Naga MarketsMinister Finansów, Arun Jaitley. Źródło: Wikimedia Commons

Kryptowalutowi inwestorzy z Indii zapewne są zaniepokojeni dzisiejszym przemówieniem tamtejszego ministra finansów, który wyraźnie wskazywał, że rząd zrobi wszystko, by zatrzymać używanie bitcoina oraz innych walut cyfrowych.


Bitcoin nie jest legalnym środkiem płatniczym?

Minister Arun Jaitley podczas przemówienia dotyczącego budżetu Indii oświadczył: “Rząd nie uznaje kryptowaluty jako legalnego środka płatniczego czy też monety i podejmie wszelkie możliwe działania w celu wyeliminowania ich wykorzystania do finansowania nielegalnych działań lub jako części systemu płatności.”

Jak dotąd od wielu miesięcy spekulowano jedynie na temat losu kryptowalut, a ta deklaracja z ust ministra finansów wydaje się nakreślać kierunek w jakim będzie zmierzał rząd. Jeśli w ślad za słowami ustanowione zostaną odpowiednie regulacje, rynek Bitcoina może na tym ucierpieć, bowiem aż 1 na 10 transakcji dokonywanych na tej kryptowalucie ma miejsce właśnie w Indiach.

Niezadowolenie dotyczące kryptowalut było wyrażane przez rząd oraz Bank Rezerw Indii przez ostatnie kilka miesięcy, a pod koniec ubiegłego roku, ten sam minister finansów nazywał je piramidą finansową (schematem Ponziego).

“Istnieje rzeczywiste i podwyższone ryzyko związane z bańkami inwestycyjnymi, które widać w schematach Ponziego, co może skutkować nagłymi i długotrwałymi crashami narażającymi inwestorów, a w szczególności konsumentów detalicznych na utratę ciężko zarobionych pieniędzy” – mówił minister.

Na razie nie wiadomo jakie zmiany czy mechanizmy w obecnym prawodawstwie wprowadzi rząd Indii, by zdelegalizować handel kryptowalutami. Należy zatem poczekać na konkretne decyzje, by dowiedzieć się czy deklaracje ministerstwa finansów staną się faktem, czy może spekulacja kryptowalutami w Indiach dalej będzie kwitnąć.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Indie chcą opodatkować $3,5 miliarda z lokalnego rynku kryptowalut

>Groźby dotyczące zablokowania wymiany na rynku kryptowalutowym nie przeszkadzają indyjskim władzom w poszukiwaniu sposobów ściągnięcia z inwestorów podatku dochodowego od obrotu na kryptowalutach. Gra toczy się bowiem o sumy sięgające nawet $3,5 miliarda.

“Odkryliśmy, że inwestorzy nie odzwierciedlają stanu posiadanych kryptowalut w swoich zeznaniach podatkowych, a w wielu przypadkach inwestycja nie została zaksięgowana” – twierdzą przedstawiciele lokalnego fiskusa.

Co więcej, Najwięksi indyjscy pożyczkodawcy,w  tym State Bank of India, Axis Bank, HDFC, ICICI oraz Yes Bank zawiesiły rachunki głównych indyjskich giełd kryptowalutowych – poinformował dziennik India Times. Oficjalnym powodem mają być podejrzenia dotyczące nielegalnych transakcji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here