Naga MarketsKryptowaluty: W 2020 r. przybyło ofiar oszustów, ich przychód spadł jednak o 75%Podczas gdy oszustwa pozostają najbardziej dochodową formą przestępczości opartej na kryptowalutach, całkowity dochód osiągany przez oszustów drastycznie spadł w 2020 roku, z około 9 miliardów dolarów w 2019 r. do 2,7 miliarda dolarów w roku ubiegłym, wynika z najnowszego raportu Chainalysis.

 • Ogólne oszustwa inwestycyjne były grupą przestępstw, które stanowiły największy odsetek oszustw kryptowalutowych
 • Za największe nieuczciwe przedsięwzięcie 2020 uznano platformę Mirror Trading International, która przywłaszczyła niemal 600 mln dolarów
 • Chociaż zyski przestępców były o wiele mniejsze niż rok wcześniej, to oszukali oni więcej osób

Kryptowaluty z o wiele mniejszą skalą oszustw w 2020 roku

Co ciekawe, liczba indywidualnych płatności na adresy oszustw wzrosła z nieco ponad 5 milionów do 7,3 miliona, co sugeruje, że liczba indywidualnych ofiar zwiększyła się o ponad 48%. Dlaczego przychody z oszustw spadły, mimo że liczba ofiar wzrosła? Powodem jest to, że nie było żadnych piramid finansowych działających na dużą skalę, takich jak te, które widzieliśmy w 2019 roku – tłumaczą autorzy raportu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wartość kryptowalut pozyskanych przez oszustów przeciwstawiona liczbie wykonanych transakcji. Źródło: Chainalysis

Piramidy finansowe zgarnęły prawie 7 miliardów dolarów w kryptowalutach w 2019 roku, co stanowi ponad dwukrotność tego, co zarobiły wszystkie kategorie oszukańczej działalności w 2020 roku. Jeszcze bardziej szokujący jest fakt, że tylko sześć indywidualnych piramid stanowiło wspomniane 7 miliardów dolarów zysku. Najbardziej godnym uwagi z tej szóstki był przykład PlusToken, gromadzący co najmniej 3 miliardy dolarów od milionów ofiar, głównie w Azji.

Wartość oszustw kryptowalutowych z podziałem na ich rodzaj. Źródło: Chainalysis

– Odkąd opisaliśmy PlusToken w zeszłorocznym Crypto Crime Report, chińskie władze zatrzymały 109 osób związanych z tym oszustwem i ścigały sześć z najbardziej prominentnych. Na szczęście nie wiemy o żadnych innych piramidach finansowych porównywalnych do PlusToken, które miały miejsce w 2020 roku. Sugeruje to, że użytkownicy kryptowalut i opinia publiczna stali się bardziej podejrzliwi wobec takich oszustw, lub że potencjalni operatorzy piramid zostali odstraszeni przez kary wymierzone operatorom PlusToken – informuje Chainalysis.

Prawie wszystkie przychody z oszustw w 2020 r. były powiązane z pomniejszymi oszustwami. Oszustwa inwestycyjne są stałym filarem przestępczości opartej na kryptowalutach, ponieważ w danym momencie dzieje się ich znacznie więcej niż w przypadku dużych piramid finansowych. W przeciwieństwie do nich, te bardziej ogólne oszustwa inwestycyjne nie mają tendencji do wypłacania fałszywych dochodów wczesnym inwestorom i pobierają mniej kryptowaluty od każdej indywidualnej ofiary.

Widzimy to na poniższym wykresie, który pokazuje największe oszustwa w 2020 roku – z których wszystkie są ogólnymi oszustwami inwestycyjnymi – w podziale na całkowity przychód, całkowitą liczbę ofiar (przybliżoną liczbą indywidualnych płatności) i średnią kwotę straconą przez ofiarę – pisze dalej Chainalysis.

10 największych oszustw kryptowalutowych w 2020 r. Źródło: Chainalysis

Mirror Trading International był zdecydowanie największym oszustwem roku, przywłaszczając kryptowaluty o wartości 589 milionów dolarów i przyjmując ponad 471 tys. wpłat, co sugeruje liczbę ofiar liczoną w setkach tysięcy.

Kierunek transferu nielegalnie pozyskanych środków. Źródło: Chainalysis

Podobnie jak w poprzednich latach, oszuści przenosili otrzymane od ofiar kryptowaluty głównie na giełdy, aby zamienić je na gotówkę. Jednak zaobserwowano również wzrost udziału wpływów z oszustw wysyłanych do mikserów i giełd wysokiego ryzyka, czyli tych ze słabymi lub nieistniejącymi programami zgodności prawnej. Może to być znak, że niektórzy oszuści stają się bardziej bojaźliwi wobec giełd spełniających wymogi regulacyjne, które są bardziej skłonne do sygnalizowania nielegalnej działalności i współpracy z organami ścigania w dochodzeniach.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: co to jest blika | kurs btc | lotos gielda | ropa brent | kurs dolara nbp prognozy |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

 1. SCAM (offshore) – oszuści:
  IQ Global Evolution Marketpluse Ltd , ich adres jest na: Trust Company Complex, Ajeltake Road, Ajeltake Island, Majuro, Republika Wysp Marshalla, MH 96960
  Marek (Mark) Grajewski e-mail: mark.grajewski@marketpluse.com
  Wiktoria Dutkowska e- mail: wiktoria.dutkowska@marketpluse.com
  Lajma Wiśniewska e-mail: lajma.wisniewska@marketpluse.com
  Adam Ros – akwizytor (naganiacz w Polsce)
  Nie posiadają żadnej licencji, na terenie Polski działają bez zezwolenia KNF.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here