Naga MarketsMimo, że dziś na notowaniach BTC ustanowione zostało nowe ATH (ang. all time high), to miniony tydzień na notowaniach najpopularniejszej z walut cyfrowych przebiegał stosunkowo spokojnie. Bez wątpienia jednym z gorętszych tematów minionych dni była wspólna kampania NBP i KNF “Uważaj na kryptowaluty”.

O ile edukowanie Polaków w zakresie rynku kryptograficznych tokenów jest niezwykle istotne, to hasło właśnie rozpoczętej kampanii z miejsca wydaje osąd, nastawiając do Bitcoina oraz jego pochodnych pejoratywnie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak informowaliśmy już wcześniej, kampania w obecnej formie informuje jedynie o zagrożeniach, a nie możliwościach związanych z rynkiem kryptowalut. „Waluty wirtualne nie są emitowane ani gwarantowane przez NBP, nie są prawnym środkiem płatniczym ani walutą, nie mogą być wykorzystane do spłaty zobowiązań podatkowych i nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności w punktach handlowo–usługowych” – komentuje NBP w datowanej na 12 grudnia nocie prasowej.

Czyżby zatem Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego obawiały się odpływu kapitału z banków i przeniesienie środków obywateli na ich prywatne portfele krytpowalutowe? Za scenariuszem tym przemawiać mogą doniesienia jakoby organizatorzy kampanii opłacili Youtuberów by Ci negatywnie wypowiadali się na temat kryptowalut. Jeszcze większe oburzenie wywołały informacje o rzekomym opłaceniu przez NBP “łapek w dół” pod filmem Fundacji Trading Jam Session pt. “Uważaj na waluty”. Jeżeli plotki te się potwierdzą, NBP będzie musiał się bardzo postarać by odbudować swoje zaufanie u prężnie rozwijającej się grupy osób inwestujących w kryptowaluty.

Rynek kryptowalut wart więcej niż Facebook

Mimo, że na notowaniach Bitcoina nie obserwowaliśmy w ciagu minionego tygodnia ponadprzeciętnej aprecjacji, to silne wzrosty zauważalne były na wielu altcoinach. Fakt ten sprawił, że łączna kapitalizacja rynku kryptowalut wynosi obecnie niemal 550 mld USD.

Źródło: coinmarketcap.com

Dzięki temu cyfrowe monety jako całość są obecnie warte więcej niż imperium inwestycyjne Warrena Buffeta, jednego z popularniejszych przeciwników Bitcoina oraz jego pochodnych.

W momencie gdy rynek kryptowaluty był warty trzykrotnie mniej, Warren Buffet podczas corocznego spotkania ze studentami pod koniec października przyznał, że „Bitcoin jest prawdziwą bańką. Ludzie ekscytują się tym co dzieje się w ostatnim czasie z cenami kryptowalut – nie posiadają one jednak żadnej wartości oraz fundamentalnego podparcia”.

Należąca do Buffetta spółka Berkshire Hathaway wyceniana jest obecnie na $491 miliardów. Dodatkowo obecna kapitalizacja jest wyższa niż łączna wycena Citigroup oraz Wells Fargo, które są warte kolejno $201 oraz $297 miliardów.

Dzięki tak silnej aprecjacji, w miniony piątek wartość całego rynku kryptowalut przekroczyła również wartość najpopularniejszego serwisu społecznościowego na świecie, Facebooka.

Źródło: google

Bitcoin pokonał tulipomanię stając się największą bańką w historii

Niezwykle interesującą grafikę zaprezentowali w minionym tygodniu analitycy Convoy Investments. Wykres, ten ma potwierdzać, że Bitcoin oficjalnie stał się największą bańką we współczesnej historii, pokonując tulipomanię z XVII wieku.

Howard Wang będący współzałożycielem Convoy informuje, że cena BTC w tym roku wzrastała już 17-krotnie, w przeciągu ostatnich trzech lat natomiast 64-krotnie pomnażała swoją wartość, oficjalnie pokonując więc bańkę na holenderskim rynku tulipanów z 1634-1637 roku:

Może Cię zainteresować: Zaledwie 1000 “wielorybów” posiada 40% wszystkich Bitcoinów wartych $115 miliardów

CME wprowadza kontrakty futures na BTC

Warto również przypomnieć o zaplanowanym na najbliższy poniedziałek (18.12.2017 r.) wprowadzeniu przez operatora największej światowej giełdy instrumentów pochodnych, CME Group kontraktów terminowych na BTC.

Nowy kontrakt będzie notowany w ramach giełdy CME i podlegał pod wszystkie jej zasady. Traderzy uzyskają do niego dostęp poprzez platformę tradingową CME Globex. Usługi rozliczeniowe zostaną udostępnione natomiast dzień wcześniej (w niedzielę, 17 grudnia) poprzez CME ClearPort.

„Na samym starcie kontrakty na Bitcoina będą podlegały ograniczeniom mającym na celu kontrolę ryzyka – mowa tutaj o wstępnym marginesie w wysokości 35%, limitach intraday oraz limitach pozycji oraz innych rozwiązaniach, które CME stosuje w ramach swojej szerokiej oferty produktowej” – dodaje T. Duffy.

W tym miejscy warto przypomnieć, że wprowadzone 10 grudnia przez amerykańską giełdę CBOE kontrakty terminowe futures na Bitcoina, zyskiwały pierwszego dnia handlowego ponad 20%.

Zainteresowanie kontraktami futures na BTC było tak duże, że już w ciągu pierwszych 7 minut kurs wzrósł o niemal 8%. Fakt ten sprawił, że w ciągu zaledwie 4 pierwszych godzin handlu notowania były wstrzymywane aż dwukrotnie:

  • pierwszy raz na dwie minuty, po 2,5 godzinach handlu, gdy cena kontraktów wzrosłą o 10% w stosunku do ostatniej ceny rozliczeniowej
  • Drugi raz na pięć minut, po 4 godzinach handlu, gdy cena kontraktów wzrosła o 20% w stosunku do ceny rozliczeniowej.
Źródło: Zerohedge.com

Przewidział 10 tys USD w 2017 r. Teraz prognozuje 100 tys. USD do końca 2018 r.

Na przestrzeni ostatniego roku wiele osób, mniej bądź bardziej związanych ze środowiskiem kryptowalut wypowiadało się na temat przyszłości Bitcoina. Jedną z tych osób był Dave Chapman, dyrektor zarządzający firmy Octagon Strategy zajmującej się handlem kryptowalutami. Już w sierpniu, gdy kurs oscylował w okolicy 4 tys. USD powiedział on, że Bitcoin podrożeje do 10 tys. USD w czwartym kwartale br.

“Myślę, że wielu ludzi myślało, że jestem szalony, wielu ludzi wyszydzało mnie, ale nie gniewam się.” – powiedział Chapman.

Rosnące zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych i detalicznych sprawiło, że bitcoin stał się jednym z najgorętszych tematów w 2017 roku. Cena kryptowaluty wzrosła w tym roku o ponad 1700%.

Jak widać, projekcja Chapmana sprawdziła się nawet z nawiązką gdyż w chwili pisania tego artykułu najpopularniejsza z walut cyfrowych wyceniana jest już na niemal 18 tys. USD. Mowa tu oczywiście o notowaniach na luksemburskiej giełdzie Bitstamp, która dla świata zachodniego jest jednym z głównych wyznaczników zmian notowań Bitcoina. Według benchmarku serwisu Coinmarketcap.com, podającego uśrednioną cenę z szeregu giełd, Bitcoin wyceniany jest na ponad 140 USD więcej.

Notowania BTCUSD od TradingView

“Bitcoin pozwala na natychmiastowe przekazanie wartości pomiędzy stronami bez jakichkolwiek pośrendików. To jest jego wartość “- powiedział. “Jeśli przyjrzeć się bitcoinowi i jego wpływowi na finanse, to prognozy dalszych wzrostów wydają się być całkiem racjonalne. Bitcoin może zrewolucjonizować świat finansów, jaki znamy dzisiaj”.

Chapman powiedział, że wprowadzenie pochodnych bitcoinów jest oznaką, że kryptowaluta “dorasta” i dodał, że nie byłby zaskoczony, gdyby cena bitcoina osiągnęła 100 000 USD przed końcem 2018 roku. Niemniej jednak ostrzega, że społeczeństwo staje się zbyt mocno skupione na krypto-walucie. Ceny powodują, że ludzie tracą z pola widzenia prawdziwie rewolucyjne aspekty tej technologii.

Bitcoin 15. najcenniejszą walutą na świecie

Dzięki ostatnim wzrostom kapitalizacja najpopularniejszej z walut cyfrowych przekroczyła 300 mld USD. Fakt ten sprawia, że bitcoin jest obecnie 15. największą walutą świata, mierzoną podażą pieniądza M1, klasyfikacją mierzącą wartość fizycznej waluty w obiegu oraz płynne depozyty bankowe.

Bitcoin jest obecnie bardziej wartościowy niż obiegowe waluty w Hongkongu czy Indiach. Mimo to najpopularniejsza z walut cyfrowych musi się jeszcze stromo wspinać, zanim wejdzie do pierwszej dziesiątki. 10. miejsce należy obecnie do Kanady, której podaż pieniądza M1 wynosi 637 miliardów dolarów.

Opracowanie własne na podstawie danych z Central Intelligence Agency oraz coinmarketcap

Teraz krytycy będą wskazywać – słusznie, do pewnego stopnia – że klasyfikacja M1 zapewnia bardzo wąski obraz całkowitej wyceny waluty, a także fakt, że obecnie bitcoin jest znacznie mniej płynny niż inne waluty o porównywalnej wielkości.

Niemniej jednak, nawet przyznając te fakty, jest jedna rzecz, którą wykres wyjaśnia: kryptowaluty są klasą aktywów, której nie można już zignorować.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułTygodniowy przegląd danych makro od easyMakrets 18-22.12.2017
Następny artykułEOS – opis kryptowaluty
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here