Naga MarketsBitcoin coin BTCWraz ze wzrostem zainteresowania walutami wirtualnymi, wiele mówiło się na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy na temat faktycznej wartości i wykorzystania zarówno Bitcoina, jak również innych pozostałych kryptowalut. Jak w przypadku wszystkiego, co może potencjalnie doprowadzić do rewolucji czy to w świecie finansów, czy też jakiejkolwiek innej gałęzi gospodarki temat ten zyskiwał rzeszę swoich zwolenników i przeciwników. Okazuje się jednak, że być może to, o czym dotychczas jedynie się mówiło, nagle znalazło swoje realne zastosowanie.


W dniu wczorajszym, 16 października 2018 roku jeden z użytkowników sieci Bitcoin przeniósł 29 999 BTC o wartości 194 mln dolarów ponosząc przy tym opłatę w wysokości zaledwie 0,1 USD. Warto przy tym zaznaczyć, że dokonując równorzędną transakcję za pośrednictwem tradycyjnego sektora bankowego, kosztowałoby go to dziesiątki tysięcy dolarów. Okazuje się więc, że mimo, iż w przypadku mikropłatności, które w większości banków są jednak darmowe, kryptowaluty mogą mieć problem z odnalezieniem się, tak w przypadku większych transferów i przelewów transgranicznych znajdują one swoje zastosowanie.

Przeciwnicy kryptowalut takich jak Bitcoin i Ethereum często zarzucają im, że przez wzgląd na opłaty wysyłane do górników, rozliczanie transakcji jest kosztowne. Okazuje się jednak, że w sytuacji kiedy mowa o przetransferowaniu 194 mln dolarów, płatności na blockchainie BTC są znacznie mniejsze niż w tradycyjnym banku.

1 milion dolarów za pośrednictwem banku kosztuje ponad 10 000 USD

Transferwise to brytyjska firma, która eliminuje ukryte opłaty za przelewy bankowe. Na platformie, użytkownicy mogą wysyłać małe i duże płatności za pośrednictwem kont bankowych o znacznie niższych opłatach. Jednak nawet na platformie takiej jak Transferwise, aby wysłać ponad 1 milion dolarów, trzeba ponieść ponad 7 500 dolarów kosztów w opłatach transakcyjnych. Oznacza to, że poprzez przelewy bankowe i konwencjonalne metody bankowe, koszty te rosną do ponad 10 tysięcy USD za transakcje, których wartość przekracza 1 milion dolarów.

Patrząc na to procentowo zauważymy, że 7 500 dolarów to mniej niż 1 procent z 1 miliona dolarów i w tym sensie opłata ta nie jest ponadprzeciętnie wysoka. Jednak w sieci Bitcoin, która jest rzekomo wysoce nieefektywna w przetwarzaniu płatności, rozliczenie transakcji o wartości 194 mln dolarów kosztowało mniej niż 0,1 USD.

Wraz z poprawą skalowalności publicznych sieci blockchain kryptowaluty będą w stanie obsługiwać małe płatności z większą wydajnością. Jest zatem bardzo prawdopodobne, że w perspektywie średnioterminowej waluty wirtualne zyskają szeroką akceptację inwestorów i firm na wartym 30 bilionów USD rynku bankowości offshore.

Wydawanie od 0,1 do 1 USD za transakcję o wartości od 5 do 10 USD może być nieefektywne i niepraktyczne. Jednak wydatkowanie tej samej opłaty na przetwarzanie wielomilionowych transakcji zapewnia kryptowalutom wyraźną przewagę nad dotychczasowymi systemami.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKomentarz walutowy – ważne dane dla EUR i USD
Następny artykułGuten Morgen DAX 17.10.2018 – przed wynikami SAP
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here