Naga MarketsOszustwa na rynku kryptowalut. Jak nie dać się oszukać?W ostatnich latach kryptowaluty szturmem wdarły się na pierwsze strony gazet, przede wszystkim za sprawą Bitcoina. Spektakularne zarobki i rosnąca popularność sprawiają jednak, że skorzystać chcą na tym przestępcy, którzy kuszą swoje ofiary wizją szybkiego i prostego zarobku właśnie dzięki kryptowalutom. W praktyce jednak cały proceder od początku nastawiony jest na wyłudzenie naszych pieniędzy.Jak działają krypto oszuści?

– Pieniądz elektroniczny, jest tak ogólnie mówiąc, walutą wirtualną, którą posiłkujemy się na co dzień, korzystając z różnych naszych elektronicznych urządzeń. Natomiast kryptowaluta jest czymś, co jest w pieniądzu elektronicznym. Jest to również waluta elektroniczna, jednakże ona jest jakby mniejsza. Nie ma definicji legalnej w naszym państwie. To jest prawda, ponieważ w naszym państwie nie ma konkretnie określonego pojęcia kryptowaluty. Tak naprawdę jest ona pieniądzem prywatnym. Oznacza to, że każda jednostka może tworzyć kryptowaluty dla siebie bądź dla swoich kupców. – wyjaśnia Mikołaj Badziąg z kancelarii Graś i Wspólnicy.

– Jest to dobry mechanizm dla oszustów, ponieważ te pieniądze nie są uregulowane i dają też pewną anonimowość na rynku. W związku z czym nie jest wiadome do kogo one trafiają, od kogo pochodzą. Dlatego też właśnie oszuści wykorzystują lukę prawną i bardzo często dochodzi do oszustw kryptowalutowych. Czy mamy dużo ofiar? Niestety tak, coraz więcej poszkodowanych przychodzi do naszej kancelarii i omawia z nami swoje sprawy, oszustwa którym ulegli. – dodaje także.

Jedną z popularniejszych metod oszustwa jest wykorzystanie dobrze znanej piramidy finansowej. Opiera się ona na zaufania ofiar do danego przedsięwzięcia oferowanego przez oszustów. Ofiary liczą na szybki zysk, który początkowo faktycznie ma miejsce (wzrosty wynikają z wpłat kolejnych ofiar), jednak wzbogacić mogą się na tym jedynie nieuczciwy twórcy piramidy.

Jak słyszymy na antenie Comparic24, oszuści często podają się za wszelkiego rodzaju ekspertów, doradców finansowych, czy też inne osoby godne zaufania. Lubią oni nawiązywać do KNF (choć oczywiście nie mają z nim nic wspólnego), mówiąc o kontroli środków. Chcą oni za wszelką cenę wzbudzić w nas zaufanie, pokazując nam, że „wiedzą co robią”, przez co finalnie stajemy się oszukani.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

invest

Na co uważać?

W przypadku kryptowalut oczywiście należy uważać, na podrabiane strony internetowe. Oszuści bardzo często starają się podesłać nam link do stron, które łudząco przypominają popularne platformy. Ofiary mogą myśleć, że wpłacają swoje środki na legalnie działającą giełdę kryptowalut, jednak w praktyce środki trafiają na rachunki przestępców. Sam link bardzo często różni się jedynie jakąś drobną literówką, zmianą pojedynczego znaku.

Należy uważać również na korespondencję mailową, ponieważ wysyłają oni również linki, po których kliknięciu są oni w stanie zdalnie sterować naszym komputerem. Szczególnie że takie same metody oszustw dotyczą nie tylko kryptowalut, ale i również tradycyjnych banków (podrabiane strony internetowe do logowania, czy też fałszywe maile).

Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy dana giełda (lub jakiś inny podmiot) działa w sposób rzetelny jest sprawdzenie jej w liście ostrzeżeń publicznych KNF. Polski regulator nie tylko ostrzega, które podmioty są prawdopodobnie oszustwami, ale i posiada spis, w którym wymienia podmioty działające zgodnie ze standardami.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin cash prognozy | biomed lublin akcje | kurs eur online | akcje eurocash | kurs bitcoin prognozy | akcje neuca | kurs dolara australijskiego |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here