Naga MarketsDokładnie 31 października 2008 roku opublikowany został manifest Satoshi Nakamoto, który opisuje konkretne zasady działania sieci Bitcoin. To właśnie ta data uznana została jako oficjalne narodziny pierwszej, najpopularniejszej i jak dotąd największej kryptowaluty o nazwie Bitcoin. Pomimo, że od tego czasu minęło już niemal 10 lat, to w dalszym ciągu nie wiadomo kim jest tajemniczy Satoshi Nakamoto.


Powszechnie uznaje się, że jest to osoba bądź grupa osób, które połączyły pracę kilku wybitnych naukowców w jeden spójny system.Wiele osób związanych z kryptowalutami wciąż stara się ustalić tożsamość Nakamoto. Póki co nikomu oficjalnie się to nie udało i postać ta (bądź grupa osób) wciąż pozostaje anonimowa. Nie oznacza to jednak, że na świecie nie ma osób, które wiedzą kim jest autor BTC.

Daniel Oberhaus, który zajmuje się głównie fizyką, energią oraz oczywiście kryptowalutami złożył oficjalny wniosek do Federalnego Biura Śledczego (FBI) oraz do Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), prosząc o informacje na temat tożsamości Satoshiego Nakamoto.

Przyznał on, że podczas gdy jego prośba z FBI jest nadal rozpatrywana, otrzymał już tzw. „odpowiedź Glomara” (termin z prawodawstwa amerykańskiego) od CIA. Agencja nie potwierdziła ani nie zaprzeczyła jednak czy posiada jakiekolwiek informacje na ten temat:

invest

„Wniosek został odrzucony, przy czym agencja oświadcza, że nie może potwierdzić ani zaprzeczyć istnieniu żądanych dokumentów.”

Kim (nie) jest Satoshi Nakamoto?

Kwestia tożsamości Satoshiego Nakamoto jest jedną z największych tajemnic w społeczności kryptograficznej od czasu wprowadzenia Bitcoina w 2008 roku. Według Oberhausu w wielu raportach medialnych podejmowano próbę „ujawnienia” osoby lub grupy osób, stojących za stworzeniem najpopularniejszej wirtualnej waluty, ale „bez większego powodzenia”.

Pierwsza próba ujawnienia tożsamości Satoshi sięga października 2011 roku, zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Satoshi zamilkł i przestał się udzielać na forach i grupach dyskusyjnych. Joshua Davis napisał artykuł „The New Yorker”, który sugerował, że Nakamoto jest trzydziestojednoletnim fińskim badaczem w Helsińskim Instytucie Technologii Informacyjnych Vili Lehdonvirta. Osoba ta ostatecznie przyznała jednak, że ​​nie jest Nakamoto, dodając, że „nawet gdyby nim był, to i tak by się do tego nie przyznał.”

W 2014 roku Newsweek poinformował o japońsko-amerykańskim nazwisku Satoshi Nakamoto w Kalifornii, które po odkryciu przez dziennikarzy zostało uznane za twórcę Bitcoina. Po długim dochodzeniu odkryto jednak, że nie jest on „prawdziwym” Satoshi.

W tym samym roku pisarz finansowy, Dominica Frisby w książce zatytułowanej „Bitcoin – Przyszłość Pieniądza?” poświęcił cały rozdział dokładnemu opisaniu swoich poszukiwań i prób zdemaskowania Nakamoto. Po dogłębnej analizie ponad 80 tysięcy słów opublikowanych przez Nakamoto w różnych miejscach w Internecie, Frisby uznał, że jedynym kandydatem zdolnym do stworzenia najpopularniejszej kryptowaluty był Nick Szabo. Sam zainteresowany podziękował za takie porównanie, lecz przyznał jednak, że nie on jest Satoshim Nakamoto.

Kolejny raz informacja pojawiła się pod koniec 2015 roku. Legendarnym Nakamoto miał być pochodzący z Australii, Craig Wright, który jeszcze przed powstaniem BTC pisał prace naukowe poświęcone wirtualnym walutom. W jednym ze swoich artykułów publicznie ogłosił, że jest Satoshim. Australijski informatyk i biznesmen wygłosił jednak wiele kontrowersyjnych oświadczeń w ciągu całej swojej kariery, przez co społeczność kryptowalutowa podchodziła do rewelacji ze sporym dystansem. Ostatecznie w maju 2016, samozwańczy Nakamoto wydał oświadczenie, w którym wycofywał się ze wcześniejszych stwierdzeń, najprawdopodobniej nie ma więc nic wspólnego z powstaniem koncepcji Bitcoina.

Niespełna rok później Alexander Muse napisał na swoim blogu Cryptomuse, że Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) za pomocą stylometrii zidentyfikowała prawdziwą tożsamość Satoshi Nakamoto. Muse poinformował jednak, że Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) nie potwierdzi publicznie tej informacji nawet gdyby znał prawdziwą tożsamość Satoshiego Nakamoto.

Ostatni raz pogłoski o poznaniu prawdziwej sylwetki twórcy kryptowalut pojawiły się pod koniec zeszłego roku. Według doniesień stażysty SpaceX miał nim być właściciel kosmicznego przedsiębiorstwa i producent samochodów elektrycznych, Elon Musk.

Do stworzenia cyfrowej waluty miałby skłonić go kryzys z 2008 roku. Chociaż historia wydaje się nie mieć silniejszych podstaw, to szybko została podchwycona przez media ekonomiczne. Pogłoski zostały zdementowane przez samego zainteresowanego kilkanaście godzin później.

Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe.
Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!

Satoshi Nakamoto w miejscu, w którym niegdyś stał Lenin

Postać Satoshi’ego Nakamoto była identyfikowana w ostatnich latach już kilkukrotnie. Ostatecznie wszystkie tropy okazywały się jednak fałszywe i obecnie sympatycy rynku kryptowalut są przekonani, że pod pseudonimem występowało co najmniej kilka, a nie jedna osoba. Pomimo, że w dalszym ciągu nie wiadomo kim jest tajemniczy twórca Bitcoina, to na Ukrainie powstał plan uhonorowania Satoshiego Nakamoto, przez postawienie jego pomnika w Kijowie. Preferowanym miejscem na pomnik jest Bulwar Szewczenki, gdzie do czasu rewolucji ukraińskiej w 2014 roku stał pomnik Lenina – ojca Związku Radzieckiego.

Inicjatywa ta wspierana jest przez grupę znaną jako Satoshi Nakamoto Republic. Początkowo grupa planuje postawienie wirtualnego pomnika, który będzie można obejrzeć za pomocą aplikacji, gdy urządzenie mobilne (smartphone bądź tablet) zostanie skierowane na cokół, który będzie znajdował się w miejscu przeznaczonym na pomnik. Aplikacja mobilna zostanie stworzona przez firmę Raccoon World, zajmującą się rzeczywistością wirtualną.

Po stworzeniu wirtualnego pomniku grupa zamierza złoży petycję do Administracji Państwowej w Kijowie przed rozpoczęciem kampanii zbierania funduszy. W przypadku, gdy administracja miasta odmówi zgody na umieszczenie posągu w preferowanym miejscu, wybrane zostanie inne miejsce.

Oprócz wzniesienia pomniku Nakamoto, grupa ma ambitny plan zakupu wyspy, na której powstanie Satoshi Nakamoto City. Dodatkowo grupa zamierza stworzyć „wirtualną, zdecentralizowaną republikę blockchain”.

Każde miasto na świecie może złożyć ofertę na ufundowanie statuetki Nakamoto, a zwycięzcami mogą być miasta, które zbierają największe sumy pieniędzy. Pekin, Dubaj, Nowy Jork i Tokio to niektóre z miast, które już trwają. Największa rzeźba Nakamoto będzie jednak zarezerwowana dla Satoshi Nakamoto City.

Warto jednak przypomnieć, że to nie pierwsza taka inicjatywa mająca na celu upamiętnienie w ten szczególny sposób wynalezienia Bitcoina i technologii Blockchain.

Już w marcu br. średniowieczne miasto Kranj, czwarta pod względem wielkości gmina w Słowenii, stała się pierwszym miastem na świecie, które ma pomnik BTC. Projekt jest pomysłem administracji miasta w połączeniu z 3FS i Bitstamp. Ceremonia oficjalnego odsłonięcia i oddania do użytku pomnika odbyła się we wtorek, 13 marca 2018, o godz. 15:00 czasu lokalnego. Dygnitarzami, którzy mieli zlecić bitcoinowy pomnik, był burmistrz miasta – Boštjan Trilar, sekretarz rządu słoweńskiego – Tadej Slapnik, i prezes słoweńskiego związku Bitcoin – Jure Pirc.

Kilka szczegółów na temat pomnika

Statua Bitcoin znajduje się przy ulicy Staneta Zagarja, przy rondzie łączącym Oldhamskę i Gregorczynce. Umieszczenie posągu na rondzie ma symbolizować zdecentralizowaną naturę bitcoina i technologii blockchain. Uosabia także zdolność bitcoinów i technologii blockchain do tworzenia lepszych połączeń. Rondo oferuje dostęp do wielu punktów, co jest definicją filozofii ruchu blockchain. Wybór ronda na ulicy Staneta Zagarja był częściowo spowodowany faktem, że nie jest to centralne miejsce, a to dodaje przesłanie decentralizacji, którą pomnik ma ucieleśniać.

Pomnik wykonany jest w stylu rustykalnym i składa się z symbolu BTC znajdującego się wewnątrz pochylonego pierścienia. Słowenia jako kraj uważa się za mocno pro-krypto. Kraj jest rajem podatkowym dla kryptowalut i spółek blockchain dzięki czemu od lat przyciąga inwestycje. Inwestorzy nawet nazywali Słowenię “Doliną Krzemową Europy”.

Grafika kryptowalutowa

Choć podobno jest to pierwszy na świecie pomnik BTC, to w ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele dzieł o tematyce kryptowalutowej. Być może jednym z najbardziej charakterystycznych dzieł krypto-tematycznych jest “ostatnia kolacja z bitcoinem” namalowana przez francuskiego artystę wizualnego Youl. Obraz przedstawia nieco inną interpretację słynnego fresku Leonarda Da Vinci “Ostatnia Wieczerza” z wykorzystaniem bitcoinowych motywów, takich jak kody QR i laptopy.

Źródło: curiator.com

W centrum kadru znajduje się tajemnicza postać Satoshi Nakamoto, nieznanego twórcy bitcoina. Wiele innych tematów związanych z tematyką kryptowalut krąży wokół artystycznych przedstawień znanych postaci, takich jak Satoshi lub ważnych elementów, takich jak portfele i rozproszona księga.


Partnerem tygodniowych przeglądów kryptowalut jest LUNO, globalna platforma dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułTygodniowy przegląd danych makro – 18-22.06.2018
Następny artykułPomiędzy teorią a praktyką – 17/06/2018
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here