Naga Markets

Kryptowaluta Cosmos (ATOM) podrożała o 326% od początku roku! Czym jest Cosmos?Cosmos (ATOM) to relatywnie młody projekt sieci blockchain, który w dość krótkim czasie przedarł się do czołówki rynku kryptowalut dzięki zwyżce o ponad 320% od początku tego roku. Ambicją twórców projektu jest stworzenie sieci, która połączyłaby wiele blockchainów w jeden wielki ekosystem.

Co to jest Cosmos (ATOM)?

Cosmos ma na celu rozwiązanie niektórych problemów, z którymi borykają się inne sieci – takich jak skalowalność, użyteczność i decentralizacja – poprzez zapewnienie narzędzi, które umożliwią wielu blockchainom komunikowanie się ze sobą. Projekt wyróżnia się na tle innych blockchainów poprzez skupienie się na dwóch kluczowych aspektach – interoperacyjności i możliwości modyfikacji.Celem Cosmos jest stworzenie zoptymalizowanego ekosystemu, który pełniłby funkcję zdecentralizowanej “sieci dla sieci”. Cosmos tworzy niezależne blockchainy zwane “strefami”, które łączą się z głównym blockchainem zwanym Cosmos Hub. Hub monitoruje stan każdej strefy, a strefy robią to samo dla huba.

ATOM: natywna kryptowaluta sieci Cosmos

Cosmos Hub jest zasilany przez mechanizm konsensusu PoS (ang. Proof-of-Stake) i używa ATOM jako swojej natywnej kryptowaluty. Oznacza to, że osoby zatwierdzające transakcje w całej sieci są wybierane na podstawie ilości ATOM, które zobowiązują się do działania sieci Cosmos. Proces poświęcania waluty na rzecz działania blockchaina nazywany jest stakingiem. Więcej o stakingu pisaliśmy między innymi tutaj: Czym jest staking kryptowalut? Bliskie spojrzenie na rozwój PoS

Zobacz również: Stellar (XLM): szlachetna idea i ambitny projekt jednej z największych krypto

TradingView Chart
Notowania Cosmos (ATOM). Źródło: tradingview.com

Cosmos: Internet Blockchainów?

Sieć Cosmos pozwala deweloperom na ciągłe dodawanie kolejnych łańcuchów do huba z dodanymi funkcjonalnościami. W ten sposób powstaje ogromna sieć łańcuchów, które stale komunikują się ze sobą i wymieniają dane w czasie rzeczywistym. Przypomina to koncepcję “internetu rzeczy” (IoT, ang. internet-of-things (IoT), gdzie wszystkie urządzenia w sieci są ze sobą połączone i autonomicznie wprowadzają zmiany w celu poprawy ogólnej wydajności systemu. Dlatego też Cosmos zyskał miano internetu blockchainów.

Sieć Cosmos składa się z trzech warstw:

  • Aplikacje: przetwarzające transakcje i na bieżąco aktualizujące stan sieci
  • Sieci: ułatwiające komunikację pomiędzy strefami i hubem
  • Mechanizm konsensusu: mechanizm Proof-of-Stake, który przeprowadza uwierzytelnianie transakcji

Te trzy warstwy muszą być ze sobą połączone, aby cała sieć łańcuchów i warstw mogła wspólnie funkcjonować. Jest to możliwe dzięki narzędziom open-source, które mogą być ulepszane poprzez uwzględnienie opinii użytkowników.

Cosmos to także sieć niezależnych blockchainów zwanych “strefami”, które są podłączone do głównego łańcucha lub Cosmos Hub. Protokół IBC jest tym, co łączy każdą strefę z hubem. Każda strefa indywidualnie zatwierdza konta użytkowników, przeprowadza transakcje, wybija nowe tokeny ATOM i wypłaca nagrody. Co więcej, każda strefa może również być modyfikowana w celu poprawy wydajności i działa autonomicznie nie wymagając żadnej interwencji.

Każda strefa nadzoruje także walidatory, transakcje, tworzenie i dystrybucję tokenów, podczas gdy protokół IBC pozwala strefom na bezproblemowe połączenie z Cosmos Hub. Dzięki temu osiągana jest interoperacyjność. Z uwagi an to, że hub jest wspólnym łącznikiem dla wszystkich stref, protokół ten zapewnia również, że połączenie i komunikacja są wysoce bezpieczne i szybkie.

Zobacz również: Stellar (XLM): szlachetna idea i ambitny projekt jednej z największych krypto

Tendermint: serce Cosmos

Silnik Tendermint Byzantine Fault Tolerance (BFT) to to najbardziej istotna cecha sieci Cosmos. Jest to algorytm, który pozwala programistom blockchain na ciągłe tworzenie i dodawanie nowych stref do sieci bez konieczności kodowania ich od zera. Jest on również odpowiedzialny za utrzymanie solidnego bezpieczeństwa i dodawanie nowych bloków do łańcucha.

Sercem tego potężnego blockchaina jest Tendermint Core – mechanizm konsensusu oparty na PoS (ang. Proof-of-Stake), który zarządza ogromną siecią walidatorów transakcji (lub węzłów). Wszystkie te węzły muszą wyrazić zgodę na głosowanie, gdy proponowana jest zmiana lub aktualizacja.

Cosmos SDK (ang. Software Development Kit) to zespoł narzędzi dla programistów, który ułatwia rozwój oprogramowania i wspomaga deweloperów poprzez dostarczanie wszystkich wspólnych niezbędnych narzędzi, takich jak Tendermint BFT Engine i Tendermint Core. Tworzenie i dystrybucja Atom są zapewnione przez te narzędzia oferowane w zestawie, dzięki czemu koderzy mogą bardzo łatwo wprowadzać zmiany do sieci Cosmos. To w zasadzie pozwala na dostosowanie do własnych potrzeb.

Zobacz również: Bitcoin podrożał o 63%, a Cardano aż o 1095% od początku roku! Poznaj Cardano (ADA) z Capital.com

Cosmos (ATOM): potencjał rozwoju

Ponad 20 blockchainów, w tym Cosmos Hub, Osmosis, Crypto.Org i Terra, są obecnie połączone w ekosystemie Cosmos za pomocą protokołu Inter-Blockchain Communication (IBC), który pozwala niezależnym blockchainom komunikować się ze sobą, a także przesyłać dane i aktywa. W listopadzie miejsce miało ponad 1,6 miliona transferów dzieki IBC pomiędzy blockchainami, zgodnie z danymi portalu Map of Zones.

Istnieje ponad 260 aplikacji i usług zbudowanych na Cosmos, jak wynika z informacji zaprezentowanych przez stronę projektu. Tymczasem, w oparciu o Ethereum zbudowanych zostało już ponad 2,8 tys. aplikacji.  To znacznie więcej, jednak należy pamiętać o tym, że Ethereum jest już relatywnie starą siecią jak na świat krypto, co oznacza, że niektóre rozwiązania są już nieco archaiczne. Potrzebne są zatem nowe projekty nowych sieci. Cosmos jest jedną z nich.

Wygodny handel w oparciu o Cosmos (ATOM) umożliwia platforma Capital.com:

CHCĘ TRADE’OWAĆ W OPARCIU O COSMOS (ATOM) NA CAPITAL.COM

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here