Naga MarketsWiele mówi się od pewnego czasu na temat możliwości i potencjału tworzenia walut cyfrowych emitowanych przez rządy czy banki centralne (CBDC). Mimo, że początkowo instytucje te dość często krytykowały kryptowaluty przyrównując je do oszustw czy piramid finansowych, to jednak niektóre z nich nie miałyby nic przeciwko emisji takich coinów, pod warunkiem, że będą one emitowane i – co ważniejsze – kontrolowane przez rządy.


Umiłowane kryptowaluty, które podlegają kontroli

Gubernator Banku Francji Francois Villeroy de Galhau opowiada się za tym, aby kryptowaluty były emitowane i kontrolowane przez banki centralne. Jego zdaniem aktywa kryptograficzne mogłyby stać się cyfrową alternatywą dla gotówki. Zastrzegł jednak, że nie powinny one być emitowane przez prywatne firmy tak jak chociażby Libra Facebooka.

Villeroy de Galhau zwrócił uwagę, że w wielu krajach europejskich obserwuje się spadek wykorzystania gotówki, a w krajach Europy Północnej, takich jak Szwecja i Holandia, cyfrowa alternatywa dla gotówki jest czymś, co może być bardzo pożądane, ponieważ na gotówkę już teraz jest tak niski popyt.

Warto także przypomnieć, że jednym z krajów, który rozważa wprowadzenie własnej kryptowaluty jest Japonia. Planowany jen cyfrowy ma zostać opracowany we współpracy rządu z firmami prywatnymi. Prace nad jego propozycją prowadzi obecnie grupa parlamentarna składająca się z 70 ustawodawców Partii Liberalno-Demokratycznej. Grupa ta planuje przedstawić swoje propozycje rządowi już w lutym br.

Samo wprowadzenie jena cyfrowego do obiegu zajmie jednak trochę czasu. Decyzja ta stanowi radykalną zmianę dla kraju, którego przedstawiciele banku centralnego nie widzieli “żadnego zapotrzebowania” na cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) jeszcze w grudniu 2019 roku.

Japoński minister finansów Taro Aso wyraził obawy, że juan stanie się powszechną walutą rozliczeniową, co mogło częściowo zmotywować do utworzenia japońskiej CBDC. Były członek zarządu Banku Japonii Takahide Kiuchi uważa jednak, że główną motywacją dla japońskiej CBDC jest zastąpienie gotówki. Jako kraj, który wprowadził już ujemne stopy procentowe, obieg gotówki uniemożliwia dalszą ekspansję tej polityki.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułFrank najdroższy od niemal trzech lat. SNB nie zamierza interweniować?
Następny artykułEquity crowdfunding i piwa kraftowe idą w parze. Browar Wrężel chce pozyskać 4 mln zł
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here