Naga MarketsJeżeli przeglądasz wiadomości o kryptowalutach, to prawdopodobnie słyszałeś o słowie ” Fork” lub “Forks“. W tym krótkim artykule wytłumaczymy, o co w tym wszystkim chodzi.

Czym jest Blockchain Fork?

O hard forku mówimy wtedy, gdy nowa wersja kodu źródłowego jednego projektu, w tym momencie Bitcoina nie współgra ze starą wersją. Blockchain zostaje podzielony na nową i starą wersję. Dla przykładu, kod źródłowy Bitcoina został skopiowany przez LTC (Litecoina), projektanci wprowadzili wiele zmian i w ten sposób powstał nowy projekt.

Kryptowaluty

Zrozumienie oprogramowania Bitcoina nie należy do najprostszych. Każdy użytkownik musi mieć zgodność z daną siecią, w przeciwnym razie każdy z nich może zacząć wydobywać niewłaściwe bloki.

Dlaczego Blockchain Fork istnieje?

Zastosowany Blockchain w kryptowalutach jest zazwyczaj źródłem otwartym, co oznacza, że kod jest dostępny dla wszystkich. Każdy z użytkowników może uzyskać do niego dostęp. Kryptowaluty ewoluują i zmieniają się wraz z upływem czasu, dlatego od czasu do czasu należy wprowadzić pewne zmiany w protokołach. Niektóre zmiany będą małe i nikt nie zauważy różnic, natomiast do dużych zmian możemy zaliczyć zwiększenie maksymalnego rozmiaru bloku. Zmiany w sieci mogą być odbierane różnie, w szczególności wśród kopaczy. Niektórzy z nich zaakceptują zmiany z huraoptymizmem, inni nie. Podziały te w infrastrukturze sieciowej mogą spowodować powstanie nowych bloków oraz kryptowalut.

Czym jest Hard Fork?

Hard Fork ma miejsce wtedy, gdy stara wersja kodu nie współgra z nową wersją kodu Bitcoina. Blockchain zostaje rozdzielony na nową i starą wersję. W tym przypadku wszyscy muszą wykonać uaktualnienie swojego oprogramowania, bez tego nie będzie można rozpoznać nowego bloku.

Wynikiem Hard Forks są dwa blockchain’y, które rosną od siebie niezależnie. Jedna połowa uruchomiona jest na starym oprogramowaniu, natomiast druga połowa jest kompatybilna z drugą wersją bloków. Wtedy dysponujemy dwoma blockchain’ami, dlatego jest to tzw. widelec.

Czym jest Soft Fork?

Soft Fork jest zmianą w protokole kryptowaluty, gdzie tylko poprzednie bloki przestają być ważne. Jest to wersja soft, ponieważ zmiana jest kompatybilna ze starymi blokami i oprogramowanie bez problemu rozpoznaje stare oraz nowe bloki.

Hard Fork wymaga od wszystkich górników monet modernizacji oraz egzekwowania wszystkich zasad. Z kolei Soft jest mniej inwazyjny, należy tylko uaktualnić swoje oprogramowanie do nowej wersji. Oznacza to, że soft jest mniej chaotyczny i ma mniejszy wpływ na całą sieć niż hard fork.

Przykłady “Widelców”

Softforks jest najczęściej używany do uaktualnienia blockchaina Bitcoina, ponieważ jest mniej ryzykowne niż hard forks. Najlepszym przykładem udanego wdrożenia softforks jest aktualizacja oprogramowania BIP 66 – uaktualnienie podpisów oraz P2SH – zmiana formatowanie adresu Bitcoin.

Z kolei najbardziej rozpoznawalnym zastosowaniem Hard Forks jest Ethereum. Dany mechanizm został zastosowany po zhakowaniu DAO (the digital Decentralised Autonomous Organisation), która była ambitnym projektem na platformie Ethereum. Po zarobieniu 150 milionów dolarów ktoś wykradł 50 milionów dolarów, co zmusiło założycieli do działania. Fundacja Ethereum zainterweniowała i rozszczepiła Blockchain. Kryptowaluta została rozszczepiona na dwie: Ether i Ethereum Classic.

Admiral Markets posiada w swojej ofercie 4 główne kryptowaluty –Bitcoin (BTCUSD), Ether (ETHUSD), Litecoin (LTCUSD) and Ripple (XRPUSD). W przeciwieństwie do handlu nieregulowanymi instrumentami, obracając kontraktami CFD na kryptowaluty w Admiral Markets nadal dokonujesz transakcji u zaufanego brokera. Hakerzy nie mogą bezpośrednio uzyskać dostępu do Twoich funduszy. Ponadto przy zastosowaniu dźwigni finansowej możesz podwoić swoje zyski, ale pamiętaj, że każdy kij ma dwa końce. Jeżeli nie jesteś pewny swoich sił, to na samym początku zalecamy rachunek demonstracyjne na platformie MetaTrader 4, która jest najpopularniejszym oprogramowaniem transakcyjnym wśród traderów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here