Naga MarketsTim Draper

Inwestujący w technologiczne nowinki miliarder i ewangelista Bitcoina, Tim Draper, stwierdził w jednym z ostatnich wywiadów, że kapitalizacja rynku kryptowalut wzrośnie kilkaset razy osiągając oszałamiający pułap 80 bilionów dolarów w przeciągu półtorej następnej dekady. W swojej tezie przyrównuje ekosystem kryptowalutowy do Internetu we wczesnej fazie rozwoju.


Draper ostrzega – przed wzrostami jeszcze silne spadki

Pomimo pozytywnych komentarzy dotyczących świetlanej przyszłości krypto-rynku, Draper ostrzegał, że ceny BTC i altcoinów czeka spore załamanie i dopiero po nim będą w stanie odbić się na nowe, historyczne maksima.

“Internet rozpoczął się w ten sam sposób, pojawił się w dużych falach, a potem przyszedł rodzaj załamania, a następnie pojawiła się kolejna, ale znacznie większa i bardziej skoncentrowana fala. Podejrzewam więc, że to samo będzie się działo również tutaj” – powiedział Draper.

Według popularnego inwestora powodem drastycznego spadku cen kryptowalut oraz wcześniejszy, nagły wzrost, były wynikiem niewiedzy inwestorów. Gdy ludzie przyzwyczajają się do cyfrowych aktywów, to rozwijający się rynek będzie jak magnes przyciągał do siebie dolary. Należy jednak zauważyć, że rewolucja wywołana przez blockchain może być zdecydowanie istotniejsza dla nas wszystkich niż ta będąca dziełem Internetu:

“Internet stworzył branże, które są warte setki miliardów, kryptowaluty przysporzą natomiast bilonowych zysków – są to finanse, opieka zdrowotna i ubezpieczenia, bankowość, inwestycje oraz administracja rządowa” – dodał Draper.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Draper twierdził, że kryptowaluty i technologia łańcucha blokowego mają bardziej rewolucyjny potencjał niż Internet. Na początku roku stwierdził, że ten potencjał transformacyjny będzie większy niż rewolucja przemysłowa, renesans i epoka żelaza. W marcu Draper stwierdził również, że w ciągu pół dekady waluty fiat zostaną wyparte przez cyfrowe monety

Dodatkowo, nie jest to pierwszy raz, kiedy miliarder składa śmiałe deklaracje dotyczące BTC i jego przyszłego kursu. Do 2025 cena ma sięgnąć kilkuset tysięcy dolarów, tak przynajmniej twierdził jeszcze kilka miesięcy temu.

Wydobycie złota zużywa 20x więcej energii niż mining Bitcoina

Według raportu przygotowane przez przedsiębiorstwo LongHash roczny koszt wydobycia złota sięga niemal $90 miliardów, w tym samym momencie krypto-górnicy ponoszą koszty rzędu $4,3 mld w skali roku. Zasadniczo wydobycie złota pochłania 20 razy więcej energii i kosztów w porównaniu z wydobyciem Bitcoina, pomimo narracji sugerującej, że krypto-mining ma bardzo negatywny wpływ na środowisko.

Obecnie rynek kryptowalut jest wart 200 miliardów dolarów, podczas gdy cały rynkowy limit złota szacowany jest na około 8 bilionów dolarów. Biorąc pod uwagę ogromną rozbieżność w wycenie między dwoma rynkami, analitycy twierdzą, że duże koszty energii potrzebnej do wydobycia złota mogą być uzasadnione.

Zobacz również: Krypto-górnicy wykorzystują tyle energii co cała Irlandia

W przypadku Bitcoin i każdej innej waluty kryptograficznej typu proof-of-work, górnictwo uczestniczy w rozliczaniu transakcji. Oznacza to, że gdyby wydobycie kryptowalut miało być porównane z wydobyciem złota, dokładniej byłoby porównać koszt wydobycia BTC oraz łączny koszt wydobycia złota i jego transferu.

Oprócz londyńskiego rynku kruszców (LBMA), największego hurtowego rynku pozagiełdowego złota i srebra oraz jego partnerów clearingowych HSBC, ICBC Standard Bank, JPMorgan, Scotiabank i UBS, istnieje wiele izb rozliczeniowych i domów maklerskich, które nadzorują transfer wartości tradycyjnego złota.

Jak powiedział John Lilic, członek Ethereum blockchain development studio ConsenSys, koszt jednostkowy każdej transakcji w kryptowalucie jest wyższy niż w przypadku banków i systemów tradycyjnych. Jednak w miarę jak przemysł zmierza w kierunku systemów optymalizacji energetycznej, zużycie energii przez BTC i jemu podobne będzie zmniejszać swój negatywny wpływ na środowisko, szczególnie w przypadku Ethereum.


Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here