Naga MarketsKryptowaluty: W 2020 r. oszuści wyłudzili 10,5 dol. w krypto, podaje raport CoinfirmPrzestępstwa finansowe związane z kryptowalutami pozwoliły zarobić złodziejom prawie 10,5 miliarda dolarów w zeszłym roku, czyli nieznacznie mniej niż w 2019, wynika z badań firmy analitycznej blockchain Coinfirm.

  • W 2020 roku złodzieje na rynku kryptowalutowym zarobili ponad 10 miliardów dolarów
  • Zdecydowana większość tej kwoty to wyłudzenia od inw inwestorów, np. w formie piramid finansowych
  • W porównaniu z tradycyjnym światem finansów, nadal są to relatywnie niewielkie wartości

Coinfirm podsumowuje rok przestępstw kryptowalutowych

Opublikowany w poniedziałek raport Coinfirm pokazuje, że z całkowitej kwoty 10,5 miliarda dolarów, ponad dwie trzecie (67,8%) zostało sprzeniewierzone w ramach nieuczciwych praktyk, piramid finansowych i oszustw.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jest to siedem razy więcej niż w przypadku ataków hakerskich, które wygenerowały 9,6% wszystkich nielegalnych zysków z 2020 roku. Rynki darknetowe i handel narkotykami stanowiły natomiast 18,4%, podczas gdy naruszenia przepisów stanowiły zaledwie 3,9% łącznej sumy.

Firma zauważa jednak, że w porównaniu z szacunkami EY dotyczących tradycyjnych rynków wartość przestępstw kryptowalutowych nadal jest niewielka. W świecie tradycyjnych finansów w zeszłym roku miała wynieść bowiem 1,4-3,5 bln dolarów.

W 2020 roku jednym z większych generatorów nielegalnych zysków była piramida finansowa PlusToken, które wyłudziła od inwestorów około 2,9 miliarda dolarów.

Źródło: Coinfirm

Wysokość funduszy sprzeniewierzonych przez oszustów podwoiła się od 2017 roku. Firma zauważyła ponadto, że wiele przestępstw kryptowalutowych nie wychodzi na światło dzienne, przy czym 80% przypadków oszustw nie jest zgłaszanych w roku ich wystąpienia, a do 50% nie jest zgłaszanych w ogóle.

Dane szacunkowe wykorzystane w raporcie bazują na „mapie” globalnych przestępstw kryptowalutowych opracowanej na podstawie autorskiej metodologii i narzędzi zastosowanych przez Coinfirm.

Oszustwa kryptowalutowe wraz ze wzrostem popularności tego rynku i cen bitcoina stają się coraz powszechniejsze i coraz częściej interesują się nimi regulatorzy oraz organy ścigania. Jak w świetle prawa interpretowane są wyłudzenia i przestępstwa na rynku cyfrowych aktywów? Na pytanie to odpowiada Marcelina Szwed-Ziemichód, adwokat, doradca podatkowy msztax.pl w rozmowie na antenie Comparic24.tv.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: biomed giełda | prognozy giełdowe | kurs eur | kurs btc wykres | jak działa blik |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułWig20 zyskuje na początku wtorkowej sesji 0,1%. Allegro zyskuje ponad 3%!
Następny artykułExit Plan Games już jutro udostępni swoją grę w Early Access
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here