Naga Markets
Sam Bankman-Fried, ex-CEO FTX

Upadek FTX sprawił, że notowania Bitcoina runęły poniżej 16 tysięcy dolarów, co było najniższym poziomem od listopada 2020 roku. Przez wzgląd na liczne powiązania, bankructwo trzeciej największej giełdy krytpowalut na świecie sprawiło, że wiele firm z tej branży również stanęło na skraju upadłości.

Kryptowaluty to “rozpadająca się piramida”

Szacuje się, że Sam Bankman-Fried, FTX i fundusz Alameda Research mogły być w sumie powiązane nawet z ponad 150 innymi podmiotami z branży. To też sprawiło, że wiele z nich niemal z dnia na dzień stanęło na granicy bankructwa.

Wielu ekspertów z branży kryptowalut obawia się nawet, iż bankructwo giełdy FTX zapoczątkuje prawdziwą lawinę upadłości. Wiele podmiotów już wstrzymało bowiem możliwość wypłat środków należących do swoich klientów, a inne wprost komunikują, iż przeżywają obecnie kryzys płynnościowy.

Znany polski YouTuber ekonomiczny i doradca majątkowy Cezary Graf ocenia, że rynek kryptowalut wygląda obecnie jak “rozpadająca się piramida, w której nie ma dolarów na wypłaty.”

– Takie Amber Gold dla pokolenia Z – dodał.

Kryptowaluty wdarły się do powszechnej świadomości tym, że nie wiadomo czym są, ale dają zarobić. To jest GetBack i Amber Gold na sterydach. wskazywał już przed rokiem Artur Kurasiński, bloger i właściciel firm technologicznych dodając, że jeżeli pozwolimy, żeby taki konsensu zapanował na rynku, to wykształcimy sobie 30 razy gorszą bańkę, ponieważ nie jesteśmy w stanie zapanować na tym, że ludzie chcą zarabiać pieniądze.

Przypomnijmy, że Amber Gold było działająca w latach 2009-2012 piramidą finansową, w ramach której ponad 18 tys. klientów straciło 851 mln zł. W aferze GetBack poszkodowanych zostało z kolei ponad 9 tys. obligatariuszy, którzy stracili prawie 3 mld zł.

Upadek FTX obnażył problem z płynnością 

Upadek FTX sprawił, że w obawie przed utratą dostępu do swoich środków, wielu inwestorów w panice rzuciło się do wypłaty swoich aktywów. Uczynili to jednak nie tylko użytkownicy upadłej już giełdy, lecz także klienci innych giełd i firm kryptowalutowych.

Skala zleceń wypłaty środków okazała się na tyle duża, że obnażyła ona prawdę znaną tradycyjnym rynkom finansowym od lat. Większość kapitału przechowywana jest bowiem w rezerwach, niezależnie czy mówimy o bankach tradycyjnych, czy też giełdach krypto. Oba rodzaje instytucji obracają na bieżąco tymi środkami, a na rynku pozostaje ograniczona ilość “gotówki”. Jeśli zatem wszyscy użytkownicy, lub przedsiębiorcy chcieliby wypłacić swoje środki w jednej chwili, to nie ma możliwości, aby podaż pozostająca w stałym obiegu była wystarczająca.

Cezary Graf wskazał, że Coinbase będące drugą największą giełdą kryptowalut na świecie posiada obecnie zaledwie 6 proc. aktywów w walutach tradycyjnych, co w jego ocenie “zniknie przy pierwszej kolejne do okienka z wypłatami”.

Doradca majątkowy dostrzega także, że zdecydowana większość “wypłat” realizowana jest obecnie w USDT oraz USDC i BUSD, czyli najpopularniejszych stablecoinach, czyli cyfrowych tokenach, których rolą jest odzwierciedlanie kursu dolara amerykańskiego.

Inwestorzy więc realnie nie realizują swoich zysków czy też strat i nie sprzedają kryptowalut za waluty fiat. To też sprawia, że “dostępność euro i dolara w systemie nie była jest istotnie testowana.”

Pozostaje więc wątpliwość, czy w przypadku masowej chęci przysłowiowego wyjścia inwestorów do fiatów, giełdy byłyby w stanie zrealizować takie zlecenia.

Przewidział spadek BTC

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Cezary Graf już w czerwcu br. przewidział, że Bitcoin spadnie do 16 tysięcy dolarów.

Ponadto, już wiosną 2020 roku, kiedy wielu ekspertów wskazywało, iż kryzys spowodowany pandemią potrwa maksymalnie 1-2 lata, on wskazywał, iż Super Kryzys potrwa przynajmniej 7 lat. 

Jakby tego było mało, w maju 2020 roku był przekonany, że kurs dolara wzrośnie do 6 zł. Przypomnijmy, że w tamtym czasie amerykańska waluta kosztowała zaledwie 3,67 zł.

Oczywiście, dwie ostatnie projekcje jeszcze się nie zmaterializowały, gdyż kryzys trwa “dopiero” niecałe 3 lata, a dolar kosztował maksymalnie 5,06 zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że w czasie, gdy Cezary Graf wypowiadał swe projekcje, wielu patrzyło na niego jak na szaleńca niewiedząc, by dolar mógł wzrosnąć chociażby do 5 zł.

Kryptowalutowa zima dobiega końca?

Jego ostatnie słowa nt. “rozpadającej się piramidy” zdają się jednak stać w totalnej opozycji do tego, co głosił zaledwie dwa tygodnie temu, kiedy to wskazywał, iż to właśnie teraz trzeba zacząć interesować się kryptowalutami, a nie jak będą one już w zaawansowanym trendzie wzrostowym, i gdy za Bitcoina znów zapłącić trzeba będzie 69 tysięcy dolarów.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs EUR/USD – słabe odbicie
Następny artykułKurs dolara traci przed publikacją minutes FOMC
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019.

8 KOMENTARZE

 1. Zapraszam 10 znajomych a każdy z nich kolejnych 10. I taka grupką idziemy do banków wypłacić nasze miliony w gotówce. Ile % z nas ją dostanie?

 2. Nie zgodzę się z tym zarzutem 😉

  Gdy rynek krypto rósł, pisaliśmy o Cezarym Grafie i jego negatywnym podejściu: https://comparic.pl/willy-woo-nie-oplaci-ci-rachunkow-cezary-graf-ostrzega-inwestorow-btc/

  Teraz, gdy rynek krypto spada piszemy z kolei też o osobach prognozujących jego wzrost i tu jako kolejny przykład również podać mogę niedawną wypowiedź Cezarego Grafa: https://comparic.pl/przewidzial-spadek-btc-do-16-tys-usd-teraz-prognozuje-jego-odbicie/

 3. A jak tam “rejty na Florydzie”?

  Już czas budować, ostatnio tam trochę wiało i chyba zrobiło się miejsce na nowe 🙂

  Pozdrawiam serdecznie

 4. Przecież to tak łatwo uregulować. Chodzi tylko o dostęp do prywatnych kluczy. Banki mają odpowiednie zaufanie. Na koncie w banku powinna być zakładka z kryptowalutą. Problemem są znikające portfele i takie FTX nie jest żadną giełdą tylko wirtualnym portfelem.

 5. jakiekolwiek cytowanie tego twitterowego pajaca obniża rating portalu także dajcie spokój z czarkiem, taka rada na przyszłość

 6. Gdy krypto spada dodajecie artykuły o przeciwnikach krypto tak jak w tym przypadku. Pan Graf wypowiadał się negatywnie o krypto nawet gdy BTC osiągał ATH.

  Natomiast gdy rynek krypto rośnie to dodajecie informacje od osób, które od zawsze pozytywnie oceniają rynek krypto.

 7. Co to za śmieszny koleś ten gryf i po co takie bzdury gada? Lepiej niech się wyedukuje bo pierwsza linijka tych wypocin spowodowała, że nie było sensu czytać reszty….

 8. W 2018 byl typek za mlody zeby to stwierdzic? Proponuje zaznajomic sie z czyms takim jak cykl. Nieumiejetnosc rozpoznania banki spekulacyjnej to wada mozgu, ktorym szarpie chciwosc. Na ktrpto zarabia sie na dzwigniach albo na flashach z arbitrazu. Wash trading, wpedzil nawet blackrock w utrate kapitalu, czy to tez pok. Z? Razaca niewiedza i modralinskosc takich podrzednych portali, przewrazliwionych na konstruktywna krytyke.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here