Naga Marketsvitae-token-scam
Źródło: pixabay.com

Wzrosty na rynku kryptowalut z pewnością przyciągnęły do siebie wielu nowych inwestorów. Ci z kolei często stają się łatwym celem dla oszustów, którzy składając obietnicę szybkich i wysokich zysków, chcą wyłudzić środki. W taką pułapkę wpadli w ostatnim czasie mieszkańcy Zimbabwe, przekazując pieniądze na rzecz piramidy finansowej CryptoShares. Jak się okazuje, jej twórca po ich zebraniu przepadł bez śladu.

Kryptowaluty: twórca piramidy uciekł z 6 mln USD

Z doniesień lokalnych mediów wynika, że mieszkańcy Zimbabwe stracili miliony USD, wkładając środki w projekt, który obiecywał im wysokie zwroty z wirtualnych walut. Twórca CryptoShares niejaki Martin Mhlanga zapadł się pod ziemię po zebraniu ponad 6 mln USD.Podczas gdy wiele ofiar dokonywało podstawowych wpłat w wysokości 30 USD za członkostwo w piramidzie, inni pokusili się o przekazanie na jej rzecz o wiele wyższych kwot wynoszących nawet kilkadziesiąt tysięcy USD.

Jedna z poszkodowanych wyznała w rozmowie z Newsday, że sprzedała swój dom za 75 tys. USD oraz wzięła kredyt na 20 tys. USD, w nadziei na podwojenie tej sumy. Z wypowiedzi kobiety wynika, iż zaufała ona fałszywym recenzjom na temat CryptoShares wystawionym w grupach na WhatsAppie.

Inna poszkodowana wraz z mężem przekazała oszustowi 10 tys. USD, a jej problemy z otrzymaniem obiecanych zysków zaczęły się w lipcu br. Już wtedy użytkownicy otrzymywali prośby o wpłacenie 10% kwoty, którą zainwestowali, by móc wypłacić środki.

Próby skontaktowania się z twórcą CryptoShares pozostają bezowocne, a rzekoma firma nie posiada również żadnego fizycznego adresu. Przepadły także osoby odpowiedzialne za zarządzanie kanałami w mediach społecznościowych.

Podobnych przypadków jest wiele 

Z badań przeprowadzonych przez firmę Bolster wynika, że na rynku wystąpiła silna korelacja między wzrostami na wykresach kryptowalut a ilością scamerskich platform. W 2020 r. było ich aż o 40% więcej niż w 2019 r. Eksperci przewidują, że trend ten będzie się dalej utrzymywał.

Wśród najpopularniejszych metod wyłudzania środków od inwestorów obok tworzenia fałszywych programów inwestycyjnych o znamionach piramid finansowych bądź exit scamów, wyróżnić możemy podszywanie się pod celebrytów, znane osoby czy firmy oraz oferowanie różnego rodzaju bonusów, czy nagród w zamian za przelanie określonej ilości środków na konto oszustów.

invest

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here