Naga MarketsDopiero w ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że Bitcoin osiągnął psychologiczna barierę 10 000 USD a dziś ATH (ang. all time high) znajduje się już powyżej 16 600 USD. Mowa tu oczywiście o notowaniach na luksemburskiej giełdzie Bitstamp, która dla świata zachodniego jest jednym z głównych wyznaczników zmian notowań Bitcoina. Według benchmarku serwisu Coinmarketcap.com, podającego uśrednioną cenę z szeregu giełd, najwyższy kurs Bitcoina znajduje się natomiast powyżej 18 300 USD. Już na pierwszy rzut oka widać zatem jak spore są rozbieżności wynikające z cen na poszczególnych giełdach. Fakt ten sprawia, że rynek kryptowalut jest rajem dla osób zajmujących się arbitrażem.

Spoglądając na notowania najpopularniejszej z walut cyfrowych zauważymy, że Bitcoin wyceniany jest obecnie na niespełna 15 tys. USD. Mimo, trwających od wczoraj spadków, wciąż pojawia się popyt, który nie daje bańce pęknąć.

Te artykuły również Cię zainteresują
Notowania BTCUSD od TradingView

Na interwale 30-minutowym zauważymy, że ruch ten przypomina klasyczną korektę w formie trójkąta zniżkującego. Dopóki poziom 14 150 USD nie zostanie trwale pokonany, z technicznego punktu widzenia obowiązywać będzie trend wzrostowy.

XTB oferuje dźwignię do 1:20 i handel na aż 5 kryptowalutach

Notowania BTCUSD od TradingView

Warto również zwrócić uwagę, że tylko od początku 2017 roku wartość Bitcoina wzrosła o ponad 1624%. Oznacza to, że nawet jeżeli nagle bańka pęknie i kurs po raz czwarty zaliczy spadek o ok 90%, osoby, które zainwestowały w BTC na początku tego roku, bedą mogły poszczycić się stopą zwrotu na poziomie ponad 73%.

Może Cię zainteresować: Przypadkowo wyrzucił klucz prywatny, teraz jego BTC są warte 88,38 mln USD

Co ciekawe, na skutek ostatnich wzrostów kapitalizacja całego rynku kryptowalut przekroczyła 400 mld USD. Oznacza to, że wartość rynkowa wszystkich walut cyfrowych przekroczyła wartoś jednego z największych banków inwestycyjnych. Jak podaje CNBC, JPMorgan, bo o nim mowa, wyceniany jest bowiem na 366,8 mld USD.

Źródło: coinmarketcap.com

Warto podkreślić, że porównanie do JPMorgan nie jest bezcelowe. Jamie Dimon, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny JPMorgan Chase & Co wielokrotnie krytykował Bitcoina. Już we wrześniu stwierdził on bowiem, że “Bitcoin to oszustwo gorsze niż tulipany” – powiedział odnosząc się do słynnej bańki z lat czterdziestych. Zgoła odmiennego zdania jest jednak jego córka, która jak sam przyznał, posiada BTC.

Co stoi za tak silną aprecjacją BTC?

Odpowiedzialne za ostatnie wzrosty mogą być aż dwa czynniki.

Pierwszym z nich jest wprowadzenie kontraktów terminowych na Bitcoina. Jeszcze dwa miesiące temu mówiło się jedynie, że są takie plany. Dziś odliczamy dni i godziny do uruchomienia pierwszych w historii kontraktów na kyptowaluty.

Mimo, że to CME Group miał być pierwszą giełdą instrumentów pochodnych, która wdroży kontrakty futures na Bitcoina – ich oficjalny start zaplanowano na 18 grudnia. W minionym tygodniu rynek obiegała jednak informacja, że amerykański rywal instytucji, giełda CBOE planuje podobny ruch i to na tydzień wcześniej, 10 grudnia, oferując potencjalnym klientom brak prowizji i dodatkowych opłat do końca roku.

Jak informowaliśmy już wcześniej, w tym momencie podobne plany posiada również NASDAQ ze Stanów Zjednoczonych oraz moskiewska giełda MOEX. 5 grudnia o podobnych zamiarach poinformował japoński TFX. W tym celu w styczniu 2018 utworzony ma zostać specjalny zespół, który dokładniej przyjrzy się rynkowi kryptowalut i zbada możliwości oraz zagrożenia związane z implementacją kontraktów terminowych na BTC.

Drugim z powodów tak silnej aprecjacji najpopularniejszej z walut cyfrowych może być ilość zaplanowanych hard forków. Podział łańcucha bloków wiąże się bowiem z otrzymaniem przez posiadaczy BTC darmowych monet, które w społeczności uznawane są za dywidendę od inwestycji w kryptowaluty.

Zaledwie tydzień temu informowałem o planowanym na 17 grudnia 2017 r. Super Bitcoin hard fork. W minionym tygodniu poznaliśmy natomiast szczegóły dotyczące kolejnych widelcy:

Oznacza to, że w ciągu zaledwie dwóch tygodni zaplanowane są aż cztery hard forki.

Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z polską giełdą BitBay oferującą darmowe konta do handlu na cyfrowych walutach. Zapoznaj się z ofertą BitBay i już teraz rozpocznij handel na BTC i altcoinach!

Co dalej z BTC?

Jeżeli już teraz widzimy tak znaczny wzrost hard forków, to pozostaje zadać sobie jedno pytanie: co nas czeka w 2018 roku? Osobiście nie zdziwiłbym się gdybyśmy byli świadkami przynajmniej dwóch hard forków BTC miesięcznie. Warto jednak zwrócić uwagę, że spośród wszystkich przeprowadzonych do tej pory, najbardziej przyjął się Bitcoin Cash. Wydaje się zatem, że nie wszystkie coiny będą w przyszłości warte kilka/kilkanaście tys. USD (chyba, że się mylę).

Drugą, niezwykle istotną kwestią jest to, jak wprowadzenie kontraktów futures wpłynie na wycenę BTC. Do tej pory rynek kryptowalut zdominowany był przez inwestorów indywidualnych, którymi często są osoby nie mające najmniejszego pojęcia o inwestowaniu. Wiele z tych osób nie posiadało bowiem nigdy wcześniej rachunku w żadnym domu maklerskim czy u brokera. Okazuje się więc, że w dużej mierze będą to osoby bardzo podatne na emocje (od euforii do paniki) i próby manipulacji rynkiem.

Wprowadzenie kontraktów futures na BTC wiąże się z dopuszczeniem do koryta profesjonalnych traderów, którzy na spekulacji zjedli zęby. Zderzenie tych dwóch grup może okazać się bardzo ciekawym zjawiskiem. Warto jednak pamiętać o tym, że ta druga grupa doskonale zna psychologię inwestowania i zdaje sobie sprawę jak reaguje ulica.

To co może się wydarzyć bardzo ładnie obrazuje jedna scena z filmu “Spekulant”, gdzie jeden z maklerów by móc zakupić dla swojego klienta sporą ilość kontraktów po cenie zdecydowanie niższej niż rynkowa prosi swoich kolegów, maklerów by Ci w bardzo hałaśliwy sposób zaczęli sprzedawać. W ten sposób kurs spadł o kilka %. W międzyczasie jednak pozostała grupa inwestorów znajdujących się na parkiecie zastanawiała się czy jest coś o czym tamci już wiedzą i być może też warto sprzedać. Dzięki takiemu zabiegowi tłum sprawił, że kurs osunął się kolejne kilkanaście %. Gdy cena osiągnęła zakładany poziom, maklerzy, którzy jako pierwsi sprzedawali, nagle zaczęli odkupować po znacznie niższej cenie. Gdy tłum się zorientował, oni byli już zarobieni.

Wprowadzenie kontraktów futures na BTC może zatem sprawić, że na rynku pojawi się jeszcze większa zmienność i należy przygotować się spore wahania cen.

Bitcoin może wzrosnąć do 50 000 USD w 2018 roku

Arthur Hayes, dyrektor generalny i współzałożyciel BitMEX, stwierdził w wywiadzie dla Bloomberga, że kurs najstarszej z walut cyfrowych może osiągnąć poziom 50 tys. USD już na przestrzeni najbliższego roku.

Jego zdaniem, jednym z czynników stojących za dalszymi wzrostami może okazać się zmienność, która już teraz wprawia w osłupienie wielu inwestorów giełdowych.

“Zmienność w moim odczuciu jest czymś dobrym, ponieważ generuje wiadomości. Dzięki zmienności media mówią i piszą o BTC a to angażuje coraz więcej osób. Im bardziej zmienność, tym lepiej” – powiedział Hayes

Hayes powiedział, że traderzy kontraktów futures Bitcoin będą “w pełni zabezpieczeni”, ponieważ ceny będą nadal rosły. Jednocześnie ostrzega on, że “każda klasa aktywów, której zmienność przekracza 10 do 20 procent dziennie, jest czymś ryzykownym. Myślę, że w 2018 bitcoin wzrośnie do 50 000 USD.”

Zapoznaj się z ofertą BitBay i już teraz rozpocznij handel na BTC i altcoinach!

Mimo, że w dalszym ciagu pojawiają się obawy, że kryptowaluty mogą być wykorzystywane w celu prania brudnych pieniędzy, to Hayes nie jest tym zaniepokojony. Mówi, że transakcje Bitcoinami są już mocno regulowane.

“Tradycyjne przepisy bankowe obowiązują już, gdy chcesz wejść do systemu. Nie martwię się, ponieważ proces identyfikacji podczas zakładania konta na giełdzie, jest bardzo zbliżony do otwierania konta bankowego. W obu przypadkach przechodzisz przez ten sam proces” – powiedział Hayes.

Podobnego zdania jest również Henry Balani, globalny szef ds. Strategicznych w konsultacjach Accuity. Eksperci prawni, którzy rozmawiali z Risk & Compliance Journal powiedzieli, że waluty wirtualne stają się bardziej powszechne a ich wartość rośnie do rekordowych wysokości. Przepisy mogą więc zapewnić transparentność na nieprzejrzystym i ryzykownym rynku.

Renomowane firmy zajmujące się wymianą wirtualnych walut już zbierają te informacje – powiedział Balani. “Fakt, że przeprowadzają kontrole “know-your-customer” (poznaj swojego klienta) pomaga mi jako klientowi potwierdzić, że moje kryptowaluty nie są wykorzystywane w celu prania brudnych pieniędzy” – dodał

Czy czeka nas upadek Bitcoina?

Zdaniem analityków Saxo Bank, w 2018 roku Bitcoin osiągnie szczyt na poziomie powyżej 60.000 USD oraz kapitalizację rynkową w wysokości ponad 1 biliona USD, co będzie wynikiem uruchomionych w grudniu 2017 roku kontraktów futures w tej kryptowalucie. Kontrakty będą przedmiotem wielkiej popularności wśród inwestorów i funduszy, którym łatwiej jest handlować kontraktami niż faktyczną kryptowalutą na specjalnych giełdach. Jednak później Bitcoin straci swój blask, ponieważ Rosja i Chiny ograniczą lub nawet zakażą u siebie handlu niesterowanymi centralnie (przez siebie) kryptowalutami. Po spektakularnym szczycie w 2018 r., cena Bitcoina spadnie na łeb na szyję do poziomu 1.000 USD.


Partnerem tygodniowych przeglądów kryptowalut jest BitBay.net. Zapoznaj się z ofertą polskiej giełdy Bitcoin i zacznij spekulację na cyfrowych walutach już teraz!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułMA Stochastic – strategia dla opcji
Następny artykułBlockchain – czym jest i dlaczego jest taki ważny?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here