Naga MarketsW minionym tygodniu sporo mówiło się na temat zatwierdzenia ETF-ów (Exchange Traded Funds) na Bitcoina. W środę amerykański regulator po raz kolejny odrzucił bowiem wszystkie 9 wniosków o uruchomienie ETF-ów, przedłożonych przez trzy różne podmioty: ProShares, Direxion oraz GraniteShares. Komisja ponownie przytoczyła argumentację, iż wnioskodawcy nie przekonali jej o tym, iż będą w stanie zapobiec przypadkom manipulacji i oszustw „na podstawie Ustawy o Giełdach oraz reguł praktyk ustanowionymi przez Komisję”.

Jak się jednak okazało, w Komisji nie panuje jednomyślność w zakresie podejścia do ETF-ów na Bitcoina, w efekcie czego już kolejnego dnia SEC postanowiła dokonać rewizji 3 spośród 9 wydanych dzień wcześniej odmownych decyzji. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jednak jeszcze jaki jest przewidziany termin, ani jaki będzie zakres wspomnianej rewizji.

Te artykuły również Cię zainteresują
ETF na BTC dopiero w lutym 2019 r.

Zdaniem analityka, Briana Kelly’ego “najbardziej prawdopodobne” wydaje się, iż zatwierdzenie ETF na BTC nastąpi “najwcześniej” dopiero w lutym 2019 roku. W “Fast Money” CNBC wskazał on, że mimo, iż SEC zdecydowała się opóźnić decyzję w sprawie ETF na BTC, regulator ma prawo odroczyć ostateczną decyzję w sprawie wniosku najpóźniej do lutego 2019 roku. Sugeruje on, że Komisja mogłaby podjąć taką decyzję powołując się na aż cztery powody:

Po pierwsze, we wszystkich dotychczasowych odrzuceniach ETF-ów SEC wyraża obawy dotyczących umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które są powodem do obaw agencji w związku z niewystarczającą odpornością na “oszukańcze i manipulacyjne działania i praktyki” na niewystarczającym rynku instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym oraz na w dużej mierze nieuregulowanym rynku kasowym bazującym na tych instrumentach. Kelly twierdzi, że:

“[Kiedy] SEC mówiła o oszustwach i manipulacjach, nie chodziło o zapobieganie im, ale o to, jak je nadzorują? Czy zawarły porozumienie z innymi giełdami, które umożliwiłyby im kontrolę tego, co się dzieje?”

Następnie potwierdził argument SEC, że istniejący rynek kontraktów terminowych BTC jest “niedostatecznie dojrzały” – pamiętając, że kontrakty terminowe na BTC na głównych giełdach amerykańskich CBOE i CME zostały uruchomione dopiero w grudniu zeszłego roku. Kelly argumentował jednak, że według statystyk CME rynek kontraktów terminowych szybko ewoluuje i prawdopodobnie do 2019 r. “będziemy mieć znacznie większe szanse” na zatwierdzenie ETF.

Dodał on także, że przedstawiona niedawno przez Intercontinental Exchange (ICE) inicjatywa uruchomienia globalnego, regulowanego ekosystemu zasobów cyfrowych wzmocniłaby jeszcze bardziej rynki spot i rynki instrumentów pochodnych.

Jak zauważył Kelly, burzliwą oznaką zmiany nastrojów, która sugeruje, że stopniowo zbliżamy się do zatwierdzenia ETF, jest to, że “rynek nie wyprzedał się” po ostatnich wiadomościach o odrzuceniu ETF.


Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułWeekendowy przegląd rynków – EUR vs JPY – największy wygrany i przegrany tygodnia
Następny artykułDywidenda = zysk? Małe spółki na GPW dalej tracą
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here