Naga Markets

moneta Bitcoin na banknocie dolaraBrytyjski historyk ekonomiczno-finansowy Niall Ferguson zmienia zdanie. Powiedział teraz, że kryptowaluty nie będą kompletnym ułudą, jak to kiedyś zakładał.

Historyk – autor książki o historii walut, “The Ascent of Money” – podzielił się swoimi uwagami podczas szczytu biznesowego Australian Financial Review (AFR) na początku tego tygodnia.“Myliłem się…”

“Byłem w wielkim błędzie. Myliłem się co do tego, że nie było […] zastosowania dla formy waluty opartej na technologii blockchain” – oświadczył Ferguson. Warto zauważyć, że od zeszłego miesiąca, historyk zasiada w radzie doradczej firmy Ampleforth, zajmującej się emisją algorytmicznych (nie powiązanych z walutami fiducjarnymi) stablecoinów.

Twierdząc, że jego wiedza na temat historii innowacji finansowych i walut fiducjarnych początkowo predysponowała go do przeciwstawienia się temu pomysłowi, wskazał na ostatnie ruchy cenowe Bitcoina jako dowód jego długowieczności i odporności.

Zobacz również: Ponad 40% firm chętnych na zastosowanie blockchain, wynika z ankiety KPMG

Pozostając krytycznym wobec spekulacyjnego wzrostu aktywów do historycznych maksimów blisko 20 tysięcy USD pod koniec 2017 roku, Ferguson potwierdził, że następująca po tym wzroście korekta Bitcoin’a do 3-4 tysięcy USD, nie doprowadziła do całkowitego załamania cen:
“Nie sądzę, żeby okazało się to całkowitym złudzeniem.”

Opcja na cyfrowe złoto

Niall Ferguson na temat Bitcoina wypowiadał się już wcześniej dla magazynu Breaker Mag. Uważał, że Bitcoin jest “pieniądzem w bardzo ograniczonym znaczeniu”, podkreślając, iż z powodu ogromnej zmienności najstarsza z kryptowalut nie jest w stanie być funkcjonalnym środkiem płatniczym.

Jest on jednak przekonany, że w niedalekiej przyszłości Bitcoin będzie wykorzystywany głównie jako forma zabezpieczenia. Ma za tym przemawiać fakt, iż jest to aktywo niezwykle proste do przenoszenia na terenie całego świata, a jednocześnie niezwykle trudne do  skonfiskowania. Porównał on nawet BTC do złotej biżuterii i kamieni szlachetnych, które majętni europejczycy wykorzystywali niegdyś do gromadzenia swojego majątku.

NED


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here