Naga MarketsKryptowaluty służyły do nielegalnych transakcji. Europol zamknął DarkMarketDarkMarket, największy na świecie nielegalny rynek dark webu, został odłączony od sieci w ramach akcji Europolu, w której udział brali przedstawiciele kilku europejskich krajów oraz służb wywiadowczych ze Stanów Zjednoczonych. Nielegalny serwis gromadził 500 tys. użytkowników, którzy dokonali transakcji o łącznej wartości ponad 140 miliona euro (4 650 BTC oraz 12 800 XMR).

  • Sprzedawcy na rynku handlowali głównie wszelkiego rodzaju narkotykami i sprzedawali fałszywe pieniądze,
  • skradzione lub podrobione dane kart kredytowych, anonimowe karty SIM i złośliwe oprogramowanie.
  • Aresztowany został obywatel Australii, który miał być odpowiedzialny za działalność DarkMarketu.

DarkMarket i operacje w kryptowalutach warte 140 milionów euro

Operacja miała miejsce z udziałem Niemiec, Australii, Danii, Mołdawii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii (National Crime Agency) i USA (DEA, FBI i IRS). Europol wspierał operację specjalistyczną analizą operacyjną i koordynował współpracę transgraniczną zaangażowanych państw.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Centralny Wydział Śledczy w niemieckim mieście Oldenburg aresztował w pobliżu granicy niemiecko-duńskiej w weekend obywatela Australii, który jest rzekomym operatorem DarkMarket. Śledztwo, prowadzone przez jednostkę ds. cyberprzestępczości Prokuratury Generalnej w Koblencji, pozwoliło funkcjonariuszom zlokalizować i zamknąć rynek, wyłączyć serwery i skonfiskować infrastrukturę kryminalną – ponad 20 serwerów w Mołdawii i na Ukrainie. Przechowywane dane dadzą śledczym nowe wskazówki do dalszego prowadzenia dochodzeń – napisano w oświadczeniu Europolu.

DarkMarket uważany jest za jeden z największych nielegalnych sklepów działających w ciemnej sieci, który gromadził 500 tysięcy użytkowników, ponad 2400 sprzedawców i w którym dokonano 320 tysięcy transakcji. Te dla większej anonimowości odbywały się przy wykorzystaniu kryptowalut: zgodnie z ustaleniami śledczych przez serwis przetransferowano 4650 bitcoinów oraz 12 800 Monero.

Europol, z siedzibą w Hadze w Holandii, wspiera 27 państw członkowskich UE w ich walce z terroryzmem, cyberprzestępczością i innymi poważnymi formami przestępczości zorganizowanej. Europol współpracuje również z wieloma państwami partnerskimi spoza UE i organizacjami międzynarodowymi.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here