Naga MarketsKryptowaluty niezgodne z prawem Szaria i Islamem, stwierdziła indonezyjska radaBitcoin czy ethereum mogą być zakazane w Indonezji. Kwestie religijne w tym w większości muzułmańskim kraju są dość istotnym czynnikiem wpływającym na kształtowanie polityki rządu, a indonezyjska rada religijna właśnie wydała rekomendację zakazu handlu kryptowalutami uzasadniając ją niezgodnością z prawem Szaria.

  • Indonezja jest krajem o największej populacji Muzułmanów
  • MUI jest główną organizacją weryfikującą wypełnianie prawa Szaria w Indonezji
  • Ministerstwo finansów czy indonezyjski bank centralny konsultują z nią kwestie związane z Islamem
  • Partnerem artykułu jest FP Markets, sprawdź ofertę już teraz

Kryptowaluty są “haram” w Indonezji

Narodowa Rada Ulema, czyli indonezyjska muzułmańska rada religijna (MUI), zakazała używania kryptowalut i innych cyfrowych aktywów przez wiernych w kraju, w którym 86,7% obywateli jest wyznawcami Islamu (rządowe dane z 2018 roku).MUI stwierdziła, że kryptowaluty należy nazwać mianem “haram”, czyli określeniem, którego używa się w przypadku rzeczy zakazanych i sprzecznych z zasadami Islamu. Zdaniem szefa rady, Asroruna Niama Sholeha, krypto wykazuje “cechy niepewności, szkody i hazardu”.

Religijny lider dodał jednak, że jeśli dana kryptowaluta jako przedmiot handlu lub rodzaj aktywa cyfrowego będzie wypełniała podstawowe zasady prawa Szaria, co oznacza, że korzyść z jej używania jest klarowna, to wtedy może być wykorzystywana do wymiany handlowej.

Co ciekawe, jak do tej pory indonezyjski rząd był raczej przychylny kryptowalutom: m.in. legalny jest trading aktywami cyfrowym czy swobodne inwestowanie w nie.

Zobacz również: Regulacje kryptowalut w USA. Pakiet Bidena wprowadził szereg przepisów

Decyzja rady MUI nie jest oficjalnym dekretem, ani nie zakazuje handlu krypto w Indonezji. Niemniej, szef rady ma istotny wpływ na to, czy muzułmanie będą chętni do używania kryptowalut w Indonezji i może to wpłynąć na akceptowanie cyfrowych aktywów przez lokalne instytucje.

Wcześniej, indonezyjski bank centralny rozważał wyemitowanie swojej własnej CBDC (ang. central bank digital currency, waluta cyfrowa banku centralnego), ale nie przedstawił w tej sprawie jeszcze żadnej decyzji.

fpmarkets

Stanowisko indonezyjskiej MUI może różnić się od tego, jakie liderzy religijni mogą przyjąć w innych krajach o większości muzułmańskiej. Zjednoczone Emiraty Arabskie zezwoliły na handel kryptowalutami w Dubaju, podczas gdy Bahrajn w 2019 roku wsparł aktywa kryptowalutowe.

Transakcje kryptowalutowe w pierwszych pięciu miesiącach roku w Indonezji wyniosły 370 bilionów rupii (ok. 35 mld dol.), co wciąż stanowi zaledwie ułamek globalnego rynku o wartości około 4,1 biliona dolarów.

Rozpocznij inwestowanie z FP Markets. Skorzystaj z wyjątkowej oferty renomowanego brokera:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z FP MARKETS

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ccc akcje rekomendacje | prognozy dla dolara | dax notowania na żywo | pzu akcje rekomendacje | kurs jsw | pekao akcje kupno |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here