Wiele mówi się w ostatnim czasie o możliwej emisji kryptowalut banków centralnych. W obawie przed potencjalną utratą kontroli monetarnej kilka z nich koncentruje się już na opracowaniu takiego rozwiązania. Z raportu IBM wynika, że waluta cyfrowa banku centralnego (CBDC) mogłaby być gotowa do użycia przez konsumentów w ciągu najbliższych 5 lat.
IBM widzi przyszłość dla CBDC
Raport OMFIF-IBM zatytułowany “Retail CBDs: The next payment frontier” podkreśla wyzwania stojące przed bankami centralnymi z powodu pojawienia się Bitcoina i jego podstawowej technologii – blockchain. Ten rozwój w dziedzinie technologii finansowych skłania decydentów politycznych do reagowania na pojawiające się wyzwania ze strony sektora prywatnego i zaradzenia słabościom systemów płatniczych.
Z raportu IBM wynika, że w odpowiedzi na te wyzwania, banki centralne poważnie rozważają wprowadzenie cyfrowej waluty detalicznej w ciągu najbliższych pięciu lat. Naukowcy definiują walutę kryptograficzną emitowaną przez bank centralny w następujący sposób:
– CBDC, cyfrowa waluta banku centralnego: aktywa cyfrowe emitowane przez bank centralny w celu dokonywania płatności i rozliczeń, zarówno w transakcjach detalicznych, jak i hurtowych. “Detaliczny” CBDC byłby wykorzystywany jako cyfrowe rozszerzenie środków pieniężnych przez wszystkie osoby i przedsiębiorstwa, podczas gdy “hurtowy” CBDC mógłby być wykorzystywany wyłącznie przez uprawnione instytucje jako aktywa rozrachunkowe na rynku międzybankowym.
Czytaj również:
- Chiny jako pierwszy kraj wyemitują swoją cyfrową walutę
- Cyfrowa lira turecka ma być gotowa jeszcze w tym roku – szybciej niż chińska waluta?
- Hongkong pracuje nad własną walutą cyfrową
Gotówka coraz mniej popularna
Badanie OMFIF-IBM wykazało, że koszty obsługi gotówki i związane z tym trudności logistyczne nadal rosną a wykorzystanie środków pieniężnych – zwłaszcza w krajach rozwijających się – stale spada. Równocześnie wykorzystanie prywatnych, zdecentralizowanych walut kryptograficznych stabilnie rośnie.
W związku z tym, aby utrzymać kontrolę nad publicznymi środkami płatniczymi, decydenci polityczni koncentrują się na technologii blockchain i innych technologiach.