Rosyjscy prawodawcy aktywnie przygotowują nowe przepisy dotyczące opodatkowania kryptowalut, takich jak bitcoin (BTC). Według oficjalnego komunikatu rosyjskiej Dumy Państwowej, Komitet ds. ustawodawstwa zatwierdził projekt ustawy o opodatkowaniu kryptowalut w dniu 15 lutego. Nowa ustawa reprezentuje zestaw poprawek do rosyjskiego federalnego kodeksu podatkowego.
- Temat legislacji kryptowalut od lat budzi w Rosji kontrowersje
- Od stycznia 2021 roku w kraju wprowadzono zakaz transakcji kryptowalutowych
- Najnowszy projekt ustawy chce uregulować kwestie podatkowe związane z cyfrowymi aktywami
Kryptowaluty w Rosji, a podatki. Duma przygotowuje projekt ustawy
W ramach projektu ustawy rząd rosyjski oficjalnie uznaje kryptowaluty, takie jak bitcoin, za własność, dążąc do opodatkowania zysków z handlu kryptowalutami wśród rosyjskich rezydentów. Projekt ustawy skierowany jest do wszystkich mieszkańców kraju, w tym obywateli i obcokrajowców, a także rosyjskich i międzynarodowych organizacji mających siedzibę na terenie Rosji.
Zgodnie z projektem ustawy, wymienione podmioty będą musiały zgłaszać swoje transakcje kryptowalutowe, jeśli całkowita kwota przychodzących lub wychodzących transferów przekracza 600 000 rubli (8 100 dol.) w skali roku.
Projekt ustawy ustanawia kary za naruszenia, takie jak opóźnienia w raportowaniu, a także dostarczanie niedokładnych informacji, sugerując grzywny w wysokości do 10% od transakcji przychodzących lub wychodzących. Proponowana grzywna za niepłacenie lub niepełne płacenie podatków wynosi 40% niezapłaconych podatków, napisano w projekcie ustawy.
Po zatwierdzeniu przez komisję oczekuje się, że rosyjska Duma rozważy nowe ustawodawstwo kryptowalutowe 17 lutego.
Rosja oficjalnie egzekwowała swoją pierwszą ustawę kryptowalutową “O cyfrowych aktywach finansowych” w styczniu 2021 roku, zabraniając mieszkańcom dokonywania płatności w kryptowalutach. Pomimo zapewnienia statusu prawnego branży kryptowalutowej w Rosji, ustawa nie odnosi się do niektórych obszarów aktywów cyfrowych, takich jak opodatkowanie i wydobycie, pozostawiając krajobraz regulacyjny stosunkowo niepewny.
Autor poleca również:
- Bitcoin (BTC) zmierza w kierunku zastąpienia dolara, uważa analityk Morgan Stanley
- Bitcoin dla wielu firm stanie się nową formą płatności, twierdzi doradca Allianz
- Zaledwie 270 adresów odpowiada za 55% “pranych” kryptowalut