Naga MarketsFlaga ukrainy Ukraińskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu zamierza w ciągu najbliższych trzech lat zalegalizować kryptowaluty i kompleksowo uregulować sektor fintech. W tym celu opublikowano oficjalny komunikat prasowy stwierdzający, że jego celem jest “stworzenie zrozumiałych warunków do prowadzenia działalności w dziedzinie wirtualnych aktywów i wirtualnych walut”.


Ministerstwo zaproponowało również ustanowienie oficjalnych definicji prawnych dla kluczowych terminów takich jak m.in.: “wirtualna waluta” (kryptowaluta), “wirtualne aktywa, “początkowe oferty monet” (ICO), “inteligentne kontrakty” czy “tokeny”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nowe regulacje mają zostać wdrożone w dwóch etapach, a ich zakończenie przewidziane jest na rok 2021. . Status prawny kryptowalut, platform transakcyjnych i innych podmiotów zajmujących się zasobami cyfrowymi ma zostać określony na przełomie 2018 i 2019 roku. Do końca przyszłego roku rząd planuje także przeanalizować rynek w celu przedstawienia odpowiednich propozycji regulacyjnych.

Drugi etap, przewidziany na lata 2020-2021 będzie mial na celu uznanie portfeli kryptowalut i platform powierniczych jako “podmiotów głównego nadzoru finansowego”. Warto jednak przypomnieć, że do tej pory, status ten był zwykle przyznawany tradycyjnym instytucjom finansowym a nie firmom zajmującym się kryptowalutami i technologią blockchain.

Może Cię zainteresować: Ukraina chce regulować Bitcoina i wypuścić własną kryptowalutę

W tym czasie ukraińscy ustawodawcy mają opracować i przyjąć przepisy regulujące wstępne oferty monet (ICO), tokeny i wykorzystanie inteligentnych kontraktów. Warto także przypomnieć, że od ubiegłego roku w Radzie Najwyższej Ukrainy złożono już szereg projektów ustaw, lecz postępy w kierunku ich przyjęcia były znikome.

Pierwsze trzy projekty miały na celu uregulowanie obiegu monet cyfrowych, pobudzenie rynku kryptowalut i zmianę ukraińskiego kodeksu podatkowego w celu uregulowania opodatkowania zysków związanych z aktywami cyfrowymi. W ciągu ostatnich kilku miesięcy ukraińscy ustawodawcy z różnych partii politycznych zaproponowali dwa projekty ustaw wprowadzających ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw i osób fizycznych zajmujących się kryptowalutami.

Startupy otrzymają dostęp do usług bankowych

W opublikowanym ogłoszeniu ministerstwo gospodarki zauważyło, że z powodu niepewności prawnej przedsiębiorstwa zajmujące się rozwojem i wykorzystaniem kryptowalut i technologii blockchain napotykają wiele trudności. Szacuje się, że wdrożenie nowej koncepcji regulacyjnej pozwoli tym firmom uzyskać dostęp do usług bankowych i przyciągnąć więcej kapitału poprzez regulowaną sprzedaż tokenów.

Autorzy nowej strategii mają nadzieję, że regulacja sektora zwiększy wpływy budżetowe i inwestycje zagraniczne, stymulując jednocześnie rozwój gospodarki cyfrowej. W niecałe dwa lata ukraińskie firmy zebrały bowiem ponad 100 milionów dolarów za pośrednictwem ICO, a firmy zajmujące się wydobyciem kryptowalut generują 100 milionów dolarów rocznie. Dzienny wolumen obrotu walutami wirtualnymi z ukraińską hrywną osiągnął prawie 2 miliony dolarów, a Ministerstwo Rozwoju Gospodarki twierdzi, że Ukraina znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów pod względem liczby użytkowników kryptowalut.

Wszyscy w tej wiosce mają już kryptowaluty

W tym miejscy warto również przypomnieć o inicjatywie przewodniczącego rady wiejskiej, w małej wiosce na Ukrainie, dzięki któremu wszyscy mieszkańcy (tej wsi) są obecnie właścicielami kryptowalut.

Jak informowaliśmy już w maju br., mieszkańcy ukraińskiej wioski Elizavetovka w obwodzie dniepropetrowskim są teraz właścicielami kryptowalut. Co prawda na razie kryptowaluty mieszkańców wsi pozostają pod opieką sołtysa, ale zapewnił on ich, że mogą wypłacić swoje coiny, kiedy tylko zechcą. Coiny, takie jak bitcoin, ethereum i cardano, mogą być również używane przez mieszkańców do zakupu dóbr codziennego użytku, takich jak jaja, smalec, mięso i mleko. Mimo to mieszkańcom nie spieszno do tego “ponieważ nadal nie rozumieją ani zasady kryptowalut, ani korzyści z nich płynących.”

Ukraina zalegalizuje kryptowaluty

Mimo, że Ukraina do tej pory nie uregulowała kwestii kryptografii, pierwsze oznaki, że kraj ten był na dobrej drodze do legalizacji, pojawiły się w połowie maja, kiedy to poseł do parlamentu Aleksiej Mushak opublikował na swoim profilu w mediach społecznościowych kopię zarysu dokumentu stwierdzającego, iż Ukraina przygotowuje projekt ustawy mającej na celu legalizację kryptowalut.

Zobacz także: Ukraina rozważa uznanie kryptowalut za instrumenty finansowe

W dokumencie tym podkreślono, że ustawodawstwo ma na celu stworzenie “wolnego i przejrzystego” rynku zasobów cyfrowych, określając zasady przechowywania, wykorzystywania i wymiany kryptowalut, cyfrowych tokenów oraz kontraktów smart na poziomie korporacyjnym i indywidualnym.

Od połowy października w Ministerstwie Finansów działa także specjalna grupa robocza, która według doniesień pracuje nad opracowaniem ram opodatkowania produktów kryptograficznych.

Równolegle Narodowy Bank Ukrainy (NBU) rozważa wprowadzenie państwowej waluty cyfrowej powiązanej z lokalną walutą fiat, hrywną, która miałaby być scentralizowana i pozostawać pod kontrolą rządu.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.
 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułChwila prawdy na rynku ropy – raport surowcowy
Następny artykułNa co zwrócić uwagę w tym tygodniu? Bank Japonii i Bank Anglii
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here