Przestępstwa finansowe związane z kryptowalutami pozwoliły zarobić złodziejom prawie 10,5 miliarda dolarów w zeszłym roku, czyli nieznacznie mniej niż w 2019, wynika z badań firmy analitycznej blockchain Coinfirm.
- W 2020 roku złodzieje na rynku kryptowalutowym zarobili ponad 10 miliardów dolarów
- Zdecydowana większość tej kwoty to wyłudzenia od inw inwestorów, np. w formie piramid finansowych
- W porównaniu z tradycyjnym światem finansów, nadal są to relatywnie niewielkie wartości
Coinfirm podsumowuje rok przestępstw kryptowalutowych
Opublikowany w poniedziałek raport Coinfirm pokazuje, że z całkowitej kwoty 10,5 miliarda dolarów, ponad dwie trzecie (67,8%) zostało sprzeniewierzone w ramach nieuczciwych praktyk, piramid finansowych i oszustw.
Te artykuły również Cię zainteresują
Jest to siedem razy więcej niż w przypadku ataków hakerskich, które wygenerowały 9,6% wszystkich nielegalnych zysków z 2020 roku. Rynki darknetowe i handel narkotykami stanowiły natomiast 18,4%, podczas gdy naruszenia przepisów stanowiły zaledwie 3,9% łącznej sumy.
Firma zauważa jednak, że w porównaniu z szacunkami EY dotyczących tradycyjnych rynków wartość przestępstw kryptowalutowych nadal jest niewielka. W świecie tradycyjnych finansów w zeszłym roku miała wynieść bowiem 1,4-3,5 bln dolarów.
W 2020 roku jednym z większych generatorów nielegalnych zysków była piramida finansowa PlusToken, które wyłudziła od inwestorów około 2,9 miliarda dolarów.

Wysokość funduszy sprzeniewierzonych przez oszustów podwoiła się od 2017 roku. Firma zauważyła ponadto, że wiele przestępstw kryptowalutowych nie wychodzi na światło dzienne, przy czym 80% przypadków oszustw nie jest zgłaszanych w roku ich wystąpienia, a do 50% nie jest zgłaszanych w ogóle.
Dane szacunkowe wykorzystane w raporcie bazują na „mapie” globalnych przestępstw kryptowalutowych opracowanej na podstawie autorskiej metodologii i narzędzi zastosowanych przez Coinfirm.
Oszustwa kryptowalutowe wraz ze wzrostem popularności tego rynku i cen bitcoina stają się coraz powszechniejsze i coraz częściej interesują się nimi regulatorzy oraz organy ścigania. Jak w świetle prawa interpretowane są wyłudzenia i przestępstwa na rynku cyfrowych aktywów? Na pytanie to odpowiada Marcelina Szwed-Ziemichód, adwokat, doradca podatkowy msztax.pl w rozmowie na antenie Comparic24.tv.
Autor poleca również:
- Bitcoin (BTC) może uzupełnić portfel 60/40 po stronie obligacji, twierdzi dyrektor giganta inwestycyjnego
- Kryptowaluty zainteresowały miliardera z Wall Street. Daniel Loeb chce poznać bitcoina
- Lutowa korekta bitcoina (BTC) “spuściła” z rynku lewarowanych spekulantów, twierdzi Glassnode
10,5 mld. Dzięki za czujność!
Wow! Aż 10,5 dolara? lol