Naga MarketsWyrok TSUEWładze Stanów Zjednoczonych aresztowały obywatela Rosji pod zarzutem prania pieniędzy. W tle pojawia się wątek kryptowalut, jego profilu na Instagramie i kariery na scenie raperskiej.

Na podstawie dostępnych dokumentów śledczy FBI twierdzą, że Maksim Boiko prał pieniądze za pomocą kryptowalut. Korzystał też z nieistniejącej już giełdy BTC-e. Władze USA twierdzą również, że Boiko współpracował z międzynarodową organizacją przestępczą QQAAZZ.

Boiko przybył do USA 19 stycznia. Miał ze sobą 20 000 USD w gotówce. Według oświadczenia FBI, powiedział służbom lotniska, że ​pieniądze to zysk z inwestycji w kryptowaluty i wynajmu nieruchomości w Rosji.

Sprawą zainteresowało się jednak FBI, które 27 marca aresztowało Boiko w Miami.

Kryptowaluty, rap i dziwne powiązania

Dokumenty nie wspominają o tym, że Boiko to także raper działający na Instagramie pod nazwą Plinofficial. Ta nazwa znalazła się również w adresie e-mail, który FBI zidentyfikowało jako powiązany z operacjami prania pieniędzy.

Boiko rzekomo używał adresu e-mail plinofficial@me.com do zarejestrowania konta na BTC-e pod swoim prawdziwym nazwiskiem. Według FBI „dane z BTC-e wykazały, że na konto Boiko otrzymano depozyty o wartości 387 964 USD i wypłacił z niego około 136 bitcoinów”.

Dowody z mediów społecznościowych

Co ciekawe, dowodami w sprawie są też zdjęcia z Instagrama. Śledczy FBI zeznający przeciwko Boiko powiedział, że zdjęcia z social mediów sugerują, że “Boiko od kilku lat prowadził nielegalne działania dot. prania pieniędzy z ważnymi cyberprzestępcami”.

Rzeczywiście, po analizie jego profilu można dojść do wniosku, że Boiko zdaje się bardzo lubić robić sobie zdjęcia, do tego na których widać grube pliki… banknotów.

Proces prania pieniędzy Boiko rozpoczął ponoć już w 2015 r. Teraz czeka go proces.

Rola BTC-e w praniu pieniędzy

Ważnym elementem w sprawie jest BTC-e, giełda kryptowalut, która została zamknięta przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w 2017 roku.

Jesienią ubiegłego roku pojawiły się doniesienia o tym, że ​​BTC o wartości prawie pół miliarda dolarów utraconych w wyniku upadku giełdy trafiło do rosyjskiej agencji wywiadowczej FSB.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here