Naga MarketsNo i stało się…Mimo bardzo dynamicznej aprecjacji kursu bitcoina zauważyć możemy równie dynamiczny spadek jego udziału w całym rynku kryptowalut. Już cztery tygodnie temu informowaliśmy, że CoinMarketCap’s Bitcoin Dominance Index, który mierzy udział bitcoina w rynku, w stosunku do innych kryptowalut – spadł o blisko 20%, kończąc pierwszy kwartał br. na poziomie 68%.


Osłabiający indeks wskazuje, że inwestorzy coraz bardziej zaczynają interesować się alternatywnymi kryptowalutami. Tendencja ta widać się jeszcze pogłębiła gdyż w tym tygodniu po raz pierwszy w historii wskaźnik dominacji BTC spadł poniżej 50%. Oznacza to, że Bitcoin odpowiedzialny jest za mniej niż 50% wartości wszystkich coinów dystrybuowanych przez blockchain.

Za tę sytuację odpowiedzialny jest silny wzrost wartości dwóch innych kryptowalut. Ethereum warte jest dziś już niemal 8,5 mld USD, natomiast Ripple – aż 11,5 mld USD. Te dwie waluty mogą zepchnąć BTC z piedestału.

Drastyczny skok popularności

Jak informowaliśmy już wcześniej na portalu Comparic.pl, cała sprawa jest o tyle ciekawa, że jeszcze na początku kwietnia tego roku, rynkowa wartość Ripple wynosiła zaledwie 1,5 mld USD. W nieco ponad miesiąc kryptowaluta podrożała o 666%, tworząc drugi co do wielkości rynek kryptowalut na świecie. Obecnie wartość Ripple wyceniana jest na 0,35 USD za token.

Co odpowiada za tak drastyczny skok popularności XRP? Zdaniem wielu analityków powodem wzrostu zainteresowania kryptowalutą były zapewnienia, że Ripple ma stać się jeszcze bardziej zdecentralizowanym coinem niż Bitcoin.

Do czego dążymy, to całkowita decentralizacja Ripple. Większa niż w przypadku Bitcoina. W tym momencie 51% rynku kontrolowana jest przez zaledwie pięć kopalń. To oznacza, że te pięć podmiotów z łatwością mogą manipulować wartością kryptowaluty – stwierdził CEO Ripple, Stefan Thomas.

Bitcoin droższy niż złoto

Spoglądając jednak na poniższy screen zauważymy, że kurs bitcoina notowanego na giełdzie Bitstamp tylko od 25 marca br. wzrósł z poziomu 891.33 USD do 2048 USD co przełożyło się na niemal 130% wzrost wartości tego instrumentu. Warto również zauważyć, że w dniu wczorajszym kurs BTC pokonał poziom 2000 USD, który przez wielu analityków uznawany był jako szklany sufit.

Na giełdzie Bitfinex wzrosty te są jeszcze większe i wynoszą niemal 135% a kurs BTC w dniu dzisiejszym osiągnął wartość aż 2083.60 USD.

Również na giełdzie BitBay poziom 2000 USD został pokonany. Wydaje się więc, że nie jest to jedynie różnica kursowa pomiędzy poszczególnymi giełdami lecz stabilne wyłamanie kluczowego poziomu, które może otworzyć drogę do dalszej aprecjacji kursu BTCUSD.

Źródło: https://www.bitbay.net

Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z polską giełdą BitBay oferującą darmowe konta do handlu na cyfrowych walutach. Zapoznaj się z ofertą BitBay i już teraz rozpocznij handel na BTC i altcoinach!

Czy zatem “szklany sufit” został pokonany i czekają nas dalsze wzrosty?

Według Briana Kelly, dyrektora generalnego BKCM, odpowiedzialnego za strategię zasobów cyfrowych, jednym z powodów ostatniej, dynamicznej aprecjacji BTC był wzrost zainteresowania tą kryptowalutą jako bezpiecznego instrumentu inwestycyjnego wolnego od globalnych zawirowań politycznych związanych chociażby z osobą Donalda Trumpa.

Kolejnym czynnikiem tych wzrostów był również wzrost zainteresowania tą cyfrową walutą inwestorów z Azji. Według CryptoCompare wielkość handlu Bitcoin w Japonii i Korei Południowej wzrosła nieznacznie z poprzednich dni, przynosząc udział Japonii do około 40 procent, z blisko 36 procent, a Korea Południowa – do około 5,6 procent z około 5 procent. Oba kraje mają otworzyć handel detaliczny inwestorom w ciągu najbliższych kilku miesięcy, powiedział Kelly.

Partnerem tygodniowych przeglądów kryptowalut jest BitBay.net. Zapoznaj się z ofertą polskiej giełdy Bitcoin i zacznij spekulację na cyfrowych walutach już teraz!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAnaliza wielu interwałów (MTF). Czyli jak przygotować się do nowego tygodnia?
Następny artykułCena miedzi za gram na największych giełdach
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here