Naga MarketsKryptowaluty: Altcoiny pozostają w cieniu Bitcoina, problemem jest płynnośćNie jest tajemnicą, że przewaga Bitcoin‘a jako pierwszego gracza doprowadziła do tego, że stabilnie utrzymuje się jako lider na tym rynku. Ale dzięki czemu zasługuje na miano kryptowaluty numer jeden i dlaczego innym altcoinom tak ciężko go dogonić? W przeszłości uznaliśmy stosunkowo niską zmienności cen Bitcoina jako jedną z jego zalet, ale płynność i poślizgi to kolejne dwa czynniki, które zasługują na uwagę.

Bitcoin pozostaje najpłynniejsza kryptowalutą

Płynność jest skutecznie miarą łatwości, z jaką ktoś jest w stanie szybko uzyskać lub sprzedać składnik aktywów, nie powodując dużych zmian w cenie tego konkretnego składnika aktywów. Jeśli składnik aktywów można sprzedać w odpowiednim czasie lub wymienić na towary lub usługi bez wywierania znacznego wpływu na cenę rynkową, wówczas taki składnik aktywów uznaje się za płynny.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tradycyjna waluta “fiat” (w formie pieniężnej) jest doskonałym przykładem niezwykle płynnego składnika aktywów, ponieważ może być wykorzystywana do bezpośredniego zakupu towarów i usług. Dobrym przykładem niepłynnego składnika aktywów jest dom, ponieważ znalezienie nabywcy gotowego zapłacić za niego cenę rynkową może zająć miesiące.

Zobacz także: Libra całkowicie zmieni oblicze sektora płatności twierdzą analitycy Biance

Poślizgi cenowe są w zasadzie efektem ubocznym braku płynności. Poślizgiem nazywamy różnicę między oczekiwaną ceną wymiany przy obecnym kursie rynkowym a ceną, po której faktycznie odbywa się transakcja.

Na przykład, ktoś może chcieć sprzedać konkretną krypto walutę o wartości 1 miliona dolarów na giełdzie, ale jeśli chce szybko dokonać transakcji, może być zmuszony sprzedać część swojego towaru po kursie niższym niż rynkowy, ponieważ po prostu nie ma wystarczającej liczby nabywców dostępnych po cenie ostatniej transakcji.

Bitcoin najsłynniejszą kryptowalutą
źródło: cryptowat.ch

Niska płynnośc przeszkadza w inwestycjach

Podczas gdy wiele kryptowaluty są szybkim środkiem płatności, który można przekazać właściwe na całym świecie w ciągu kilku sekund, to jednak zdecydowana większość z nich jest również bardzo niepłynna. Jak pokazują dane z Cryptowatch na powyższym wykresie, Bitcoin jest zdecydowanie najbardziej płynną kryptowalutą na rynku, z kolei Tether znajduje się na szarym końcu.

Ethereum Classic również zalicza się do grupy niestabilnych kryptowalut, znajduje się ona na 8 miejscu w metryce Liquid Bids. Jeśli chodzi o monety o wartości ponad 5 milionów dolarów w Liquid Bids, to są to tylko Litecoin, XRP, EOS i Bitcoin Cash.

Jeśli spekulujesz na rynku krypto, powinieneś najpierw upewnić się, że moneta ma wystarczającą płynność, aby opuścić rynek, gdy się na to zdecydujesz. Większość aktywów kryptograficznych jest wysoce niepłynna, co oznacza, że trudno jest wyjść z pozycji bez poślizgu.

Dodatkowe trudności związane z kupowaniem i pozbywaniem się z niepłynnych altcoinów sprawiają, że nie wydają się ona dobrym “magazynem wartości”i. Bo jak tu uznać kryptowalutę za “trzymającą wartość”, jeśli nie jesteś w stanie przenieść aktywów gdzie indziej bez narażenia się na wysoki poślizg cenowy?

Przeczytaj również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here