Naga Markets

Kryptowaluty w odwrocie. Górnicy Bitcoina blisko kapitulacji?Bitcoin wciąż walczy o utrzymanie się powyżej czerwcowych minimów. Fatalny sentyment na indeksach udziela się jednak cyfrowym aktywom a altcoiny wymazują przeważającą część wczorajszych wzrostów.

Kryptowaluty zbliżają się do kolejnej kapitulacji?

Bitcoin spadł ponownie poniżej 19 000 USD i ma wyraźny problem z wejściem powyzej tej ceny. Etheruem notowane jest w okolicach 1220 USD za token.Rok 2022 jest bezwzględny nie tylko dla kryptowalut ale również dla tradycyjnych spółek giełdowych. Dla przykładu możemy wymienić te ekstremalne jak niemiecki Uniper czy włoskie Saipem. Ucierpiał też sektor technologiczny, który opierał wysokie wyceny o wzrosty, które nie nastąpiły. Widzimy to w notowaniach dużych spółek jak Intel, AMD, Alphabet, Amazon oraz mniejszych jak Matterport czy Zoom Video Communications. Potężnie traciły też wszystkie SPAC jak Virgin Orbit, Redwire czy American RocketLab.

Bank JP Morgan wskazał, że Ethereum ‘Merge’ może podzielić społeczność kryptowaluty oraz jej deweloperów powodując wewnętrzne problemy sieci. Jednak dostępne szeroko informacje nie wskazują na wewnętrzne spory Ethereum, deweloperzy od wielu lat koncentrowali się na transformacji sieci, wydarzenie nie było dla nikogo zaskoczeniem i spotkało się z aprobatą zdecydowanej większości społeczności.

Hakerzy mogliby ewentualnie wykonać tzw. ‘atak 51%’ na sieć Proof of Stake jednak potężne zasoby największych adresów stakujących ETH podwyższają ‘barierę’ wejścia dla potencjalnych hakerów blockchaina Ethereum do abstrakcyjnych, wielomiliardowych poziomów.

Bankructwo Compute North

Jeden z największych centrów wydobycia Bitcoina, Compute North złożył wniosek o upadłość. Firma operowała na terenie trzech stanów: Teksasu, Nebraski i Południowej Dakoty. W ostatmim czasie zarząd raportował, że CEO Drake Harvey opuścił działalność w obliczu spadków cenowych rynku crypto.

W lutym tego roku firma informowała o otrzymaniu 385 mln USD finansowania. To nie pomogło jednak uchronić się przed bankructwem ponieważ niskie ceny Bitcoina  obniżają marżowość górników, co w połączeniu z rosnącymi cenami rachunków za energię tworzy olbrzymią presję podażową.

Bankructwo Compute North może odbić się szerokim echem w całej branży, firma posiadała wiele kontraktów z innymi, dużymi górnikami Bitcoina co może spowodować efekt domina choć m.in. jeden z głównych partnerów Compute – Marathon Digital informował już że niewypłacalność Compute North nie wpłynie na dotychczasowe umowu i działalność firmy.

XTB

Innym dużym partnerem jest BitDigital, singapurski Atlas Mining, chiński Crypto Miner The9 czy Sphere 3D. Bankructwa znacznych podmiotów na rynku, który przez ostatnie 2 lata dotknęła fala nieodpowiedzialnych działań finansowych mogą spowodować efekt domina. Poznaliśmy już jego skutki w przypadku zapaści Luny, której skutkiem była fala bankructw m.in. Celsius Network, Voyager Digital czy Three Arrows Capital.

Co może niepokoić?

Bitcoin wysyła niepokojące sygnały z puntku widzenia analizy technicznej. Wykładnicza, 10 dniowa średnia EMA przecięła się poniżej 20 dniowej. Również mierzenie RSI z dnia Ethereum Merge do dzisiejszego sugeruje niedźwiedzi zwrot sentymentu, spadek dodatkowo odbywał się na wyższym wolumenie. RSI spadło ponownie a utrzymujące się niskie poziomy wskazują na możliwe niedźwiedzie momentum i przewagę podaży w kluczowych miejscach na wykresie.

Dane z Glassnode są również bezwzględne dla głównej kryptowaluty, odsetek wszystkich historycznie nabytych BTC w zysku spadł do okolice 50%.  Poprzednie olbrzymie poziomy wyprzedania metryka BTC w zysku osiągnęła w marcu 2020 roku gdy spadek poniżej 4000 USD spowodował, że w zysku znajdowało się jedynie 41% Bitcoinów.

Dziś wskaźnik ten niebezpiecznie zbliża się do poziomów poniżej 50% co może wskazywać na zbliżającą się kapitulację i poziom wyprzedania. Dane on chain wskazują, że adresy posiadające między 1000 a 10 000 BTC upłynniają je mniej zamożnym inwestorom ponieważ wzrosły dostawy Bitcoina dla adresów posiadających mniej niż 1000 BTC.

Regulacje Unii Europejskiej

UE sfinalizowała tekst nowych przepisów dotyczących tzw. MiCA tj. Markets in Crypto Assets. Tekst teoretycznie wciąż może być edytowany ale wg. źródeł CoinDesk ma już niemal finalną formę. Ustawa co do zasady wzywa do uwzględniania ‘przewagi treści nad formą’ co w praktyce oznacza, że o faktycznej naturze danego kryptowalutowego projektu przesądzać będzie jego przeznaczenie, nie unikalne nazewnictwo czy cyfrowe oznaczenie.

UE w praktyce może sobie robić miejsce do regulacji rynku NFT ponieważ uwagę regulatorów przyciągnął wzrost aktywów gdzie zestaw tokenów NFT jest emitowany w celu reprezentowania de facto jednego tokenu co rodzi obawy wokół podobieństwa do papierów wartościowych (udziałów).

Raport mówi też o rynku tzw. stablecoinów naciskajac na zabezpieczenia walutowe niezależnie od reprezentowanej przez stablecoiny waluty zagranicznej, wymagania kapitałowe oraz odpowiedzialną ochronę konsumentów przed zmienną wartością. Na tą chwilę MiCA nie jest rozporządzeniem natomiast możę stanowić podstawę do interpretacji przepisów przez sądy i organy nadzoru wewnątrz UE.

Źródło: Glassnode
Źródło: Glassnode

Narzędzie ryzyka kapitulacji górników zbudowane przez Glassnode składa się z dwóch części. Wskaźnik jest dwuczęściowym modelem, który szuka korelacji między stresem związanym z marżowością wydobycia BTC (Puell Multiple) a obserwowanym spadkiem hashrate tj. mocy obliczeniowej górników (Difficulty Ribbon Compression). Dzięki tak zbudowanemu modelowi możemy wstępnie określić czas gdy kapitulacja górników Bitcoina może sie zmaterializować.

Mnożnik PM (kolor czerwony) śledzi zagregowane dochody górników w USD licząc ich wysokość do średniej rocznej. Odczyty niższe niż 1,0 wskazują, że dochody są niższe niż średnia, a wartości poniżej 0,6 oznaczają problemy finansowe. Dzięki tzw. wstędze trudności wspomnianej wyżej jako DRC (Difficulty Ribbon Compression), oznaczonej kolorem fioletowym możemy obserwować spadek trudności wydobycia, który zwykle wiąże się z wyłączaniem maszyn wydobywczych górników gdy te stają się nieopłacalne lub na granicy opłacalności.

Żółte strefy to miejsca, gdzie ryzyko kapitulacji jest znaczne, korelują one zwykle z ekstremalnymi fazami bessy. Glassnode wybrał próg sumy wspomnianych wyżej PM i DRC powyżej 0,65 jako wskaźnik wysokiego ryzyka.  Widzimy, że obecnie wskaźnik (kolor żółty) znajduje się na niebezpeicznych dla górników poziomach i w kontekście bankructwa Compute North może sygnalizować ponowne, wewnętrzne problemy branży.

Wykres Bitcoina, interwał D1. Źródło: xStation5
Wykres Bitcoina, interwał D1. Źródło: xStation5

Jednocześnie nieco lepiej wygląda dziś wskaźnik “Whale Net Volume”, który potwierdza że adresy posiadające powyżej 1000 BTC przenoszą swoje tokeny z giełd na zewnętrzne, prywatne portfele co prawdopodobnie oznacza malejącą skłonność sprzdaży Bitcoina wśród tzw. wielorybów po tak niskich cenach.

Bitcoin nie zdołał utrzymać się powyżej 19 000 USD, RSI spada. Trwająca od czerwca konsolidacja prawdopodobnie zbliża się do kulimnacyjnego momentu, przy czym obecne okoliczności przemawiają za możliwością spadków poniżej czerwcowych minimów. Indeks S&P500 znajduje się już w okolicach czerwcowych minimów co może przesądzić o tym, że Bitcoin niebawem również podąży w okolice 17 500 USD.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here