Naga MarketsKostki scrabble ułozone w słowo FRAUD na banknocie dolarowymIndyjska policja po wpłynięciu zawiadomienia o możliwym popełnieniu przestępstwa o charakterze piramidy finansowej aresztowała czterech obywateli Bombaju. Choć poszukiwania jeszcze jednej osoby trwają – już teraz wiadomo, że oszuści zbudowali pod przykryciem krótkoterminowych inwestycji  w kryptowaluty piramidę na kwotę blisko 14 mln USD. Jak zawsze – oferowanie szybkich zysków w krótkim czasie wystarczyło, aby przyciągnąć inwestorów. 


W dniu wczorajszym bombajska policja wystosowała oficjalny komunikat o aresztowaniu czterech podejrzanych o oszustwo finansowe na kwotę blisko 14 mln dolarów. Grupa składała się z pięciu rzekomych traderów na ryku kryptowalut – która pozyskiwała od inwestorów środki na obrót obiecując podwojenie inwestowanych funduszy w zaledwie dwa miesiące. Schemat działania grupy nie był szczególnie odróżniający się od tych, które dotychczas mieliśmy okazję opisywać – inwestorzy skuszeni wizją szybkich zarobków w krótkim czasie przekazywali środki oszustom wierząc, że te faktycznie są obracane na rynku kryptowalut.

Zobacz również: Inwestor kupił tokeny o wartości 2 mln USD, oskarża spółkę krypto o oszustwo

Jak się okazuje, grupa przestępcza przez początkowy okres od momentu pozyskania inwestora faktycznie wypłacała comiesięczne odsetki, sprawiając wrażenie autentycznego generowania zysku na giełdzie. Ta praktyka sprawiała, że oszuści byli w stanie przekonać do siebie dużą część nowych inwestorów – którzy według szacunków policji – straci w sumie ponad 14 milionów dolarów.

Jak podają lokalne media – do rozbicia grupy doszło poprzez zawiadomienie jednego z pokrzywdzonych o możliwym popełnieniu przestępstwa. Inwestor zarzucał grupie stworzenie piramidy finansowej i powiadomił organy śledcze, które natychmiast podjęły temat. Dotarcie policji do reszty pokrzywdzonych inwestorów było tylko kwestią czasu – ponieważ większość z nich sama zaczęła zgłaszać się z podejrzeniem oszustwa.

Może Cię zainteresować: Rosyjski Minister Sprawiedliwości neguje potrzebę regulacji kryptowalut

Na chwilę obecną zatrzymano czterech z pięciu podejrzanych – jeden z nich nadal pozostaje nieuchwytny a jak podają media, nadal poszukiwany Ashok Goyal jest głównym podejrzanym w sprawie, który pozyskał większość poszkodowanych inwestorów. Jak podaje policja – poszukiwany odbył większość spotkań w Bombaju, Suracie i innych częściach Gudżaratu, podczas których namawiał ludzi na inwestycje twierdząc, że nie stanowią one zbytniego ryzyka a stopa zwrotu sięgać będzie stu procent w zaledwie dwa miesiące.

Jak łatwo się domyślić – oszuści nie inwestowali jednak środków na giełdzie, a celem od początku było oszukanie potencjalnych inwestorów. W tym momencie prawnicy aresztowanych członków grupy twierdzą, że ci są.. niewinni a do oszustwa nie doszło. W tą tezę jednak organy śledcze nie wierzą a sprawa zostanie dogłębnie zbadana.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here