Naga MarketsMiniony tydzień był dla miłośników kryptowalut niezwykle interesujący. Wszystko to za sprawą jakże skrajnie różnego podejścia poszczególnych instytucji do walut cyfrowych i ich zastosowania. 


W piątek, 7 lipca br. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wraz z Narodowym Bankiem Polskim (NBP) wystosowały oficjalny komunikat będący ostrzeżeniem dla potencjalnych użytkowników przed ryzykiem związanym z wirtualnymi walutami (takimi jak Bitcoin, Ethereum, Litecoin) i tak dalej. Stanowisko obu instytucji jest bardzo jasne – kryptowaluty nie są pieniądzem.

Jak informowaliśmy już wcześniej, KNF oraz NBP podobnie jak wiele innych europejskich organów nadzoru i banków centralnych utrzymują, że Bitcoina oraz jemu podobnych nie można uznać za „prawdziwy pieniądz” z następujących powodów:

  • Wirtualne waluty nie są emitowane ani gwarantowane przez bank centralny
  • Nie są prawnym środkiem płatniczym
  • Nie mogą być wykorzystywane do spłaty zobowiązań podatkowych
  • Nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności w punktach handlowo-usługowych
  • Nie podlegają pod definicje pieniądza elektronicznego

Obie instytucje uczciwie zauważają jednak, że obrót kryptowalutami nie narusza w tym momencie ani zapisów prawa unijnego, ani też legislacji krajowych. Pomimo tego NBP i KNF identyfikują kilka podstawowych rodzajów ryzyka i chcą uświadamiać o nich użytkowników, zanim Ci zdecydują się inwestować swoje środki finansowe w cyfrowe pieniądze. Ostrzeżenie opublikowane 7 lipca pokrywa się z ostatnią popularnością kryptowalut na polskim i światowym rynku w związku z dynamicznymi wzrostami ceny.

Sylwester Suszek z BitBay w komentarzu do komunikatu przygotowanym dla Comparic.pl stwierdził: “Przede wszystkim niepokoi fakt, iż instytucja ostrzega przed Bitcoinem czy Ethereum, które są bezpiecznymi, sprawdzonymi walutami w środowisku, a nie interesuje się przedsięwzięciami, które bazują na idei kryptowalut, ale tak naprawdę są zwykłymi oszustwami”

“Zaskakujące jest także to, że obok NBP została wymieniona Komisja Nadzoru Finansowego jako autor tego komunikatu. Jako członek „Strumienia blockchain i kryptowaluty” przy Ministerstwie Cyfryzacji miałem do czynienia z osobami reprezentującymi KNF, które na naszych spotkaniach zawsze wykazywały się otwartością i zrozumieniem dla tematu. Być może jest to sygnał dla nas, aby jeszcze więcej wysiłku wkładać w edukację i współpracę z instytucjami państwowymi” – dodaje S. Suszek.

Na jakie niebezpieczeństwa zwraca uwagę KNF?

W oficjalnym komunikacie opublikowanym na stronie internetowej KNF, wyróżniono 5 różnych niebezpieczeństw rzekomo powiązanych z rynkiem kryptowalut:

  • Utrata środków lub kradzież – „Waluty” wirtualne mogą być przedmiotem kradzieży, np. w wyniku cyberataku na podmiot prowadzący wymianę „walut” wirtualnych lub infrastrukturę użytkownika”
  • Brak gwarancji – „Środki utrzymywane w „walutach” wirtualnych nie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, gdyż nie są one depozytami bankowymi.”
  • Brak powszechnej akceptowalności – „Waluty” wirtualne nie są powszechnie akceptowalne w punktach handlowo-usługowych. Nie są też prawnym środkiem płatniczym ani walutą. Oznacza to, że podmioty gospodarcze nie mają obowiązku akceptowania płatności w „walutach” wirtualnych, nawet jeżeli wcześniej je akceptowały”
  • Możliwość oszustwa – „Niektóre oferowane formy inwestowania w „waluty” wirtualne mogą mieć charakter piramidy finansowej, co – dodatkowo ze względu na opisane wyżej specyficzne rodzaje ryzyka – może w krótkim czasie doprowadzić do utraty środków finansowych inwestora”
  • Wysoka zmienność ceny – Dotychczas ceny „walut” wirtualnych charakteryzowały się wysoką zmiennością. Pojedyncze transakcje „walutami” wirtualnymi mogą istotnie wpływać na kształtowanie się ceny.

W związku z powyższymi NBP i KNF odradzają inwestowania w kryptowaluty, szczególnie inwestorom nie posiadającym większego doświadczenia w zakresie technologii, na której są oparte.

O ile prezes BitBay zgadza się z częścią postulatów KNFu, to nie podoba mu się brak konsultacji działań z przedstawicielami branży: “Szkoda, że komunikat nie był konsultowany ze środowiskiem.  Nie potępiam tego typu ostrzeżeń, apeluję jedynie o to, aby nie zrażać społeczeństwa do tematu kryptowalut. Zadaniem NBP i KNF powinno być edukowanie, jak bezpiecznie korzystać z tych technologii, nie straszenie potencjalnych użytkowników. Mam nadzieję, że komunikat nie wpłynie na ocenę kryptowalut w oczach Polaków. Społeczność Bitcoina na pewno będzie jeszcze intensywniej pracować nad tym, aby obalić stereotypy i uczyć ludzi, jak użyteczne mogą być waluty wirtualne”

Brokerzy detaliczni coraz częściej oferują CFD na kryptowaluty

Mimo to, jak zauważa w swoim artykule Adam Rak, Rynek o tak dużej zmienności jaką cechuje się rynek kryptowalut jest szczególnie atrakcyjny dla traderów, którzy w krótkim przedziale czasu mogą zarobić kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent. W związku z rosnącym zainteresowaniem na krótkoterminowe, podejście do spekulacji na cyfrowych walutach, MetaQuotes poinformowało w tym tygodniu o podjęciu współpracy z B2Broker, dostawcą płynności rynku kryptowalut. Dzięki porozumieniu brokerzy korzystający z rozwiązań MetaTrader5 będą mogli umożliwić swoim klientom handel Bitcoinem, Ethereum czy innymi kryptowalutami.

B2Broker zapewnia dostęp do takich kryptowalut jak Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash, Peercoin czy Namecoin. Płynność zapewnia zagregowany rynek pięciu największych giełd według danych Coinmarketcap. Dzięki temu rozwiązaniu nawet w krytycznych dla wymienionych aktywów momentach nie powinno zabraknąć płynności koniecznej do zakupu bądź sprzedaży danej kryptowaluty.

Ponadto, B2Broker pozwala na handel z wykorzystaniem dźwigni na maksymalnym poziomie 1:3, bez kosztów swapów czy rolowania. Jedynym kosztem dostępu do danych jest prowizja od transakcji w wysokości 0,2% wartości pozycji.

To może Cię zainteresować: Kolejny broker Forex uzupełnia ofertę o kryptowaluty

30 czerwca, Charles Payne, na spotkaniu poświęconemu BTC, zgodził się, że w ciągu kilku najbliższych lat rynek Bitcoina może osiągnąć bilion dolarów.

Powodem, dla którego Bitcoin jest rewolucją finansową, jest to, że jest zdecentralizowany i szybki – powiedziała gościnnie Payne, były dyrektor ds. Polityki w New York Bitcoin Center.

Jak stwierdził były prezes Barclay’s, Antony Jenkins To właśnie teraz jesteśmy świadkami postępu, jak technologie przyczyniając się do coraz prostszej i niezależnej wymiany pieniędzy między ludźmi na całym świecie, możemy już teraz wyobrazić sobie całkowitą transformację systemu bankowego, używając na przykład Blockchain, w którym banki już nie istnieją”.

Warto również przypomnieć, że z dniem 1 lipca br. weszła w życie japońska ustawa o reformie podatkowej, która oficjalnie wyeliminowała podatek od konsumpcji z tytułu sprzedaży Bitcoina. W związku z powyższym oczekuje się, że handel Bitcoinem w Japonii wzrośnie. Wzrost konsumpcyjnego wykorzystania BTC może wpłynąć również na budowanie świadomości wśród osób, które w dalszym ciągu uważają, że jest to jedynie bańka spekulacyjna a BTC nie ma żadnej wartości.

Korea Południowa chce zalegalizować Bitcoina

Po wspomnianej już Japonii i Australii, kolejny kraj zamierza zalegalizować Bitcoina. Według opublikowanego w poniedziałek (3 lipca br.) raportu, Korea Południowa przygotowuje obecnie zmiany aby stworzyć ramy prawne dla walut cyfrowych.

nowa regulacja i ustawa pozwoli utrzymać ceny w ryzach co ograniczy spekulację na tym rynku – wskazuje Park Yong-jin, prawodawca i członek rządzącej partii Demokratycznej.

Pomimo, że większość sektora finansowego nie patrzy optymistycznie na rynek kryptowalut, to Amerykański gigant finansowy Goldman Sachs 1 lipca poinformował o swoich zamiarach wdrożenia technologii blockchain zaczerpniętej wprost z Bitcoina.

Goldman Sachs zamierza wykorzystać blockchain

Jak wskazał na swoim profilu na twitterze Goldman Sachs, dzięki wprowadzeniu technologii blockchain uda się zrewolucjonizować sektor finansowy, podnosząc jego efektywność, wiarygodność oraz bezpieczeństwo, będzie on “zaufany, bezpieczny, wydajny”.

Jak podał portal bithub.pl analitycy Goldman Sachs wierzą w świetlaną przyszłość samego Bitcoina. Jest to dość kontrowersyjne stanowisko ze względu na fakt, iż Goldman Sachs od początku nie było przychylne kryptowalutom. Jeden z analityków, Sheba Jafari wierzy, że cena BTC może po niewielkich spadkach szybko osiągnąć cenę 4000$.

Sam Goldman Sachs niedawno zaczął wspierać startupy oparte o blockchain i kryptowaluty, aż w końcu sam zdecydował się na wdrożenie tej technologii. Eksperci wierzą że przyniesie to rewolucję w całym systemie finansowym, usprawni transfery pieniężne zmieniając ich czas do minimum a także znacząco podniesie ich bezpieczeństwo. Możliwe, że tym sposobem będzie też próbował naprawić nadszarpniętą reputację całego sektora finansowego, którego klasyczny model okazuje się coraz mniej efektywny – dodaje Rafał Żuchlik

Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z polską giełdą BitBay oferującą darmowe konta do handlu na cyfrowych walutach. Zapoznaj się z ofertą BitBay i już teraz rozpocznij handel na BTC i altcoinach!

Spoglądając na notowania Bitcoina na giełdzie Bitstamp zauważymy, że rynek od dłuższego czasu porusza się w konsolidacji. Mimo to kurs BTCUSD w dalszym ciagu znajduje się wewnątrz kanału wzrostowego co daje techniczne podstawy do potencjalnych wzrostów w najbliższym czasie.

Spoglądając na wykres Ethereum notowanego na giełdzie Bitfinex zauważymy, że niemal od miesiąca rynek porusza się na południe. Mimo tych spadków w dalszym ciągu niepokonana pozostaje strefa wsparcia w okolicy poziomu 225.00. Mimo to, byśmy mogli mówić o jej trwałym odrzuceniu i powrocie do wzrostów, musieli byśmy najpierw pokonać linię tendencji spadkowej, która w ostatnim czasie wielokrotnie powstrzymywała kupujących przed dalszymi wzrostami.


Partnerem tygodniowych przeglądów kryptowalut jest BitBay.net. Zapoznaj się z ofertą polskiej giełdy Bitcoin i zacznij spekulację na cyfrowych walutach już teraz!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułDywidenda = zysk? Rekordy zysku po wypłacie dywidend?
Następny artykułZbigniew Wieczorek – weekendowa analiza i antycypacja par głównych, 9 lipca
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here