedzialne za ICO nie posiadają fizycznie tych środków.

Może Cię zainteresować: Prawnik, ekspert ds. blockchain wyjaśnia:
chiński zakaz ICO nie jest tym, czym się wydaje

Biorąc pod uwagę, że w samych tylko Chinach powstało 65 ICO a wartość zebranych funduszy przekroczyła 2.6mld jenów, jak się można było spodziewać, informacja ta wywołała spore poruszenie w świecie kryptowalut.

Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z polską giełdą BitBay oferującą darmowe konta do handlu na cyfrowych walutach. Zapoznaj się z ofertą BitBay i już teraz rozpocznij handel na BTC i altcoinach!

Dynamiczne spadki obserwowaliśmy na notowaniach Ethereum, kryptowaluty, na której naczęściej bazują tokeny ICO. Kurs tej waluty spadł do poziomu 270 USD, gdzie we wtorek pojawiła się reakcja popytowa. Późniejsze wzrosty dotarły jednak jedynie w okolice lokalnej strefy oporu i od czwartku ponownie obserwujemy spadki.

Nie jest to jednak jedyna waluta cyfrowa, na której odbiła się decyzja Banku Chin. Ogólna kapitalizacja wszystkich kryptowalut spadła w ostatnim czasie o ponad 44 mld USD i mimo, że spadki te zaczęły się jeszcze przed decyzją Banku Chin to, na pewno zakaz ICO miał ogromny wpływ na ich pogłębienie. Tylko w dniu opublikowania tej decyzji kapitalizacja spadła bowiem o 25 mld USD.

Źródło: coinmarketcap.com

Spoglądając na notowania Bitcoina  również zauważymy, że kurs znajduje się obecnie w okolicy technicznego wsparcia. Pokonanie tego poziomu mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków.

Warto również zwrócić uwagę na silną korelację pomiędzy BTC a ETH. Na poniższym screenie zauważymy, że notowania dwóch największych walut cyfrowych poruszają się niemal identycznie.


Partnerem tygodniowych przeglądów kryptowalut jest BitBay.net. Zapoznaj się z ofertą polskiej giełdy Bitcoin i zacznij spekulację na cyfrowych walutach już teraz!Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
Zajmuje się rynkiem akcji, walut oraz kryptowalut. Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz współtwórca kanału Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019 oraz Srebrnym Laurem Invest Cuffs w kat. Analityk Roku 2022.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj