Naga MarketsByły główny ekonomista MFW powiedział, że ani prywatne waluty cyfrowe, ani waluty cyfrowe banków centralnych nie powinny mieć monopolu na rynku. Dodał, że kryptowaluty mają zaś przyszłość.

  • Raghuram Rajan uważa, że kryptowaluty to przyszłość walut.
  • Uważa jednak, że ich konkurencję będą stanowiły CBDC.

Kryptowaluty i ich przyszłość

Były prezes Reserve Bank of India, Raghuram Rajan, powiedział, że prywatne kryptowaluty, takie jak bitcoin (BTC) i Libra Facebooka, mają przed sobą przyszłość i to nawet w wariancie, gdy banki centralne wprowadzą własne waluty cyfrowe.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rajan, który był również głównym ekonomistą i dyrektorem ds. badań w Międzynarodowym Funduszu Walutowym w latach 2003–2006, powiedział podczas podcastu CNBC, że jedna z tych cyfrowych walut może stać się problematyczna tylko wtedy, gdy będzie miała monopol.

Uważa jednak, że na rynku pojawią się inne prywatne waluty cyfrowe, które będą odgrywać różne role i będą stanowić silną konkurencję dla istniejących.

Były bankier centralny powiedział, że w przyszłości bitcoin będzie służył głównie jako środek przechowywania wartości lub aktywo spekulacyjne, a nie jako środek wymiany.

Bitcoin jest trochę jak złoto – dodał. – Z drugiej strony, Libra będzie używana do codziennych transakcji – powiedział.

Co banki zrobią z informacjami o nas?

Rajan wyraził również przy okazji swoje obawy dotyczące banków emitujących waluty cyfrowe. Powiedział, że banki będą w stanie uzyskać ogromną ilość informacji za pośrednictwem CBDC, ale ludzie mogą nie czuć się komfortowo, dzieląc się wszystkimi swoimi osobistymi informacjami dotyczącymi płatności. Dodał, że banki będą musiały zdecydować, jakie dane chcą gromadzić i jak chcą je wykorzystać.

Podobnie jak w przypadku prywatnych walut cyfrowych, problem będzie również występował, jeśli kiedyś powstanie „monopolistyczna waluta cyfrowa banku centralnego bez zabezpieczeń w zakresie używania i zarządzania walutą oraz danymi, które jej towarzyszą”.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here