Naga MarketsKryptowalutowe ataki ransomware w 2020 r.: Oszuści pozyskali 21 mln dol. więcej niż początkowo zakładanoOprogramowanie ransomware według najnowszych ustaleń firmy analitycznej Chainalysis pozwoliło zarobić oszustom kryptowalutowym o 21 mln dol. więcej w 2020 r. niż wcześniej zakładano. Wszystko za sprawą dochodzenia Departamentu Sprawiedliwości w USA, który uzyskał informacje o 1230 dodatkowych adresach blockchain powiązanych z oszustami. Łącznie w ubiegłym roku przez ransomware użytkownicy stracili 370 mln dol. w cyfrowych aktywach.

  • Ransomware w 2020 roku rósł najdynamiczniej z wszystkich przestępstw kryptowalutowych, a skala tego zjawiska zwiększała się o ponad 300%
  • Oszuści za pomocą oprogramowania blokują dostęp do komputera użytkownika, wyświetlają na nim wiadomość dotyczącą okupu i żądają przesłania środków na wskazany adres
  • Anonimowość rynku kryptowalut często utrudnia poznanie pełnej skali działalności oszustów, zauważa Chainalysis

Oprogramowanie ransomware NetWalker: Chainalysis analizuje dane z 1230 nowych adresów

W dniu 27 stycznia 2021 r. amerykański Departament Sprawiedliwości (DOJ) ogłosił powstrzymanie działalności oprogramowania ransomware NetWalker. Agenci FBI zajmujący się tą sprawą zlikwidowali stronę internetową, którą atakujący NetWalker wykorzystywali do komunikacji z ofiarami, aresztowali jednego z czołowych współpracowników projektu – obywatela Kanady o nazwisku Sebastien Vachon-Desjardins – i skonfiskowali kryptowaluty o wartości prawie 500 tys. dol.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podczas tego aresztowania agenci FBI odkryli również listę 1230 wcześniej niewidzianych adresów związanych z płatnościami za ransomware NetWalker, którą udostępniono portalowi analitycznemu Chainalysis. Analiza tych adresów ujawniła kolejne 21 milionów dolarów z płatności dokonanych przez ofiary ransomware w 2020 roku. Stanowi to 6% wzrost w stosunku do całkowitych szacunków dotyczących oprogramowanie, które pierwotnie opublikowano pod koniec stycznia.

Ransomware to zlepek słowny od anglojęzycznych ransome (okup) oraz software (software). Określa oprogramowanie blokujące dostęp do komputera lub jego danych. Jego twórcy następnie żądają okupu, aby przywrócić sprzętu ofiary do stanu pierwotnego.

– Ten znaczący wzrost danych z przejęć podkreśla jedno z głównych wyzwań w walce z oprogramowaniem ransomware: raportowanie i dzielenie się informacjami. Bez zwiększonej sprawozdawczości i lepszej wymiany informacji nie można poznać prawdziwej skali i kosztów oprogramowania ransomware, co utrudnia organom ścigania uzyskanie zasobów i danych potrzebnych do rozwiązania tego rosnącego problemu – komentuje Chainalysis.

Ransomware pozwoliło zarobić oszustom w 2020 r. 336% więcej niż w 2019

– Jak opisujemy w naszym raporcie 2021 Crypto Crime Report, ataki ransomware gwałtownie wzrosły w 2020 roku. Nasze wstępne szacunki na podstawie analizy blockchain określają całkowitą kwotę wyłudzoną od ofiar na nieco poniżej 350 milionów dolarów w kryptowalutach, co stanowi wzrost o 311% w stosunku do sumy z 2019 r. – wyjaśnia firma analityczna.

Jednak odkrycie 1 230 nowych adresów ransomware zmienia ten stan rzeczy. Adresy te otrzymały około 21 milionów dolarów w płatnościach od ofiar w 2020 roku, zwiększając szacunkowe przychody z nowego ransomware do łącznej kwoty nieco poniżej 370 milionów dolarów. Stanowi to 6% wzrost w stosunku do poprzednich szacunków oraz 336% wzrost w stosunku do roku 2019.

Te 21 milionów dolarów stanowi również 70% wzrost płatności ofiar ransomware w 2020 r. na rzecz NetWalkera, zwiększając całkowitą wartość w tym roku do 51 milionów dolarów, a całkowita kwota od momentu rozpoczęcia działalności w sierpniu 2019 r. to około 78 milionów dolarów.

– Przed dodaniem płatności ofiar z tych nowych adresów, nasza analiza wykazała, że NetWalker był czwartym najbardziej dochodowym oprogramowaniem tego typu w 2020 r. Po dodaniu nowych adresów plasuje się on teraz na drugim miejscu w tym roku, za Ryukiem – komentuje Chainalysis.

Odkrycie tych nowych adresów jest doskonałym przykładem tego, dlaczego zawsze trzeba zakładać, że prawdziwy koszt działania oprogramowania ransomware jest wyższy niż wynikałoby to z jakichkolwiek obliczeń. Z powodu niedostatecznego raportowania, prawie niemożliwe jest poznanie prawdziwej kwoty wyłudzonej od ofiar w danym okresie czasu, więc wszystkie szacunki muszą być traktowane jako dolne granice prawdziwej liczby.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: forum gieldowe | kurs polskiego złotego | dax notowanie | ropa wti kurs | rekomendacje gpw |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here