Naga MarketsKrypto-złoty coraz bliżej? Billon i Raiffeisen pracują nad cyfrową walutą narodową
Wojciech Kostrzewa, Billon

Billon i Raiffeisen Bank International (RBI) postanowili rozszerzyć dotychczasową fazę koncepcyjną platformy tokenizacyjnej dla waluty narodowej do programu pilotażowego, który obejmie wybranych klientów korporacyjnych i instytucjonalnych RBI. Pilot ten wykorzysta nową formę tokenizacji przy użyciu technologii rozproszonej księgi Billona, która została z powodzeniem przetestowana podczas programu akceleracji RBI Elevator Lab na początku tego roku.

  • Billon brał udział w akceleratorze Elevator Lab, organizowanym przez bank Raiffeisen w Austrii, oraz firmę Acccoi.
  • W ramach akceleratora Billon stworzył rozwiązanie testowe (Proof of Concept) do rozliczeń wewnątrz- i między- bankowych, oraz do obiegu pieniądza elektronicznego, wykorzystujące cyfrowe euro zapisane na blockchainie.
  • Jeżeli projekt okaże się sukcesem, ztokenizowane waluty narodowe mogą znaleźć zastosowanie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Billon i Raiffeisen wykorzystają blockchain. Chcą tokenizować waluty narodowe

Projekt pilotażowy ma zostać przeprowadzony do końca tego roku. Ponieważ wykorzystuje system Billon Digitized Distributed Cash, ma być realną tokenizacją waluty narodowej i częścią globalnego trendu banków komercyjnych i centralnych w zakresie tworzenia nowych architektur łańcucha blokowego, które są zgodne z regulacjami dotyczącymi płatności i danych. Jeśli projekt zakończy się sukcesem, może zostać wdrożony w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, w których działa RBI.

Billon jest świetnym przykładem fintechu, który rozumie, jak dostosować Blockchain do potrzeb banków i ich klientów. Zwłaszcza w sytuacji COVID-19, banki muszą współpracować z fintechami, aby szybciej wprowadzać innowacje i pomagać klientom w przetwarzaniu płatności i potrzebie płynności – komentuje Stefan Andjelic, Blockchain Hub Lead w Raiffeisen Bank International.

Zobacz również: Billon testuje z Tauronem przeniesienie umów klientów na blockchain

Platforma tokenizacyjna, początkowo nazywana RBI Coin, została opracowana przez Billona podczas programu Elevator Lab zakończonego 5 marca. System umożliwia bankom wybór metody transferu, która zapewnia szybkość, gwarancję statusu płatności, ograniczenie obsługi wyjątków oraz możliwość znacznego zmniejszenia liczby zapytań klientów.

Raiffeisen Bank International jako duży międzynarodowy bank jest partnerem, na współpracy z którym zależało nam od początku istnienia firmy. Widząc motywację Raiffeisena do wdrożenia innowacyjnych technologii oraz zaangażowanie w programie Elevator Lab, jestem przekonany, że wspólna praca nad platformą tokenizacyjną przyniesie dużo wymiernych korzyści naszym obu firmom – komentował Wojciech Kostrzewa, prezes grupy Billon.

Dzięki systemowi transakcje e-pieniądza mogą być uzupełniane o dodatkowe dokumenty lub dane, takie jak faktury i potwierdzenie źródła pochodzenia środków, co zapewnia pełną przejrzystość i ścieżkę audytu. Korzyści końcowe zostaną oszacowane na koniec programu pilotażowego, ale Billon oczekuje, że bank poprawi obsługę klienta, zróżnicuje swoją ofertę oraz osiągnie efektywność procesów i kosztów w kilku kategoriach.

Billon stworzył pierwszy system rozproszonego rejestru (distributed ledger technology – DLT) dla biznesu. Jego architektura łączy transakcje realizowane w oparciu o walutę narodową,  zapisywanie dokumentów i zarządzanie tożsamością. Misją jest uwolnienie potencjału DLT dla transformacji biznesu w regulowanym otoczeniu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here