Naga Markets 

David Marcus, szef Calibra, podczas przesłuchania przed Senacką Komisją ds. Bankowości. Źródło: youtube.com

W połowie lipca miały miejsce przesłuchania pracowników Facebooka dotyczące przeszkód natury regulacyjnej związanych z planowanym wprowadzeniem Libry – kryptowaluty, którą zamierza uruchomić Facebook wraz z 27 spółkami partnerskimi tworzącymi Stowarzyszenie Libra. We wtorek 30 lipca odbyła się kolejna tura przesłuchań przed amerykańską Senacką Komisją ds. Bankowości (Senate Banking Committee) dotycząca ram regulacyjnych w zakresie kryptowalut i blockchaina. Oficjalny tytuł brzmiał „Badanie ram regulacyjnych dotyczących walut cyfrowych i blockchaina.”


Czy blockchain może rozwiązać problemy trapiące system finansowy?

Amerykańscy prawodawcy oraz świadkowie skupili się na twierdzeniu, często podnoszonemu m.in. przez twórców Libry, iż kryptowaluty oraz technologia blockchain przyczynią się do znacznego wzrostu finansowego włączenia wśród najbardziej potrzebujących. Jednym ze świadków był CEO giełdy kryptowalutowej Circle Jeremy Allaire, który stwierdził, że część istniejących obecnie kryptowalut to tak naprawdę rodzaj otwartoźródłowego oprogramowania działającego wszędzie tam, gdzie istnieje internet i entuzjastycznie wypowiadała się na ich temat:

„Pieniądz cyfrowy będzie przemieszczał się bez ograniczeń, na całym świecie, z szybkością internetu, z, mam nadzieję, wysokim poziomem bezpieczeństwa i ochrony danych.”

Jednocześnie zwrócił on uwagę na problemy, z którymi boryka się system bankowy, w ramach którego każdego roku przechodzi ponad 2 bln dolarów związanych z praniem brudnych pieniędzy i działalnością przestępczą, przy jednoczesnym wykluczeniu milionów obywateli z bankowości. Krytycznie wyrażał się także na temat działań SEC, która stosuje do nowoczesnych aktywów przestarzałe, niemal stuletnie przepisy. Poniżej zamieszczamy całość wystąpienia wstępnego Allaire’a (materiał w języku angielskim).

Krytyczne podejście senatora Schatza

Odmiennego zdanie była jedna z osób przesłuchujących, senator Brian Schatz:

„Mam wrażenie, iż ludzie z branży [nowych] technologii chcieliby pomachać magiczną różdżką i uniknąć podjęcia szeregu kroków oraz uniknąć trudnych działań politycznych na rzecz ludzi i [zamiast tego] mówią „Dysponujemy nową technologią, która rozwiąże wszystkie te problemy. […] Czy naprawdę sądzi Pan, że w społeczeństwie, w którym zaledwie 81 procent obywateli posiada obecnie smartfona, w jakikolwiek sposób przybliżyliśmy się do demokratyzacji jeśli chodzi o wykorzystanie tych produktów?”

W odpowiedzi Allaire zauważa, iż wprowadzanie innowacji technologicznych może być powolnym procesem. Odnosi się także do projektu Libra, stwierdzając iż aby było możliwa powszechna adopcja walut cyfrowych w sektorze finansowym, potrzebne są stablecoiny takie jak Libra, a także USD Coin rozwijany przez konsorcjum Circle.

Przyznaje on także, iż potrzebne są regulacje wokół aktywów cyfrowych, a oprócz tego również ich nowa definicja. Odnosi się przy okazji do ogłoszonej niedawno przez amerykańską giełdę Poloniex decyzji o przeniesieniu działalności na Bermudy, gdzie jego zdaniem zawinił m.in. brak odpowiednich definicji:

„Niestety, w Stanach Zjednoczonych, wytyczne, które nakreślił SEC są, powiedzmy to wprost, niezwykle wąskie, jeśli chodzi o to, co nie jest uznawane za papier wartościowy.”

Schatz przyznał co prawda, iż blockchain sam w sobie może stać się technologią o szerokim zastosowaniu, jednak wyraził wątpliwość, czy uda mu się rozwiązać problem zapewnienia usług bankowych dla osób wykluczonych z systemu finansowego:

„Mam wątpliwości, co do potencjału tej technologii, po prostu nie sądzę, iż zapewni ona usługi bankowe dla społeczności o niskich dochodach i nie sądzę, by udało się Panu przekonać którąkolwiek ze zgromadzonych tutaj osób, że uda się jej to osiągnąć.”

W odpowiedzi na spostrzeżenia i wątpliwości ze strony senatora Schatza, CEO Circle przyznał, iż problem włączenia finansowego najbardziej potrzebujących jest złożony:

„To są wszystko kwestie dotyczące ludzi i jednocześnie związane z realną polityką oraz ryzykami, z którymi musimy się zmierzyć w ramach systemu finansowego … z wszystkim tym mamy w dużym stopniu do czynienia. Technologia ta stanowi sposób na wprowadzenie ulepszeń w tych kwestiach, ale nie dysponujemy tutaj srebrną kulą.”

Wykluczenie finansowe – kwestią polityki publicznej a nie technologii

Jedna z przesłuchiwanych osób – prawa na Uniwersytecie Kalifornijskim, Mehrsa Baradaran

W dalszej części przesłuchania wzięła udział prof. prawa na Uniwersytecie Kalifornijskim, Mehrsa Baradaran, która zauważyła, iż około jedna czwarta wszystkich mieszkańców Stanów Zjednoczonych nie ma dostępu do krajowego systemu finansowego, a przez to wydaje „miliardy dolarów” za dostęp do gotówki za pomocą pośredników. Jej zdaniem wykluczenie finansowe nie jest kwestią technologiczną, lecz bardziej polityki publicznej.

„Problem z klientami o niskich dochodach lub nie mających dostępu do bankowości nie polega na tym, że są oni niezadowoleni z istniejącej technologii, lecz na tym, iż żyją oni na pustyni pozbawionej bankowości … nie ma jak skorzystać z karty, gdyż banki nie są już zainteresowane, by obsługiwać takich klientów.”

Jej zdaniem potrzebna jest technologia, która wyeliminuje ryzyka, przypadki oszustw i przestępstw, z którymi próbują poradzić sobie regulatorzy, jednak jej zdaniem blockchain nie jest właściwą technologią, by to osiągnąć.

Przesłuchanie zakończył senator Schatz, z właściwą sobie ostrożnością:

„Tym co jest tutaj istotne to zrozumienie, co technologia ta jest w stanie zapewnić, a czego nie, ponieważ jeśli chcemy wprowadzić ramy prawne w tym zakresie, nie możemy tak triumfalnie podchodzić do kwestii problemów, które ona rozwiąże, lecz musimy także być wyczuleni na problemy, także te potencjalne, które może ona stworzyć.”

Natomiast ciekawym wnioskiem podzielił się przewodniczący Komisji – senator Mike Crapo, który w tweecie wyraził opinię stojącą w dużym kontraście z krytycznym stanowiskiem podzielanym przez większość przesłuchujących senatorów:

„Moim zdaniem innowacje z zakresu technologii cyfrowych są nieuchronne, mogą okazać się pożyteczne i uważam, że Stany Zjednoczone powinny być liderem w rozwoju tych innowacji i wyznaczania reguł.”

Zapraszamy również do obejrzenia okraszonego humorystycznymi wstawkami komentarza na temat ostatniego przesłuchania, autorstwa youtuberki Naomi Brockwell (materiał w języku angielskim).tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here