Naga MarketsPrzyjęcie kryptowalut w Wenezueli – najpierw z powodu hiperinflacji, a później z powodu dolaryzacji – może odegrać ważną rolę w odbudowie gospodarki kraju – twierdzi ekonomista prof. Aaron Olmos.

Olmos rozmawiał na powyższy temat z portalem CoinDesk. W czasie wywiadu przeanalizował też przyczyny obecnej zależności jego kraju od dolara amerykańskiego.

Pro-Krypto

Olmos jest znanym zwolennikiem kryptowalut. Od ponad dwóch lat prowadzi wykłady na temat technologii sieci bloków, m.in. dla IESA, najbardziej znanej uczelni biznesowej w kraju. Dzięki swoim publikacjom, konferencjom i wywiadom w telewizji krajowej ekonomista stał się dość popularny w społeczności kryptowalut w Ameryce Południowej.

W wywiadzie dla CoinDesk Olmos omówił wyzwania gospodarcze stojące przed władzami Wenezueli. W kraju oficjalną walutą nadal jest zdewaluowany Bolivar, który jest sukcesywnie niszczony przez hiperinflację. Jego zdaniem, ta sytuacja jest konsekwencją fatalnych decyzji gospodarczych i doprowadziła do ogólnego kryzysu w kraju – zarówno na polu ekonomii jak i polityki (dziś w Wenezueli występuje dwuwładza, ponieważ opozycja ogłosiła własnego prezydenta). Efekt? Wykorzystanie kryptowalut przyspiesza wraz ze spadkiem wartości Bolivara.

Czym płacić?

Sytuacja jest jego zdaniem ciekawa z prawno-naukowego punktu widzenia:

“Znajdujemy się w skomplikowanej sytuacji, ponieważ dostępne są “dobre pieniądze” – dolary lub kryptowaluty – ale są one rzadkością, ponieważ ludzie zwykle je trzymają, a nie wydają. Z drugiej strony nasze “złe pieniądze”, Bolivary, to te, które są legalne zgodnie z prawem.”

Ponadto zwrócił uwagę na fakt, że gotówka o wysokich nominałach jest ograniczona w obiegu, natomiast bank centralny emituje głównie banknoty o niskich nominałach bez mocy nabywczej. Efekt?

– To powoduje zakłócenie cen towarów i usług, ponieważ wartość produkcji opiera się teraz na dolarach na rynku wewnętrznym – wyjaśnia – Każdy o tym wie: Boliwar jest naszą oficjalną walutą w obiegu, ale prawdziwą walutą funkcjonalną jest dolar amerykański.

Olmos uważa, że ​​kryptowaluty mogą pomóc w rozwiązaniu problemu:

“Biorąc pod uwagę warunki, potrzebujemy alternatywnego elementu zaufania, nie ma nic lepszego niż kryptowaluta, podczas gdy polityka gospodarcza dba o to, by Bolivar odzyskał wartość i odzyskał moc”.

Czy tą “kryptowalutą” może być Petro? Ekonomista jest sceptykiem:

“Petro nie wyszło, ponieważ ma strukturę opartą na interwencji, koncentracji władzy i wymuszonym użytkowaniu”.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here