Naga MarketsBrak regulacji jest często gorszym rozwiązaniem niż nawet nadmierne obciążenie legislacyjne, co tyczy się również rynku kryptowalut, stwierdza Aleksandra Kopeć z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, specjalizująca się w zagadnieniach cyfrowych walut oraz nowych technologii. Reprezentując grupę roboczą działającą przy Ministerstwie Cyfryzacji zajmującą się tematyką blockchain oraz rozproszonych rejestrów przyznaje, że Polsce nadal jest daleko do utworzenia sztywnych ram prawnych związanych z tą branżą, a rządzący z dużą dozą niepewnością patrzą na wszelkie nowinki technologiczne doszukując się w nich przede wszystkim potencjalnych zagrożeń, a nie możliwości.


Legislacyjny „Dziki Zachód” odstrasza biznes. Kryptowaluty potrzebują regulacji dla rozwoju?

Chociaż spora część polskiej społeczności kryptowalut (podobnie jak i społeczności światowej) nadal chciałaby, aby rynek kryptowalutowy pozostał wyłączony z jakichkolwiek ram prawnych utrzymując swoją anonimowość i decentralizację, to od strony czysto biznesowej i rozwoju nowej gałęzi cyfrowego przemysłu, regulacje są niezbędne. Bez nich, przedsiębiorstwa nie są zazwyczaj zainteresowane inwestowaniem swojego kapitału w krajach, gdzie niejasna jest sytuacja podatkowa i prawna danej gałęzi przemysłu. Jak stwierdza Mike Satoshi, prowadzący rozmowę z Aleksandrą Kopeć na antenie Comparic24.tv, nawet najbardziej wyśrubowane regulacje są lepsze od braku jakichkolwiek ustaleń legislacyjnych, czego przykładem ma być nowojorska licencja BitLicense.

– Absolutnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że rynek kryptowalut nie powinien być regulowany. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to dość zasadne, w praktyce pojawia się jednak tyle problemów, że z punktu widzenia przedsiębiorcy jest to strasznie niekomfortowa sytuacja. Dlatego lepiej od samego początku wiedzieć co nas może czekać, niż później (…) mieć jakieś problemy związane ze zmianą przepisów – wyjaśnia Aleksandra Kopeć.

Aleksandra Kopeć – Prawnik w Departamencie Prawa Rynku Kapitałowego w kancelarii Sadkowski i Wspólnicy. Realizuje zadania z związane z obrotem instrumentami finansowymi, emisją papierów wartościowych oraz obsługą prawną funduszy inwestycyjnych. Ponadto, specjalizuje się w prawnych aspektach wykorzystywania technologii blockchain oraz w alternatywnych sposobach pozyskiwania kapitału (np. Initial Coin Offering i crowdfunding). Prelegentka wielu konferencji i webinariów związanych z prawem kryptowalut. Autorka artykułów, rozdziałów w monografiach naukowych oraz publikacji na łamach ekonomiczno-prawnych portali informacyjnych.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułZapiski giełdowego spekulanta: Energa – trzyma się 7 zł
Następny artykułPoranek z rynkami – Waluty, surowce, DAX oraz metale szlachetne 29.01.2020 [WIDEO]
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here