Naga Markets

Kryptowaluty a proces ich wydobywania — czym jest PoW, PoS Wiele mówi się o inwestowaniu w kryptowaluty, jednak mało o tym, w jaki sposób one powstają i jak się je wydobywa. Dzisiejszy artykuł poświęcony jest górnikom, którzy zajmują się miningiem – kopaniem kryptowalut, dowiecie się, jak wygląda cały ten proces, zanim można w nie faktycznie zainwestować.

Jak wygląda proces wydobywania kryptowalut? 

Cryptocurrency mining, czyli kopanie walut kryptograficznych polega na ich wydobywaniu i dołączaniu do kolejnych bloczków w łańcuchu blockchain. Górnik, który zajmuje się wydobywaniem wirtualnych walut, potrzebuje do tego odpowiedniego sprzętu, dzięki któremu może wykonywać skomplikowane operacje matematyczne, bo samo kopanie nie jest niczym innym jak… liczeniem.

Przez wiele lat kryptowaluty PoW były bardzo popularne, jednak te wykopane metodą PoS zaczynają je doganiać, to coraz popularniejszy model ich wydobywania. Na giełdach i w kantorach, jak www.kantorbitcoin.pl, można zakupić kryptowaluty PoW, jak i PoS.

Czy jest Proof od Work i jak działa?

By uczestniczyć w procesie tworzenia sieci blockchain, potrzebny jest potwierdzony wkład pracy, czyli Proof of Work. Mechanizm PoW służy do wykonywania obliczeń podobnych do Brute force, przy użyciu specjalistycznego sprzętu. To forma, która potwierdza, że do danego wykopania monety została użyta pewna moc obliczeniowa. Potrzebne są to tego maszyny o dużej mocy obliczeniowej, które są w stanie rozwiązać problem matematyczny, jeśli mu się uda – górnik otrzymuje nagrodę w postaci wirtualnej waluty. Nie jest to jednak takie proste, by rozwiązać równanie, nie wystarczy jeden komputer, często towarzyszy temu cała sieć urządzeń. Doświadczeni górnicy Proof of Work tworzą całe farmy do ich wydobywania, koparkami mogą być:

  • karty graficzne GPU,
  • procesory CPU,
  • profesjonalny sprzęt ASIC, FPGA.

Proof of Work zapobiega podwójnemu wydatkowaniu jednej waluty w różnych miejscach, to podstawowe zabezpieczenie, które jest odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie kryptowaluty. 

Na czym polega Proof of Stake? 

Proof od Stake to alternatywa dla mechanizmu PoW, który jest drogi i pochłania dużo energii. PoS, czyli dowód stawki to algorytm, który wybiera dla danego bloku nowego właściciela na podstawie stawki. Co w praktyce oznacza, że im więcej monet danej kryptowalut posiadamy, tym więcej możemy zyskać, wydobywając je z pomocą tego protokołu. 

Kryptowaluty są generowane przez samo ich posiadanie. Sieć przewidziała także sposoby na ograniczenie monopolu na konkretną walutę, jak losowanie hashów, istotny jest także wiek monet.   

Co jest lepsze – PoS czy PoW?

Kopanie PoS jest bardziej energooszczędne, nie zużywa tak dużej mocy obliczeniowej, jest to opcja bardziej ekologiczna i tańsza w utrzymaniu, to algorytm przyjazny początkującym górnikom. Niektórzy jednak nie są przekonani do PoS, argumentują to tym, że bogatsi zarabiają jeszcze więcej (im więcej kryptowalut, tym większe szanse ich wykopania).

Bossa

Rozwój sieci blockchain sprawił, że kopanie jest coraz trudniejsze, a rosnące ceny energii sprawiają, że trzeba się zastanowić, czy mining metodą PoW opłaca się laikom, czy może lepiej zostawić tę pracę zawodowym górnikom, a samemu spróbować sił w stakowaniu?

Artykuł partneraŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułJak można ogłosić upadłość osoba zadłużona?
Następny artykułBlok po 22 – 12 stycznia 2023: EUR/USD, USD/JPY
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.