Naga MarketsKostki scrabble ułozone w słowo FRAUD na banknocie dolarowymJuż w lutym 2018 roku amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd poinformowała o uruchomieniu postępowania sądowego w sprawie byłego operatora platformy wymiany kryptowalut, który miał dopuścić się kradzieży znacznej ilości Bitcoinów (BTC). Oskarżony przyznał się do winy w lipcu zeszłego roku jednak prawomocny wyrok usłyszy dopiero w kwietniu br.


256 osób straciło łącznie 2 258 BTC

Jon Montroll, człowiek stojący za BitFunder i WeExchange nie spełnił wyśrubowanych przepisów Komisji i prowadził działalność bez uprzedniej rejestracji. Sprawę pogarsza fakt, że zdaniem przedstawicieli SEC BitFunder był platformą wymiany papierów wartościowych. Jednak to nie działalność wbrew przepisom jest najbardziej kontrowersyjną częścią opisywanej sprawy. Jest nim defraudacja środków przetrzymywanych przez użytkowników na platformie Montrolla i kradzież aż 6 000 BTC. Prokuratorzy domagają się wyroku co najmniej 27 miesięcy pozbawienia wolności.

SEC wysłała podobno pismo do sądu federalnego, w którym Montroll zostanie skazany, wskazując, że około 230 z 256 ofiar zostało już zidentyfikowanych. Nazwiska i adresy e-mail pozostałych 26 osób są najwyraźniej nieuchwytne dla rządu, który potrzebuje informacji w celu stworzenia planu restytucji.

Szkody oszacowane przez SEC są jednak znacznie mniejsze niż te, których moglibyśmy oczekiwać przy uwzględnieniu aktualnej wyceny BTC. Cena Bitcoina 26 lipca 2013 roku wynosiła około 90 dolarów. Szacuje się, że suma kryptowalut utraconych przez 256 zidentyfikowanych ofiar wynosi 2 258, co oznacza, że rzeczywiste straty finansowe oscylowały wówczas w okolicy 203 tys. dolarów. Gdyby Montroll musiał spłacić ofiary według obecnej wyceny BTC, kosztowałoby go to jednak już ponad 9 milionów dolarów dolarów.

Stworzył piramidę by ukryć włamanie na giełdę

Zaraz po tym jak jego giełda została zhakowana, Montroll starał się ukryć część strat. W tym celu okłamał śledczych zapewniając ich, że firmie udało się poradzić sobie z atakiem. Nigdy nie zadzwonił do władz ani nie poinformował użytkowników o ataku. Wykorzystywał on depozyty od nowych użytkowników do finansowania wniosków o wypłaty.

Na początku listopada 2013 r. użytkownicy zaczęli jednak doświadczać problemów z wycofywaniem bitcoinów z portfela giełdy, które Montroll publicznie przypisał problemom technicznym z systemem BitFunder i oprogramowaniem bitcoin w ogóle. W rzeczywistości jednak BitFunder nie posiadał wystarczającej ilości bitcoinów, aby pokryć kwoty należne jego użytkownikom. Montroll zamknął BitFunder 14 listopada 2013 roku.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBitcoin to bydlęcy kał i czeka go upadek – uważa naukowiec z Berkeley
Następny artykułKulisy fuzji Deutsche Banku i Commerzbanku. Połączenie nie takie pewne?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here