Naga MarketsW przeciągu trzech ostatnich miesięcy, największa i najstarsza z kryptowalut odbudowała część swojej dominacji w obliczu jednej z najsilniejszych korekt w nadal krótkiej, lecz dynamiczniej historii tego relatywnie młodego rynku. Udział procentowy Bitcoina odbija do poziomów 42%, obserwowanych ostatni raz w kwietniu.


Wzrost dominacji pomimo wyraźniejszych skoków cenowych?

W maju indeks dominacji BTC wynosił około 35 procent, w okresie, w którym rynek zainicjował dużą falę korekcyjną do historycznych poziomów wsparcia. Jednak w miarę jak setki ICO wyginęły i pojawiał się rynek niedźwiedzi, dominacja Bitcoina zaczęła rosnąć. Od maja do lipca, w ciągu dwóch miesięcy, zwiększyła się o 7%Inwestorzy często w cyklach podażowych powracają do największych kryptowalut, takich jak BTH i ETC, głównie ze względu na trend wzmożonych ruchów zarówno w dół, jak i w górę doświadczanych przez tokeny o niższej kapitalizacji i płynności. Jak widać na poniższym wykresie przedstawionym przez Coinpaprika, indeks dominacji BTC zaczął wzrastać w połowie kwietnia, kiedy to rynek kryptowalutowy notował duże spadki:

Źródło: Coinpaprika.com

W ciągu ostatniego tygodnia rynek kryptowalutowy zaczął odzyskiwać dynamikę i stabilność, co było wywołane wzrostem wolumenu głównych tokenów. Zarówno w rajdach krótko-, jak i średnioterminowych drobne waluty cyfrowe osiągają lepsze wyniki niż BTC i ETH. W związku z tym wskaźnik dominacji spadł od 1 lipca, dokładnie w momencie, gdy rynek zaczął się „poprawiać”.

Już w sierpniu Goldman Sachs informował w swoim raporcie, że Bitcoin oraz inne kryptowaluty poruszają się w silnie skorelowanych trendach: “Niepokoi nas wysoka korelacja pomiędzy różnymi kryptowalutami. W przeciwieństwie do tego, czego można by oczekiwać na racjonalnym rynku, nowe waluty nie zmniejszają wartości starych walut; wszystkie zdają się poruszać jako jedna klasa aktywów. Jest to w rzeczywistości ważne rozróżnienie między walutami kryptograficznymi a walutami fiat; jeśli rząd zdecyduje się na stopniowe wycofywanie waluty, zazwyczaj określa wartość końcową dla niej i wymienia ją na walutę zastępczą”.

Gdy BTC lub ETH spadają, waluty z mniejszą kapitalizacją również się osuwają jednak z większą dyanmiką, a gdy BTC lub ETH rosną, małe waluty rosną o 10 do 20 procent silniej niż największe tokeny. Ten niepokojący trend skorelowanych ruchów doprowadził do tego, że przez jakiś czas wskaźnik dominacji BTC utrzymywał się na stosunkowo niskim poziomie w regionie 30 procent.

W tej fazie rynku, w której co miesiąc tworzone są setki nowych tokenów, indeks domniacji Bitcoina jest spójnym wskaźnikiem stanu rynku. Zazwyczaj, gdy wskaźnik dominacji jest niski, rynek znajduje się w cyklu niedźwiedzia, a gdy wskaźnik dominacji jest wysoki, rynek wchodzi w byczą fazę.

Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z polską giełdą BitBay oferującą darmowe konta do handlu na cyfrowych walutach. Zapoznaj się z ofertą BitBay i już teraz rozpocznij handel na kryptowalutach.

Wygrani i przegrani wtorkowej sesji

Po dynamicznych ruchach poniedziałkowych, we wtorek na rynku widać już nieco więcej czerwieni, zmienność jest jednak relatywnie niska. Najsilniej tracą Poulous, Bitcoin Diamon, MOAC, Wanchain, czy też Verge:

Źródło: Coinpaprika.com

Byki nadal znajdują się jednak w przewadze i zieleń stanowi ponad 50% całego rynku w przeciągu ostatnich 24 godzin. W czołówce znajdują się co prawda same tokeny o niskiej kapitalizacji (WAX zyskuje 35,80%, Syscoin 24,54%, Veritaseum 22,33%, a KuCoin Shares (15,80%), jednak dosyć dobrze radzi sobie również Cardano rosnący o prawie 6% w przeciągu doby i o ponad 21% w skali tygodnia:

Źródło: Tradingview.com

Strefa oporu wypada obecnie na wysokości majowych minimów, które blokują aprecjację drugą sesję z rzędu. Obszar wzmacnia dodatkowo 23,6% zniesienia spadków z ostatnich dwóch miesięcy.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Najważniejsze informacje dnia – 3 lipca 2018Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here