Naga MarketsKlawiatura z klawisze cryptocurrencyNie od dziś wiadomo, że zdaniem niektórych ekonomistów, urzędników państwowych czy też przedstawicieli banków centralnych, dotychczas istniejące kryptowaluty skazane są na porażkę. Pomimo swojego sceptycyzmu do w pełni zdecentralizowanych walut cyfrowych, spore grono z nich zauważa jednak szansę dla powstania cyfrowych walut emitowanych przez rządy poszczególnych krajów. W praktyce może to natomiast przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.


Niedawno banki centralne na całym świecie zainicjowały globalną dyskusję na temat perspektyw wprowadzenia walut cyfrowych emitowanych i autoryzowanych przez banki centralne (CBDC) i rządy. CBDC miałoby pełnić te same funkcje, co waluta fiducjarna, będąc środkiem wymiany i przechowywania wartości.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z opublikowanego dziś raportu Bank of Korea (BoK) wynika natomiast, że wprowadzenie CBDC zastąpi depozyty popytowe lokalnych banków komercyjnych. W praktyce okazuje się więc, że cyfrowa waluta autoryzowana przez bank centralny mogłaby mieć negatywny wpływ na południowokoreański system finansowy. Przez wzgląd na spadek podaży pieniądza, w sytuacji nadmiernych prób wycofania środków z depozytów bankowych, banki komercyjne mogłyby mieć ogromny problem z niedoborem płynności, co w konsekwencji prowadziłoby do konieczności podnoszenia stóp procentowych.

Zobacz także: Rosja rozważa wprowadzenie Stablecoin emitowanego przez Bank Centralny

“CBDC jest rodzajem rachunku bankowego emitowanego przez BOK (…) Depozyty na żądanie są jednym z największych źródeł kredytów udzielanych przez banki. Kiedy ludzie wyciągają pieniądze, banki podnoszą stopy procentowe lub obniżają stopę rezerw, aby zabezpieczyć więcej środków” – powiedział Kwon Oh-ik, jeden ze współautorów raportu.

Jego zdaniem Bank of Korea musi być bardziej ostrożny i analizować wszelkie możliwe scenariusze i “efekty uboczne” nim zdecyduje się na emisję CBDC. Tymczasem BoK przyznał w ubiegłym miesiacu, że nie planuje obecnie emisji własnej waluty cyfrowej. Niemniej jednak, bank w dalszym ciągu zamierza pracować nad korzyściami wynikającymi z wdrożenia CBDC.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułZapasy ropy w górę, nadwyżka na rynku soi w USA
Następny artykułSilna giełda przy słabym złotym – coś tu jest nie tak
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here