Coraz częściej można słyszeć głosy, że powstanie cyfrowych walut banku centralnego (CBDC) sprawi, że kryptowaluty takie jak bitcoin stracą na wartości. Tyle że podczas gdy wiele krajów dąży do stworzenia swoich e-walut, tylko kilka z nich może tego dokonać zgodnie z prawem, twierdzi Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).
- MFW twierdzi, że tylko parę krajów na globie może w pełni legalnie wyemitować CBDC.
- Fundusz jest zdania, że powstanie e-walut państw zmieni rynki walutowe.
MFW o pracach nad CBDC
W niedawnym poście na blogu MFW informuje, że według różnych doniesień coraz więcej banków centralnych prowadzi badania nad stworzeniem waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC). Większość krajów członkowskich MFW ma jednak pewne struktury prawne, które nie charakteryzują się jasną polityką dotyczącą zaprojektowania walut cyfrowych lub w ogóle nie pozwalają na ich rozwój.
Te artykuły również Cię zainteresują
MFW szacuje, że „80 proc. światowych banków centralnych albo nie może emitować cyfrowej waluty zgodnie z ich obowiązującym prawem, albo ramy prawne nie są jasne” w tym względzie. Fundusz zapewnia, że tylko 40 jego członków ma prawne pozwolenie na emisję waluty cyfrowej.
MFW podkreśla również, że jeśli państwo emituje walutę cyfrową, każda osoba w tej jurysdykcji musi mieć łatwy dostęp do tego systemu płatności, co może stanowić pewne wyzwanie dla infrastruktury finansowej.
– Status prawnego środka płatniczego zwykle nadaje się tylko tym środkom płatniczym, które mogą być łatwo otrzymane i wykorzystane przez większość populacji… Aby korzystać z walut cyfrowych, należy najpierw zapewnić infrastrukturę cyfrową – laptopy, smartfony, łączność. Rządy nie mogą jednak narzucać swoim obywatelom, by ci posiadali taki sprzęt, więc przyznanie statusu prawnego środka płatniczego instrumentowi cyfrowemu banku centralnego może być trudne – dodano.
Przyszłość CBDC
W listopadzie MFW opublikował raport wskazujący, że przewiduje konieczność „uważnej analizy i dyskusji w kręgach politycznych i we właściwych organach”, jeśli państwa chcą iść naprzód z CBDC.
Z kolei w tym roku MFW opublikował inny dokument stwierdzający, że pomimo zawiłości prawnych przewiduje się, że CBDC mogą zmienić globalny krajobraz finansowy. MFW dodaje, że nowe technologie mogą mieć duży wpływ na strukturę rynku walut rezerwowych. Innymi słowy, zmiana technologiczna może zagrozić dominacji dolara.
Autor poleca również:
- Brytyjskie FCA ostrzega przed inwestowaniem w kryptowaluty i obietnicą wysokich zysków
- Prognozy Comparic.pl na 2021 r. Forex, giełda, surowce i kryptowaluty
- Oszukany na kryptowaluty i „zdalny pulpit”. Stracił 168 tys. zł