Naga MarketsPolscy inwestorzy obracający kryptowalutami pewnie będą zadowoleni z wydanego w tym tygodniu orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Ten bowiem potwierdził, że podatek rozlicza się dopiero w momencie zamiany bitcoinów (lub innych kryptowalut) na walutę fiducjarną (np. PLN) albo zakupu za nie towarów i usług.

Co za tym idzie, można mówić o powstaniu przychodu w przypadku zamiany jednej kryptowaluty na inną. WSA w Olsztynie (I SA/Ol 201/18 i I SA/Ol 202/18) swoją argumentację opierał na “braku możliwości ustalenia wartości przychodu”, a sprawa dotyczyła interpretacji indywidualnej, gdzie bazuje się na opisie stanu faktycznego bez możliwości prowadzenia postępowania.

Oprócz tego, z wyroku wywnioskować można, że podatek zapłacony zostanie od dochodu, a nie od przychodu, bowiem “możliwe jest dokumentowanie kosztów podatkowych powstałych przy nabyciu kryptowalut z wykorzystaniem dostępnych dokumentów, niekoniecznie wskazanych w rozporządzeniu o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów”.

Należy jednak pamiętać o tym, że w Polsce nie obowiązuje prawo precedensu, a zatem inne sądy mogą wydawać niezależne i zupełnie odmienne wyroki.

Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z polską giełdą BitBay oferującą darmowe konta do handlu na cyfrowych walutach. Zapoznaj się z ofertą BitBay i już teraz rozpocznij handel na kryptowalutach.

Wygrani i przegrani czwartkowej sesji

Notowania Bitcoina zmieniły się w ciągu ostatnich 24-godzin o niespełna, jednakże są kryptowaluty, które odnotowały dwucyfrowy wzrost procentowy. Mowa tu przede wszystkim o Dentacoin, który w ciągu ostatniej doby zyskał aż 37,6%, a jego kapitalizacja rynkowa to już niemal 425 milionów dolarów.

źródło: coinmarketcap.com

Wśród kryptowalut, które znalazły się pod kreską panuje względny spokój, a to dlatego, że żadna z nich nie straciła więcej niż 10%. Najsłabiej wypadł Augur, który stracił 7,41%.

źródło: coinmarketcap.com

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia – 9 majatokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here