Udział najstarszej kryptowaluty w łącznej kapitalizacji rynku cyfrowych tokenów znalazł się na najwyższych poziomach w tym roku, blisko pułapu notowanego w momencie gdy aktywo wyceniano na rekordowe $20 tysięcy. Pomimo prawie trzykrotnie niższej ceny Bitcoinowi pomagają pozytywne komentarze regulacyjne sugerujące, że amerykański SEC zaakceptuje ETFy oparte o BTC.
Dominacja Bitcoina najwyżej od 20 grudnia
Udział BTC w całym rynku kryptowalut wynosi obecnie prawie 48%, czyli najwięcej od 20 grudnia. Warto przypomnieć, że zaledwie kilka dni wcześniej (17 grudnia 2017 roku) cena tokenu osiągnęła rekordowy poziom 19783,21 USD. We wtorek, 7 sierpnia, za tego samego Bitcoina można otrzymać około 7 tysięcy dolarów.
Najstarszy z tokenów odrobił jednak zauważalną część strat od czerwcowych dołków, kiedy był wyceniany poniżej 6 tysięcy dolarów. Część tych wzrostów można zawdzięczać pozytywnym informacjom, które napływają z rynku i dotyczą między innymi dalszych regulacji kryptowalut. Komisje nadzoru na całym świecie coraz dokładniej przyglądają się przestrzeni tokenów krtyptograficznych, a amerykański SEC zaklasyfikował BTC jako „towar” a nie „papier wartościowy” rzucając światło na to, jak dalej kształtować mogą się regulacje.

Istnieje również spora szansa, że jeszcze w tym roku zaakceptowany zostanie pierwsze bitcoinowy ETF (z angielskiego exchange-traded fund). Co prawda SEC odrzucił drugi wniosek braci Camerona i Tylera Winklevossów, założycieli krypto-giełdy Gemini o dopuszczenie instrumentu do obrotu, jednak kolejne aplikacje cały czas napływają do komisji. Rynek nie przechodzi również obojętnie obok informacji opublikowanej przez Interontinental Exchange, która przy współpracy z Microsoftem oraz BCG chce utworzyć nową platformę Bakkt umożliwiającą konsumentom wymianę kryptowalut na dolara i inne waluty tradycyjne, umożliwiając łatwiejsze wydatnie tokenów podczas codziennych zakupów.
Patrząc na historyczną cenę BTC w przeciągu 2018 roku, sytuacja nie wygląda już jednak tak pozytywnie. Lipcowe próby odbicia od rocznych minimów zostały zatrzymane tuż ponad poziomem $8 tysięcy i jak na razie cena stopniowo przesuwa się ponownie w kierunku $6 tysięcy:

Pozostałe z głównych tokenów również oddalają się od historycznych szczytów. W trakcie wtorkowej sesji zmienność jest mocno ograniczona i wskazuje co prawda na delikatną przewagę byków, jednak w średnim terminie dominują niedźwiedzie. Przykładowo, piąty co do wielkości EOS, który osiągał swoje ATH dokładnie sto dni temu, traci do rekordowych poziomów ponad 220%:

Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z polską giełdą BitBay oferującą darmowe konta do handlu na cyfrowych walutach. Zapoznaj się z ofertą BitBay i już teraz rozpocznij handel na kryptowalutach
Przegrani i wygrani wtorkowej sesji
We wtorek na rynku dominuje popyt. W ujęciu ostatniej doby traci około 20% z grona największych stu tokenów, a najsilniej IOTA (-9.57,%) będąca jedną z dziesięciu największych cyfrowych monet. Na kolejnych miejscach znajdują się Mixin (-8,37%), Holo (-7,01%), Metaverse (-6,90%) oraz Dropil (-6,24%). Cena dzisiaj praktycznie testowała poziom S/R wyznaczany na podstawie maksimów z początku października tuż pod 0,700. Kontakt ze strefą wywołał odwrócenie notowań i utworzenie świecy doji z długim dolnym knotem:

Po „zielonej stronie” rynku dwucyfrowe zyski notuje FuturoCoin (37,55%), Pundi X (12,45%), Basic Attention Token (12,26%) oraz Wanchain (11,757%). Bardzo dobrze radzi sobie również Ethereum Classic, którego łączna kapitalizacja po raz pierwszy w historii przekroczyła $2 miliardy. Sytuacja techniczna na ETC jest lustrzanym odbiciem tego co dzieje się dzisiaj na notowaniach IOTA. Zdecydowana większość wtorkowych zysków została zniesiona po teście poziomu 20 dolarów i 23,6% zniesienia trendu spadkowego z tego roku:

Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.
Najważniejsze informacje dnia – 7 sierpnia 2018
- Wywiad Szczepana Bentyna z Clemetem Thibault: O konieczności grania z rekinami oraz meandrach na… – Clemet Thibault jest starszym analitykiem w portalu investing.com, specjalizującym się w rynku akcji i kryptowalut. Jak przyznał w wywiadzie, patrzy na rynki z perspektywy…
- W Warszawie pojawił się dwustronny Bitomat od FlyingAtom – Polski kantor kryptowalut FlyingAtom poinformował we wtorek o dokonaniu reinstalacji swojego Bitomatu w Warszawie znajdującego się w przy Alejach Jerozolimskich 123A, w Galerii Millenium:”Nowa…
- Kryptotrading – analiza najpopularniejszych walut, 7 sierpnia – Niesłabnącą popularnością cieszą się w ostatnich tygodniach kryptowaluty, cały rynek wart jest około 260mld$. W codziennych analizach, będziemy przyglądać się najpopularniejszym walutom a nadarzające…
- Gubernator Tajwańskiego Banku Centralnego krytykuje kryptowaluty – Zdaniem swoich zwolenników kryptowaluty są kolejną rewolucją finansową, która odmieni sektor finansowy na całym świecie. Ponadto, technologia blockchain, która stoi za fenomenem walut wirtualnych…
- EOS, czyli 100 dni od rozrysowania ATH – Token EOS to obecnie piąta największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji, wyceniana na około 7 dolarów. Zaledwie kilka miesięcy temu, bo pod koniec kwietnia, za…
- Japońskie stowarzyszenie kryptowalut ubiega się o stworzenie organu samoregulacyjnego – JVCEA, czyli Japońskie Stowarzyszenie Wymiany Kryptowalut, które reprezentuje wszystkie 16 giełd zatwierdzonych przez japoński rząd, złożyło wniosek o certyfikację do najważniejszego organu nadzoru finansowego…
- Kolejny szwajcarski bank będzie akceptował bitcoina – Szwajcaria odnotowuje szybki postęp w dziedzinie kryptowalut. W lipcu 2017 r. szwajcarski prywatny bank Falcon ogłosił, że będzie przechowywać i handlować bitcoinem w ramach…
- Ważą się losy Aleksandra Vinnika z BTC-e – Sąd w Grecji przychylił się do drugiego rosyjskiego wniosku o ekstradycję Aleksandra Vinnika, który jest jedną z osób powiązanych z upadłą giełdą BTC-e.Aleksander…
- Ethereum Classic blisko kapitalizacji 2 miliardów USD – Ethereum Classic (ETC) jest forkiem od Ethereum, które powstało 30 lipca 2015 roku. Twórcą Ethereum Classic jest Vitalik Buterin. Do rozłamu dwóch łańcuchów doszło…
- Bitcoin futures: Liczba kontraktów ponownie w dół do 4641 – Jak wynika z dokumentów przedłożonych przez giełdę CBOE w amerykańskiej komisji CFTC, liczba aktywnych kontraktów terminowych na Bitcoina kurczyła się w tygodniu zakończonym 31…
- Rośnie liczba bitomatów – Chociaż bitomaty (ATM) nie są w przypadku bitcoinów tak powszechnie wykorzystywane jak bankomaty na rynku pieniądza papierowego, pozostają popularnym medium do kupowania i sprzedawania…
- Barclays po kryjomu uruchamia kryptowalutowy trading desk? – Wiele wskazuje na to, że brytyjski Barclays przygotowuje się do uruchomienia własnego, kryptowalutowego trading desku, o czym miałaby świadczyć ostatnia aktywność oddziału inwestycyjnego instytucji…
- CEO JPMorgan Jamie Dimon ponownie krytykuje Bitcoina – CEO JPMorgan Jamie Dimon ponownie nieprzychylnie wypowiada się na temat Bitcoina. Określa kryptowalutę mianem “oszustwa”. Podkreśla, że “nie ma w tym interesu”. Finansista nie…
- Tom Lee: Bitcoin powraca do żywych pomimo niskiej ceny – Amerykański SEC publicznie nazwał bitcoina towarem, a w czerwcu podkreślił, że kryptowaluty nie będą traktowane jak papiery wartościowe, co daje nam pogląd w jaki…
- Goldman Sachs chce oferować powiernictwo kryptowalutowe – Goldman Sachs może zaoferować bardzo silny impuls wzrostowy dla rozwijającej się branży funduszy kryptowalutowych. Spółka rozważa możliwość oferowania opieki nad tego rodzaju inicjatywami, tak…