Naga MarketspetroWkrótce Wenezuela będzie sprzedawać ropę naftową z rezerw państwowych koncernów naftowych i gazowych za swoją krajową kryptowalutę Petro (PTR).

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro podpisał dekret dot. sprzedaży 4,5 miliona baryłek ropy z certyfikowanej rezerwy 30 milionów baryłek utrzymywanej przez Petroleum of Venezuela (PDVSA). Co ważne, surowiec będzie sprzedawany za Petro.

Przełom dla Petro

Według PDVSA Maduro ogłosił tę wiadomość 14 stycznia w czasie przemówienia przed Konstytuującym Zgromadzeniem Narodowym.

W ramach zainicjowanego procesu ropy, firma będzie sprzedawać 50 000 baryłek dziennie. Handel ma odbywać się za pomocą Petro. Maduro powiedział, że proces będzie miał zasadnicze znaczenie dla konsolidacji Petro, stwierdzając:

„Przygotowujemy się do drugiej fazy, która pozwoli na bardziej wydajne wykorzystanie kryptowaluty”.

Ponadto Maduro postanowił również, że całe paliwo lotnicze wykorzystywane do pokonywania międzynarodowych tras powinno być sprzedawane też za pomocą Petro. Prezydent podobno powiedział, że ten program pozwoli Wenezueli „otworzyć drogi do nowej gospodarki” i zbudować świat „pokoju i integracji narodów, ich szczęścia i poprawy [losu]”.

Maduro powiedział też, że Petro będzie ważnym narzędziem w walce jego kraju z mafią. Maibort Petit, wenezuelski dziennikarz, cytuje Maduro:

„Wiele osób nie chce przestawiać się na Petro, ponieważ ich działalność jest wyrażona w dolarach. Mafia i inni złodzieje nie lubią kryptowaluty, ponieważ odcina im ręce”.

Opozycja odnosi się do planów Maduro

Niektórzy komentatorzy stwierdzili jednak na Twitterze, że trzeba sprzeciwić się planom Maduro, twierdząc, że Petro to „rozbój ukryty pod 4,5 milionami baryłek”. Niektórzy twierdzili, że sprzedaż ropy z krajowych rezerw krajowych narusza konstytucję Wenezueli.

Wprowadzone na rynek w lutym 2018 r. Petro stało się pierwszą na świecie krajową kryptowalutą opartą na ropie. Przynajmniej w teorii, bowiem opozycja polityczna Maduro twierdzi, że Petro nie ma pokrycia w czymkolwiek. Pod koniec 2019 roku Maduro zarządził, aby emeryci i renciści z Wenezueli otrzymali świąteczny bonus w postaci Petro. Pomimo tego, że Maduro nakazał Banco de Venezuela rozpoczęcie akceptacji PTR w lipcu 2019 r., Petro właściwie nie jest jeszcze używane w jego kraju.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here