Naga MarketsW maju prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z międzynarodowego porozumienia nuklearnego zawiązanego z Iranem jeszcze za kadencji Baracka Obamy. Poinformował również o powtórnym nałożeniu sankcji na Teheran, których część wchodzi w życie już 6 sierpnia. Irańczycy gorączkowo poszukują rozwiązania problemu amerykańskich sankcji i wiele wskazuje na to, że pomogą im w tym kryptowaluty. 


O wygaszaniu swojej działalności w Iranie i zawieszeniu projektów joint venture aby w ten sposób dostosować się do sankcji Waszyngtonu poinformowała w czerwcu między innymi francuska grupa PSA w skład której wchodzą takie marki jak Citroen, Opel czy Peugeot. Teheran będzie mieć również kolosalne problemy ze sprzedażą swojej ropy naftowej o czym już kilkukrotnie informowaliśmy na łamach Comparic.pl

Hegemonia dolara w rozliczeniach surowcowych i silna pozycja Ameryki na arenie międzynarodowej sprawia, że przed Iranem stoi zadanie niemal niewykonalne. Jednak czy na pewno?

Blockchainem w sankcje

Kryptowaluty są jednym z najważniejszych mechanizmów dzięki którym Iran może ominąć amerykańskie sankcje – uważa Mohammad Reza Pour-Ebrahimi, przewodniczący parlamentarnej Komisji Gospodarczej. Zapowiedział również, że jednym z priorytetów rządu w Teheranie będzie teraz zbadanie możliwości stworzenia i wykorzystania własnej, narodowej kryptowaluty w tym celu.

Wykres dolara amerykańskiego do irańskiego riala. źródło: TradingView

Problemy gospodarcze Iranu, a zwłaszcza silna dewaluacja krajowej waluty (riala) w ostatnich miesiącach spowodowała, że Irańczycy zaczęli silniej interesować się kryptowalutami. Jak donoszą media branżowe, w tym roku liczba transakcji zakupu BTC z wykorzystaniem riala znalazła się na historycznych szczytach. Według szacunków obywatele Iranu mieliby w samym maju wydać nawet 2,5 mld USD na zakup kryptowalut.

Czy Iran pójdzie w ślad za Wenezuelą, która chcąc całkowicie uniezależnić się od dolara stworzyła własną kryptowalutę – Petro? Tego jak na razie nie wiadomo, lecz można podejrzewać, że szlak przetarty przez prezydenta Manduro zostanie jeszcze nie raz wykorzystany aby omijać problematyczne ograniczenia w handlu międzynarodowym.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here