Naga Markets

Jamie Dimon przemawiaJamie Dimon, znany inwestor i dyrektor generalny JPMorgan, jednego z największych amerykańskich banków po raz kolejny krytycznie wypowiedział się na temat kryptowalut, przyrównując je do kamieni dla zwierząt domowych.

Regulatorzy powinni skupić się na kryptowalutach, zamiast na dużych bankach

– Myślę, że kryptowaluty to kompletny dodatek – powiedział Jamie Dimon we wtorkowym wywiadzie CNBC dodając, że tokeny kryptowalutowe są jak kamienie dla zwierząt domowych.

CEO JPMorgan zaznaczył jednak, że jego wypowiedź nie oznacza, iż technologia blockchain lub inteligentne kontrakty są nieprawdziwe czy bezwartościowe, ale że nie wnika to w konkretne kryptowaluty, które same w sobie nic nie znaczą.

Przyznał on ponadto, iż cyfrowe aktywa są wykorzystywane do wydawania pieniędzy na nielegalne działania i że regulatorzy powinni się im przyjrzeć.

– Inną rzeczą, na którą powinna spojrzeć amerykańska opinia publiczna, jeśli spojrzymy na kryptowaluty, jeśli spojrzymy na całe kupowanie i sprzedawanie … 20 do 30 miliardów dolarów ransomware, o których wiemy, 20 do 30 milionów dolarów kosztów wymiany, o których wiemy, mnóstwo AML, finansowanie terroryzmu, unikanie podatków, handel seksualny. Dlaczego pozwalamy, aby te rzeczy miały miejsce? – przyznał odnosząc się do przypadków nielegalnego wykorzystania kryptowalut dodając, że regulatorzy powinni skupić się bardziej na kryptowalutach niż na dużych bankach.

 

Większość kryptowalut niczemu nie służy

Warto w tym miejscu przypomnieć, że to nie pierwszy raz, kiedy CEO JPMorgan tak krytycznie wypowiada się na temat kryptowalut. Podobne komentarze wygłaszał on bowiem wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat, kiedy to m.in. ostrzegał przed inwestowaniem w kryptowaluty, gdyż w jego ocenie nie mają one absolutnie żadnej rzeczywistej wartości.

– Jestem sceptykiem. Uważam, że blockchain jest rzeczywisty, jeśli używamy go do pewnych rzeczy. Niektóre DeFi(zdecentralizowane finanse) również należą do realnych – wskazywał.

Bossa

Dalej jednak podkreślił, że większość kryptowalut niczemu nie służy.

— Kryptowaluta nie ma rzeczywistej wartości. Zasadniczo kupujesz token. Nie wiem, dlaczego jest tego tak wiele i uważam, że jest bardzo dużo spekulacji na akcjach, papierach wartościowych, kryptowalutach i tym podobnych rzeczach. Byłbym bardzo ostrożny – ostrzegał Dimon w listopadzie 2021 r.

Mimo tak sceptycznego podejścia Dimona do kryptowalut, analitycy zarządzanego przez niego banku podwyższyli wówczas prognozy dla Bitcoina wskazują, iż w dłuższej perspektywie osiągnie on poziom 146 tysięcy USD.  

Rynek kryptowalut jest wart więcej niż JPMorgan

Na uwagę zasługuje także fakt, iż pomimo trwającej od przeszło roku bessy, rynek kryptowalut wyceniany jest obecnie na blisko 840 miliardów dolarów. Oznacza to, że wartość rynkowa wszystkich kryptowalut wyraźnie przekracza wartość jednego z największych banków inwestycyjnych. JPMorgan wyceniany jest bowiem na 389 miliardów dolarów.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułKurs złotego czeka na realizację zysków? Dziś decyzja w sprawie stóp procentowych
Następny artykułCena soi pnie się w górę. Chiny wysyłają mieszane sygnały
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019.