Naga MarketsWiele mówi się w ostatnim czasie o możliwej emisji kryptowalut banków centralnych. W obawie przed potencjalną utratą kontroli monetarnej kilka z nich koncentruje się już na opracowaniu takiego rozwiązania. Z raportu IBM wynika, że waluta cyfrowa banku centralnego (CBDC) mogłaby być gotowa do użycia przez konsumentów w ciągu najbliższych 5 lat.


IBM widzi przyszłość dla CBDC

Raport OMFIF-IBM zatytułowany “Retail CBDs: The next payment frontier” podkreśla wyzwania stojące przed bankami centralnymi z powodu pojawienia się Bitcoina i jego podstawowej technologii – blockchain. Ten rozwój w dziedzinie technologii finansowych skłania decydentów politycznych do reagowania na pojawiające się wyzwania ze strony sektora prywatnego i zaradzenia słabościom systemów płatniczych.

Z raportu IBM wynika, że w odpowiedzi na te wyzwania, banki centralne poważnie rozważają wprowadzenie cyfrowej waluty detalicznej w ciągu najbliższych pięciu lat. Naukowcy definiują walutę kryptograficzną emitowaną przez bank centralny w następujący sposób:

– CBDC, cyfrowa waluta banku centralnego: aktywa cyfrowe emitowane przez bank centralny w celu dokonywania płatności i rozliczeń, zarówno w transakcjach detalicznych, jak i hurtowych. “Detaliczny” CBDC byłby wykorzystywany jako cyfrowe rozszerzenie środków pieniężnych przez wszystkie osoby i przedsiębiorstwa, podczas gdy “hurtowy” CBDC mógłby być wykorzystywany wyłącznie przez uprawnione instytucje jako aktywa rozrachunkowe na rynku międzybankowym.


Czytaj również:


Gotówka coraz mniej popularna

Badanie OMFIF-IBM wykazało, że koszty obsługi gotówki i związane z tym trudności logistyczne nadal rosną a wykorzystanie środków pieniężnych – zwłaszcza w krajach rozwijających się – stale spada. Równocześnie wykorzystanie prywatnych, zdecentralizowanych walut kryptograficznych stabilnie rośnie.

W związku z tym, aby utrzymać kontrolę nad publicznymi środkami płatniczymi, decydenci polityczni koncentrują się na technologii blockchain i innych technologiach.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCeny ropy w dół, kurs miedzi traci jeszcze silniej
Następny artykułKursy walut: dolar, euro, funt i frank silnie w górę do złotego! NBP zaktualizował kursy walut w środę, 13 listopada po godz. 11:45
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here