Naga Marketskryptowaluty
Źródło: Ludzie zdjęcie utworzone przez ViDIstudio – pl.freepik.com

Adopcja kryptowalut mocno pogłębiła się od III kwartału 2019 r. Jej wzrost w tym zakresie wyniósł ponad 2 300%, a w ciągu ostatniego roku 881%. Takimi danymi podzieliła się niedawno firma analityczna Chainalysis, prezentując swój Indeks Globalnej Adopcji Kryptowalut. Z przeprowadzonych przez nią obserwacji wynika, że popyt na wirtualne waluty uległ zwiększeniu z kilku zróżnicowanych powodów. Wśród nich wyróżniono m.in. chęć przeniesienia wartości środków w czasie, a także wysoką atrakcyjność przekazów pieniężnych w tej formie.

  • W ciągu ostatniego roku globalna adopcja kryptowalut wzrosła o ponad 881%. Z kolei od III kwartału 2019 r. o więcej, niż 2 300%
  • Z przeprowadzonych badań wynika, że przyjęcie wirtualnych walut na rynkach wschodzących zwiększa się dzięki platformom typu peer-to-peer (P2P)
  • W krajach rozwiniętych wykorzystanie kryptowalut napędzane jest z kolei przez scentralizowane giełdy oraz gwałtowny wzrost sektora zdecentralizowanych finansów (DeFi) 
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

„Kryptowaluty globalnym fenomenem”

Firma zajmująca się analizą danych opartych na blockchainach – Chainalysis opublikowała zapowiedź raportu, z której wynika, że przyjęcie wirtualnych walut na całym świecie znacznie się pogłębiło. Celem przeprowadzonych przez nią badań było zaprezentowanie pomiaru oddolnej adopcji kryptowalut. Metodologia objęła swoim zasięgiem 154 kraje. Indeks Globalnej Adopcji Kryptowalut został złożony z trzech wskaźników – wartości kryptowaluty na blockchainie, ważonej parytetem siły nabywczej (PSN) na mieszkańca; wartości detalicznej na blockchainie ważonej PSN na mieszkańca; wolumenu obrotu na platformach typu P2P, ważonego według PSN na mieszkańca i liczny użytkowników Internetu. Komponenty te wchodzą w skład wykresu przedstawionego poniżej.

Wskaznik-globalne-adopcji-kryptowalut
Indeks Globalnej Adopcji Kryptowalut. Źródło: blog.chainalysis.com

Analitycy z Chainalysis podkreślili, że globalna adopcja wzrosła o ponad 2 300% od III kwartału 2019 r. i o więcej, niż 881% w ciągu ostatniego roku. Biorąc pod uwagę ogół badań, w końcowym wniosku stwierdzili oni, iż kryptowaluty są prawdziwym globalnym fenomenem”.

Różnice w adopcji na rynkach wschodzących, a rozwiniętych

Kraje takie, jak Kenia, Wietnam, czy Wenezuela zajęły wysokie pozycje w rankingu przyjęcia kryptowalut w br. ze względu na duże wolumeny transakcyjne na platformach typu P2P przy uwzględnieniu PNS na mieszkańca oraz populacji korzystającej z Internetu. Chainalysis przeprowadził wywiady z lokalnymi ekspertami, z których wynikło, iż obywatele tych państw nie mają dostępu do scentralizowanych giełd kryptowalutowych, bądź jest on utrudniony. 

„Azja Środkowa i Południowa, Ameryka Łacińska i Afryka generują intensywniejszy ruch na platformy P2P niż regiony, których kraje mają zwykle większe gospodarki, takie jak Europa Zachodnia i Azja Wschodnia.” – wskazano w raporcie.

Analitycy wyjaśnili, że wiele rynków wschodzących znajduje się w obliczu dewaluacji waluty fiducjarnej. To z kolei ma przełożenie w rosnącej chęci zabezpieczenia środków przed utratą wartości przez mieszkańców takich obszarów. Inni z kolei używają kryptowalut do przeprowadzania transakcji międzynarodowych. Mogą one obejmować zarówno indywidualne przekazy pieniężne, jak i zastosowania komercyjne tj. kupno towarów w celu importu oraz sprzedaży. Platforma Chainalysis wspomniała również o tym, że liczne kraje rynków wschodzących nakładają ograniczenia w stosunku do ilości waluty, którą ich mieszkańcy mogą wyprowadzić poza granice. Kryptowaluty stanowią więc dla nich furtkę pomagającą w obejściu tych limitów.

Jeżeli chodzi o kraje rozwinięte, zaobserwowano na ich terenie rosnący wolumen transakcji przeprowadzanych na scentralizowanych giełdach. Obok wspomniano także o gwałtownym wzroście sektora DeFi. 

invest

Chiny i USA spadają w rankingach

Podczas gdy jeszcze w ubiegłym r. Państwo Środka zajmowało czwartą pozycję wśród innych krajów według Indeksu Globalnej Adopcji Kryptowalut, obecnie uplasowało się ono na trzynastym miejscu. Spadek o kilka poziomów w rankingu zaliczyły też Stany Zjednoczone, z szóstej pozycji na ósmą. Powodem tych zmian jest zmniejszenie wolumenu obrotu na platformach P2P w obu krajach.

wolumen-platformy-pozagieldowe
Zestawienie wolumenu obrotu na platformach P2P w USA, Chinach i pozostałych krajach.

Według Chainalysis zjawisko to może być związane z trwającymi represjami wobec kryptowalut na terenie Chin. W przypadku USA wskazano na rosnącą profesjonalizację i wzrost udziału inwestorów instytucjonalnych w handlu wirtualnymi walutami.

Autor poleca również: Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułPolska: Spadek EUR/PLN mimo podwyżek stóp w listopadzie
Następny artykułKryptowaluty: Coinbase zainwestuje pół miliarda dolarów w cyfrowe aktywa
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here