Naga MarketsKryptowaluta nie może zostać przyjęta jako środek płatniczy w Uzbekistanie, stwierdził niedawno wysoki rangą urzędnik banku centralnego kraju. Przemawiając do lokalnych mediów, przedstawiciel regulatora zauważył również, że w przeciwieństwie do kryptowalut, krajowa waluta jest wspierana przez aktywa banku. Oświadczenie to pojawia się pomimo przyjaznych kryptowalutom ruchów Taszkentu w przeszłości.

Kryptowaluty nie mogą być akceptowane do płatności w Uzbekistanie, twierdzą władze monetarne

Kryptowaluty takie jak bitcoin nie mogą być uznawane za prawny środek płatniczy w Uzbekistanie i jest mało prawdopodobne, aby kiedykolwiek się to zmieniło, powiedział w tym tygodniu urzędnik banku centralnego. W rozmowie z lokalnym serwisem informacyjnym, wiceprezes Banku Centralnego Republiki Uzbekistanu (CBU) Behzod Hamraev komentował:– Jako ekonomista mogę założyć, że kryptowaluta nigdy nie będzie równa światowym walutom, takim jak dolar, euro, jen, rubel.

Przedstawiciel władz monetarnych zaznaczył, że obecnie w obiegu znajduje się 28 bilionów uzbeckich sumów i wszystkie one są wspierane przez aktywa banku centralnego. „Na banknotach można nawet zobaczyć napis o zobowiązaniach regulatora, a kryptowaluta nie jest niczym poparta” – dodał.

Rząd Uzbekistanu włączył zakaz używania kryptowaluty do płatności do swojego ustawodawstwa jeszcze w 2019 roku. Zgodnie z obowiązującym prawem, lokalna waluta pozostaje jedynym legalnym środkiem płatniczym w tym środkowoazjatyckim kraju. W dekrecie wydanym przez Narodową Agencję Zarządzania Projektami, organ regulacyjny odpowiedzialny za nadzór nad gospodarką cyfrową, podkreślono:

– Aktywa kryptowalutowe nie mogą być używane na terytorium Republiki Uzbekistanu jako środek płatniczy.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

invest

Jednocześnie dekret wprowadził również przepisy regulujące licencjonowanie i działanie giełd kryptowalutowych. Handel kryptowalutami został zalegalizowany w 2018 r., a w grudniu 2019 r. władze skutecznie zakazały mieszkańcom kupowania kryptowalut na platformach handlowych, podczas gdy mogli oni sprzedawać swoje kryptowaluty.

Następnie, w styczniu 2020 roku, Taszkent ogłosił, że planuje utworzyć krajowy basen wydobywczy jako priorytet, ustanowić licencjonowaną giełdę kryptowalutową, w której górnicy będą mogli sprzedawać swoje cyfrowe monety, stworzyć dolinę blockchain i wprowadzić zwolnienia z podatku od kryptowalut. Regulowana platforma aktywów cyfrowych, Uznex, obsługiwana przez południowokoreański podmiot Kobea Group, została uruchomiona później w tym samym miesiącu.

Najnowsze oświadczenie Banku Centralnego Uzbekistanu dotyczące statusu kryptowalut pojawia się po tym, jak Salwador stał się pierwszym krajem, który przyjął bitcoina (BTC) jako prawny środek płatniczy obok dolara amerykańskiego. Jest to również następstwem podobnego oświadczenia Dmitrija Pieskowa, rzecznika prezydenta Rosji Władimira Putina, który niedawno powiedział, że Rosja nie jest gotowa na przyjęcie monety jako środka płatniczego.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here