Naga Marketscrypto kryptowaluty bitcoin ccChristine Lagarde znana jest z pozytywnego nastawienia do cyfrowych walut banków centralnych (CBDC). Mimo to, zupełnie inne zdanie ma ona o kryptowalutach. Głowa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) uważa, że są to aktywa charakteryzujące się wysokim ryzykiem inwestycyjnym. Co więcej, francuska polityk poparła opinię wydaną niedawno przez prezesa Banku Anglii. Ten z kolei stwierdził, iż kryptowaluty nie mają żadnej wewnętrznej wartości. Na dokładkę Lagarde podkreśliła, że niektóre z nich wykorzystuje się do prania brudnych pieniędzy.

  • Prezes EBC zgodziła się ze stwierdzeniem, iż kryptowaluty nie mają wewnętrznej wartości.  Ponadto uważa, że ich inwestorzy powinni przygotować się na utratę wszystkich środków
  • W oczach Lagarde aktywa te stanowią również narzędzie do prania brudnych pieniędzy
  • Francuska polityk uwypukla również różnicę między CBDC, a kryptowalutami. Zaznaczyła, iż inwestycja w to drugie jest realnym ryzykiem

Kryptowaluty pod ostrzałem 

Christine Lagarde sprawująca funkcję prezesa EBC podtrzymuje swoje negatywne stanowisko wobec kryptowalut. Jeszcze na początku bieżącego roku sugerowała ona, że to wysoce spekulacyjne aktywa. Podczas webinaru, który został przeprowadzony w ubiegły piątek przez Europejski Instytut Uniwersytecki, stwierdziła, iż brytyjski bankier Andrew Bailey ma rację, mówiąc, że kryptowaluty nie mają żadnej wewnętrznej wartości. 

Te artykuły również Cię zainteresują
Powołując się na wypowiedź prezesa Banku Anglii, uważa ona, iż tego typu aktywa to realne ryzyko dla inwestorów. Lagarde zgadza się także z tym, że użytkownicy kryptowalut kupując je, muszą być przygotowani na stratę wszystkich pieniędzy.

Nie było to jednak ostatnie negatywne słowo, wypowiedziane na temat tych wirtualnych walut. Prezes EBC zasugerowała, iż niektóre kryptowaluty wykorzystuje się do prania brudnych pieniędzy. Wypowiedź ta nie przypadła do gustu wielu osobom. Przykładowo główny ekonomista z Tressis Gestion Daniel Lacalle zaznaczył, że to pieniądz fiducjarny, a w szczególności euro i dolar służą o wiele częściej do takich celów!

Pozytywnie na temat CBDC

Zapytana o to, czy EBC zamierza konkurować z kryptowalutami za pośrednictwem własnej waluty cyfrowej, Christine Lagarde powiedziała, że pomiędzy nimi występuje duża różnica. W marcu br. wspominała ona o tym, iż CBDC może pojawić się jeszcze w połowie tej dekady. Oczywiście jeśli projekt ten zyska zielone światło.

Cały proces, podejdźmy do tego realistycznie, moim zdaniem zajmie kolejne cztery lata, może trochę więcej wyznała

Lagarde podkreśliła również, że jest to zarówno przedsięwzięcie techniczne, jak i fundamentalne. Z tego też powodu należy się upewnić, iż żaden system nie zostanie złamany, a ulepszony. 

Autor poleca również:

investConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here