Naga MarketsObywatel Szwecji przyznał się do winy pod zarzutem kryptowalutowego oszustwa w obrocie papierami wartościowymi, prania brudnych pieniędzy od wyłudzenia od ponad 3500 ofiar ponad 16 milionów dolarów, poinformował w czwartek amerykański Departament Sprawiedliwości (DoJ).

  • Karlssonowi grozi łącznie 40 lat więzienia i grzywna do 750 tys. dol.
  • Inwestycja od 100 dolarów miała gwarantować inwestorom zwrot w wysokości ponad jednego kilograma złota
  • Oszust nakłaniał swoje ofiary do inwestowania między innymi poprzez bitcoina, a środki sprzeniewierzył na zakup nieruchomości

Inwestycja w bitcoina już od 100 dolarów i gwarantowany kilogram złota

47-letni Roger Nils-Jonas Karlsson i jego firma Eastern Metal Securities (EMS), zostali oskarżeni w skardze karnej złożonej 4 marca 2019 r. o przestępstwa związane z planem wyłudzenia od ofiar ponad 16 milionów dolarów. Karlsson, znany również pod kilkoma pseudonimami, w tym Steve Heyden, Euclid Deodoris, Joshua Millard, Lars Georgsson, Paramon Larasoft i Kenth Westerberg, został aresztowany 17 czerwca 2019 r. w Tajlandii i ekstradowany do Stanów Zjednoczonych, aby stawić czoła zarzutom.

Te artykuły również Cię zainteresują
Federalna ława przysięgłych oskarżyła Karlssona i EMS w dniu 25 lipca 2019 r. Karlsson przyznał się do winy w związku ze wszystkimi toczącymi się przeciwko niemu zarzutami. Firma EMS przestała istnieć.

Akt oskarżenia i podstawa faktyczna złożona przez rząd opisują długotrwały schemat, w ramach którego Karlsson i EMS wykorzystali stronę internetową do prowadzenia oszustw elektronicznych, które wykorzystały tysiące ofiar.  Akt oskarżenia wyjaśnia, że od 27 listopada 2012 r. do 19 czerwca 2019 r. Karlsson i EMS używali strony www.easternmetalsecurities.com do składania oszukańczych oświadczeń i przekonywania ofiar do przesyłania środków przy wykorzystaniu giełdy kryptowalutowej.

W tym samym okresie Karlsson i EMS używali zwodniczych “urządzeń i podstępów” do sprzedaży papierów wartościowych, a następnie próbowali ukryć dochody z oszustw dotyczących papierów wartościowych.

Podczas postępowania Karlsson przyznał, że wykorzystał stronę internetową, aby zaprosić potencjalnych inwestorów do zakupu akcji za mniej niż 100 USD od pojedynczego pakietu uczestnicwa, obiecując ostateczną wypłatę 1,15 kilograma złota za akcję (na dzień 2 stycznia 2019 r. taka ilość metalu była warta ponad 45 tys. dol.).

Karlsson zapewniał inwestorom, że w mało prawdopodobnym przypadku, gdy wypłata złota nie nastąpi, zwróci im 97% zainwestowanej kwoty. Oskarżony przyznał, że nie był w stanie spłacić inwestorów, a zamiast tego tego, fundusze przekazane przez ofiary zostały przelane na osobiste konta bankowe Karlssona, a ten następnie wykorzystał uzyskane środki na zakup drogich domów i kurortu w Tajlandii.

Jak twierdzi rząd, Karlsson korzystał również z drugiej strony internetowej, www.hci25.com, aby wielokrotnie przekazywać fałszywe informacje potencjalnym inwestorom. Karlsson połączył inwestorów w HCI25 z inwestorami EMS opóźniając proces przyznania się, że do wypłaty środków nie dojdzie.  Na przykład, przy jednej okazji Karlsson wyjaśnił, że wypłata nie nastąpiła, ponieważ uwolnienie tak dużej ilości pieniędzy naraz mogłoby mieć negatywny wpływ na systemy finansowe na całym świecie. Karlsson fałszywie twierdził również, że EMS współpracuje z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), aby przygotować drogę do wypłaty.

Karlsson nakłaniał swoje ofiary do dokonywania inwestycji przy użyciu wirtualnych walut, takich jak Bitcoin. Przyznał się do wyłudzenia od nie mniej niż 3575 ofiar ponad 16 milionów dolarów.

Karlssonowi grozi maksymalny wyrok 20 lat więzienia i maksymalna grzywna w wysokości 250 tys. dolarów za zarzuty oszustwa w obrocie papierami wartościowymi oraz 20 lat więzienia i maksymalna grzywna w wysokości 500 tys. dolarów za zarzut prania brudnych pieniędzy. Ponadto sąd może zarządzić dodatkowy okres zwolnienia nadzorowanego, grzywny lub inne kary.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs euro (EUR/USD) i jena (USD/JPY) tracą w stosunku do dolara
Następny artykułZaledwie 8 spółek odnotowało rekord notowań w czwartek. Akcje spółki KGHM taniały o blisko 2%!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here