Naga MarketsBitcoin (BTC) narodził się dziewięć lat temu jako projekt anarchiczny – cyfrowa waluta oddzielona od jakiegokolwiek banku centralnego. Obiecał on rewolucyjną alternatywę dla istniejącego międzynarodowego systemu płatności, w którym administrator został zastąpiony przez wiele zdecentralizowanych cyfrowych punktów weryfikacji.


Kryptowaluty chcą wejść do mainstreamu

Jednak przyszłość Bitcoina i technologia, którą wykorzystuje, dryfują w kierunku głównego nurtu finansowego. Regulatorzy mają swoje spojrzenie na BTC i inne aktywa kryptograficzne, które zainspirował. Ponad 75 największych banków na świecie skupia się jednocześnie na łańcuchu bloków (blockchain), aby walczyć z zagrożeniem ze strony nowych rywali płatniczych.

Uwaga regulacyjna stała się nieunikniona po dzikich wahaniach wartości najstarszej z kryptowalut – która w szczytowym momencie wzrastała aż o 20 procent dziennie dochodząc do wartości niemal 20 tys. dolarów w grudniu ubiegłego roku i spadając do 6,5 tys. notwoanych obecnie. Boom na Bitcoina napędzał powstawanie kolejnych kryptowalut, tworzenie giełd, brokerów i dostawców portfeli lub aplikacji do przechowywania i zawierania transakcji w walutach cyfrowych. W międzyczasie pojawiły się alarmy o naruszeniach bezpieczeństwa i możliwości wykorzystania takich sieci do prania pieniędzy i finansowania działalności terrorystycznej.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Bitcoin to Dziki Zachód zdaniem parlamentarzystów

Na znak, że władze zdają sobie sprawę z ryzyka, brytyjska komisja parlamentarna w zeszłym tygodniu nazwała przestrzeń kryptowalutową “dzikim zachodem” i wezwała do regulacji. Nowojorska kancelaria adwokacka opublikowała w tym miesiącu raport potępiający “wszechobecne” konflikty interesów na wielu giełdach kryptowalut i brak wystarczających środków zapobiegających manipulacjom na rynku. UE włączyła giełdy cyfrowych monet i portfele do piątej edycji dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy, która ma wejść w życie w 2019 roku.

Inwestorzy kryptograficzni narażają się obecnie na nieuregulowane ryzyko, które może całkowicie zniweczyć ich inwestycje; wycena kryptowalut opiera się opierają się bowiem w dużej mierze na sentymentach, a nie na fundamentalnej wartości. Nie należy jednak zapominać o użytecznych innowacjach związanych ze światem Bitcoina i jemu podobnych.

Dobrym przykładem może być technologia blockchain. Podczas gdy jej zastosowanie jako mechanizmu płatniczego na głównych rynkach jest utrudnione ze względu na limity ilościowe oraz czas i koszty weryfikacji transakcji, okazała się ona przydatna w transakcjach transgranicznych. Stąd decyzja ponad 70 banków, w tym Société Générale i Santander, o przyłączeniu się do sieci, którą JPMorgan, Royal Bank of Canada i ANZ testują w celu sprawdzenia, czy technologia księgi rozproszonej blockchain może przyspieszyć proces realizacji płatności, które zawierają błędy lub wymagają dodatkowych kontroli zgodności. Walmart, amerykański sprzedawca detaliczny, zaczyna używać łańcucha blokowego do śledzenia niektórych produktów.

Niewątpliwie jest to bardzo złożony rynek. Organy regulacyjne wciąż pracują nad tym, jak go kontrolować. Jednak w miarę jak zasoby i technologia kryptograficzna stają się coraz powszechniej wykorzystywane przez coraz większą liczbę ludzi na całym świecie, potrzebne są skoordynowane i odpowiednie ramy regulacyjne. Przyszłością świata kryptograficznego może być większa integracja techniczna i regulacyjna z finansami głównego nurtu – te bowiem nadal postrzegają Bitcoina i kryptowaluty jako niebezpiecznych outsiderów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here